Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak ovesné vločky pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi?
Prebiotická vláknina v ovsu pomáhá vysvětlit, proč ovesné vločky mohou zlepšit kontrolu diabetu.
Dnes je všeobecně uznáváno, že strava bohatá na živočišný tuk a zpracované potraviny představuje důležitý rizikový faktor pro rozvoj cukrovky 2. typu. Nejen příjem živočišného tuku ale také živočišné bílkoviny zesiluje inzulínovou rezistenci, která je předzvěstí cukrovky 2. typu. Není divu, že studie ukázaly, jak zvýšená konzumace živočišných výrobků a nízká spotřeba nezpracovaných rostlinných potravin zvyšuje nejen riziko kardiovaskulární nemoci, ale i cukrovky. Proč si z celé široké škály celistvých rostlinných potravin vybrat k léčbě cukrovky zrovna ovesnou kaši, o které jsem mluvil v minulém videu? Oves byl používán k léčbě cukrovky před objevem inzulínu.
Už dlouhou dobu víme, že vyšší konzumace celozrnných obilovin, včetně ovesných vloček, je spojena s nižším rizikem cukrovky. Ale jistotu získáme jedině náležitým testem. Provedeno bylo přes tucet randomizovaných kontrolovaných studií zaměřených na metabolické účinky konzumace ovesných vloček u pacientů s cukrovkou 2. typu. Vědci zjistili, že ovesné vločky významně zlepšují krátkodobou i dlouhodobou správnou regulaci krevního cukru. A k tomu snižují hladinu cholesterolu. Domníváme se, že přínosy pramení z fermentovatelné vlákniny z ovesných vloček zvané beta-glukan. Protože snížení cholesterolu dosáhnete i podáním čisté ovesné vlákniny. Stejně tak zlepšení rovnováhy krevního cukru a citlivosti na inzulín u diabetiků 2. typu i diabetiků 1. typu. Jak to vláknina dokáže? Víme, že jedním z mechanismů stojícím za snižováním cholesterolu při konzumaci ovesné kaše by mohla být schopnost ovlivnit mikrobiom. Jinými slovy, má příznivé účinky na naše střevní bakterie.
Trocha vlákniny udělá hodně práce. Tady mluví o protizánětlivých účincích mastných kyselin s krátkým řetězcem, které pro nás vyrábí střevní mikroflóra z pozřené vlákniny. Máme tucty randomizovaných kontrolovaných studií ukazujících, že vláknina, jakou najdeme v ovsu a luštěninách, dokáže zlepšit dlouhodobou regulaci krevního cukru u diabetiků. Účinek dokonce téměř dvojnásobně překoná hranici vyžadovanou FDA pro nové léky na snižování krevního cukru. Čím to je? Střevní bakterie jsou selektivně podporovány příjmem vlákniny ze stravy a umí pomoci ulevit od cukrovky 2. typu.
Na základě 50 odlišných bakteriálních markerů ve výkalech lze dokonce rozeznat, kdo má a nemá cukrovku. Když změníte svou stravu, tak můžete během jednoho dne změnit také svou střevní mikroflóru. My je vyživujeme vlákninou, a ony nám na oplátku poskytují mastné kyseliny s krátkým řetězcem, jako je butyrát, které mají blahodárné účinky. Když lidem sestavíme jídelníček z ovesných vloček, luštěnin, ovoce, zeleniny a ořechů, tak počty bakterií požírajících vlákninu a produkujících léčivé mastné kyseliny s krátkým řetězcem rychle vyrostou. Do měsíce diabetikům klesnou hladiny cukrů na lačno o 25 %. Čím více bakterií vyživovaných vlákninou si lidé vypěstují, tím lépe zvládají udržovat svůj krevní cukr v normálu. Když producenty mastných kyselin s krátkým řetězcem žijících z vlákniny měli lidé ve střevě ve velkém množství a pestrosti druhů, tak dosáhli výraznějšího zlepšení hemoglobinu A1c (což je ukazatel dlouhodobé regulace krevního cukru). Následně studie využívající transplantaci výkalů před a po intervenci dokázaly potvrdit příčinný vztah.
