Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak předcházet mdlobám
Synkopy (mdloby) vyvolané postavením se, silnými emocemi nebo běžnými fobiemi (krev, injekce) a zraněními nemusí být nevyhnutelné, máme celou řadu bezpečných, jednoduchých a účinných cvičení.
Omdlení, neboli mdloby jsou náhlou a krátkodobou ztrátou vědomí, způsobenou sníženým průtokem krve do mozku. Alespoň jednou zasáhnou každého pátého z nás a u každého desátého nastávají opakovaně, což vede k miliónům návštěv na pohotovosti a k hospitalizacím. Ačkoli někdy mohou být mdloby způsobeny srdečními problémy, mezi nejčastější důvody patří: stání, (protože se v nohou začne hromadit krev) nebo emoční vypětí. Těmto typům mdlob se říká vazovagální reakce.
V některých situacích, jako je darování krve, má mdloba významný medicínský a sociální význam. Více než 150 000 lidí zažívá pocit na omdlení každý rok, když darují krev, takže by bylo dobré najít způsob, jak tomu zabránit.
Pokud má však mdloba při darování krve medicínský a společenský význam, co teprve, když někdo omdlí během řízení? Je jasné, že ztráta vědomí při řízení může vážně ohrozit člověka i společnost. Ze skupiny dotazovaných lidí 9 % uvedlo, že ztratili vědomí během jízdy. Pokud k tomu dochází opakovaně, léčba spočívá v podávání léků či zavedení kardiostimulátoru, ale taková léčba je drahá, účinnost sporná a často se vyskytují nežádoucí účinky. Výsledky většiny lékových studií jsou totiž zklamáním a význam zavádění kardiostimulátorů byl opakovaně zpochybněn; nyní pak již existují důkazy, které svědčí o jejich neúčinnosti. Tak co s tím?
No, v Itálii praktičtí lékaři ze starší generace doporučovali pacientům, kteří byli náchylní k mdlobám, aby s sebou nosili dřevěné vejce (dříve užívané pro látání ponožek) a pokud měli pocit, že na ně mdloba přichází, měli je silně stisknout. Tyto folklórní příběhy inspirovaly jednoho italského kardiologa, který proti mdlobám doporučoval zatnutí svalů ruky, to však nebylo otestováno – až dosud. Většina lidí asi minutu před tím, než omdlí, pocítí takzvané prodromální příznaky. Mají závrať, nevolnost či návaly potu, které jsou signálem přicházejícího kolapsu. Když se to stane, existuje mnoho metod, které mohou úspěšně zastavit přicházející mdlobu.
Jedna z nich se nazývá izometrické cvičení rukou. Provádí se tak, že do jedné ruky chytnete tu druhou, a snažíte se je táhnout od sebe. Tohle děláte, dokud příznaky nezmizí. Jak je tato technika úspěšná? Pacienti se tento manévr naučili používat a hlásili, že byl úspěšný v 99 % případů. Bezpečná a účinná metoda, která se může stát novým lékem první volby pro ty, kteří zažívají mdloby. Prokazatelně pomáhá svalové napětí, kdy zkřížíme nohy a tlačíme je proti sobě, přitom zatínáme svaly břicha, nohou a hýždí. Je to bezpečný, levný a efektivní způsob – vědci doporučují, aby jej pacienti vyzkoušeli dříve, než jim bude operativně zaveden kardiostimulátor. Dřep je další možností v případě, že vše ostatní selže.
Existuje něco, co můžeme udělat, ještě předtím, než se objeví příznaky mdloby? Nebo musíme čekat, až budeme celí zpocení, ulepení a bude se nám točit hlava? Pít vodu je levná a bezpečná metoda, která dokáže mdlobám zabránit. Takže pokud víte, že už při pohledu na injekční stříkačku se vám dělá špatně, stačí vypít dva šálky vody a během několika minut se vám zvýší tlak. Takto to funguje nejen na lidi, kteří jsou na mdloby náchylní, ale i na normální zdravé jedince. Fakt, že voda vykazuje takové účinky, může být využit při dárcovství krve jako prevence mdlob u dárců. Je to současně doporučená léčba fóbie na injekční stříkačky a krev, která je poměrně častá, postihuje totiž asi každého dvacátého pátého člověka. Z toho 75 % hlásí jako reakci mdloby.