Samotná ovesná vláknina je prokazatelné prebiotikum, tedy povzbuzuje růst prospěšných bakterií jako lactobacillus a bifidobacteria. Kombinace absence živočišných bílkovin, absence živočišného tuku a velkého přísunu prebiotické vlákniny zajistila úspěch a umožnila ovesné dietě stát se součástí klinické rutiny v léčbě diabetiků. Nicméně časem tato praktika začala stále více upadat v zapomnění. Její zánik je připodobňován osudu nepopulárních teorií, jež se vytrácely z následujících vydání sovětských encyklopedií.
Navzdory pokrokům v léčbě stále existuje mnoho lidí, kteří nemají svou cukrovku řádně pod kontrolou. Naštěstí se tento zapomenutý nástroj znovu vrací. Všechny nové studie s ovesnou dietou probereme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Storz MA. Reduced diabetes medication needs with a plant-based diet. J Am Coll Nutr. 2020;39(6):574-577.
- Adeva-Andany MM, González-Lucán M, Fernández-Fernández C, Carneiro-Freire N, Seco-Filgueira M, Pedre-Piñeiro AM. Effect of diet composition on insulin sensitivity in humans. Clin Nutr ESPEN. 2019;33:29-38.
- Herrick JB. The oatmeal diet in the treatment of diabetes mellitus. JAMA. 1908;L(11):861-865.
- Porges O. Carl H. von Noorden. Digestion. 1958;90(2):117-120.
- Hu Y, Ding M, Sampson L, et al. Intake of whole grain foods and risk of type 2 diabetes: results from three prospective cohort studies. BMJ. 2020;370:m2206.
- Hou Q, Li Y, Li L, et al. The metabolic effects of oats intake in patients with type 2 diabetes: a systematic review and meta-analysis. Nutrients. 2015;7(12):10369-10387.
- Ho HVT, Sievenpiper JL, Zurbau A, et al. The effect of oat β-glucan on LDL-cholesterol, non-HDL-cholesterol and apoB for CVD risk reduction: a systematic review and meta-analysis of randomised-controlled trials. Br J Nutr. 2016;116(8):1369-1382.
- Shen XL, Zhao T, Zhou Y, Shi X, Zou Y, Zhao G. Effect of oat β-glucan intake on glycaemic control and insulin sensitivity of diabetic patients: a meta-analysis of randomized controlled trials. Nutrients. 2016;8(1):39.
- Bozbulut R, Şanlıer N, Döğer E, Bideci A, Çamurdan O, Cinaz P. The effect of beta-glucan supplementation on glycemic control and variability in adolescents with type 1 diabetes mellitus. Diabetes Res Clin Pract. 2020;169:108464.
- Ye M, Sun J, Chen Y, et al. Oatmeal induced gut microbiota alteration and its relationship with improved lipid profiles: a secondary analysis of a randomized clinical trial. Nutr Metab. 2020;17:85.
- Zerm R, Kröz M, Girk M. Oatmeal diet in patients with severe insulin resistance – an overview and possible mechanisms of action. Forsch Komplementmed. 2013;20(suppl 3):1-50.
- Castillo PAC, Hand TW. A little fiber goes a long way. Immunity. 2018;48(5):844-846.
- Jovanovski E, Khayyat R, Zurbau A, et al. Should viscous fiber supplements be considered in diabetes control? Results from a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Diabetes Care. 2019;42(5):755-766.
- Zhao L, Zhang F, Ding X, et al. Gut bacteria selectively promoted by dietary fibers alleviate type 2 diabetes. Science. 2018;359(6380):1151-1156.
- Zerm R, Helbrecht B, Jecht M, et al. Oatmeal diet days may improve insulin resistance in patients with type 2 diabetes mellitus. Forsch Komplementmed. 2013;20(6):465-468.
- Glick SM. Diet for diabetic patients. N Engl J Med. 1971;285(1):58.
- Storz MA, Iraci F. Short-term dietary oatmeal interventions in adults with type 2 diabetes: a forgotten tool. Can J Diabetes. 2020;44(4):301-303.