Problémem není jen to, že lidé nebudou darovat krev. Vážné riziko může nastat i v případě, že lidé kvůli své fóbii z krve nebo injekčních stříkaček nevyhledají včas lékařskou pomoc; přitom by možná jen stačilo před odběrem vypít dvě sklenice vody. Znalost takovýchto snadných a dostupných metod dokáže nejen zachránit život, také je oceníme v každodenním běžném životě.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- L G Ost, U Sterner. Applied tension. A specific behavioral method for treatment of blood phobia. Behav Res Ther. 1987;25(1):25-9.
- M L Blitzer, B C Saliba, A E Ghantous, M A Marieb, M H Schoenfeld. Causes of impaired consciousness while driving a motorized vehicle. Am J Cardiol. 2003 Jun 1;91(11):1373-4.
- E S Ayala, A E Meuret, T Ritz. Treatments for blood-injury-injection phobia: a critical review of current evidence. J Psychiatr Res. 2009 Oct;43(15):1235-42.
- J Jordan, J R Shannon, E Grogan, I Biaggioni, D Robertson. A potent pressor response elicited by drinking water. Lancet. 1999 Feb 27;353(9154):723.
- M Brignole, F Croci, C Menozzi, A Solano, P Donateo, D Oddone, E Puggioni, G Lolli. Isometric arm counter-pressure maneuvers to abort impending vasovagal syncope. J Am Coll Cardiol. 2002 Dec 4;40(11):2053-9.
- K H Kim, J G Cho, K O Lee, T J Seo, C Y Shon, S Y Lim, K H Yun, I S Sohn, Y J Hong, H W Park, J H Kim, W Kim, Y K Ahn, M H Jeong, J C Park, J C Kang. Usefulness of physical maneuvers for prevention of vasovagal syncope. Circ J. 2005 Sep;69(9):1084-8.
- C T Krediet, N van Dijk, M Linzer, J J van Lieshout, W Wieling. Management of vasovagal syncope: controlling or aborting faints by leg crossing and muscle tensing. Circulation. 2002 Sep 24;106(13):1684-9.
- C C Lu, A Diedrich, C S Tung, S Y Paranjape, P A Harris, D W Byrne, J Jordan, D Robertson. Water ingestion as prophylaxis against syncope. Circulation. 2003 Nov 25;108(21):2660-5. Epub 2003 Nov 17.
- A L Peterson, J A Cigrang. Management of vasovagal syncope: controlling or aborting faints by leg crossing and muscle tensing. Circulation. 2003 May 27;107(20):e198; author reply e198.
- T O Cheng. Simple self-help maneuvers are effective in aborting vasovagal syncope. Circulation. 2004 May 11;109(18):e217; author reply e217.
- W N Kapoor. Is there an effective treatment for neurally mediated syncope? JAMA. 2003 May 7;289(17):2272-5.
- H Li, M Weitzel, A Easley, W Barrington, J Windle. Potential risk of vasovagal syncope for motor vehicle driving. Am J Cardiol. 2000 Jan 15;85(2):184-6.
- L Y Chen, D G Benditt, W K Shen. Management of syncope in adults: an update. Mayo Clin Proc. 2008 Nov;83(11):1280-93.
- F Croci, M Brignole, C Menozzi, A Solano, P Donateo, D Oddone, E Puggioni, G Lolli. Efficacy and feasibility of isometric arm counter-pressure manoeuvres to abort impending vasovagal syncope during real life. Europace. 2004 Jul;6(4):287-91.
- D G Benditt, J T Nguyen. Syncope: therapeutic approaches. J Am Coll Cardiol. 2009 May 12;53(19):1741-51.
Images thanks to The Clear Communication People via Flickr.