Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak se vyhnout BPA – chemické látce z plastů spojované s obezitou
Devadesát procent našeho vystavení bisfenolu A (BPA), chemikálii narušující hormonální systém, pochází z určitých složek naší stravy.
Uváděné spojení mezi hormony narušujícími chemikáliemi z plastů, jako je BPA, a obezitou bylo původně založeno zčásti na pozorování, že nárůst expozice této chemikálii se zdál být korespondující s rozšiřující se epidemií obezity. Graficky to vypadalo takto. Možná je to jen náhoda. Během posledního půlstoletí se odehrálo mnoho jiných změn, například nárůst konzumace rychlého občerstvení a také sledování televize. To by nabízelo jednodušší vysvětlení.
Ale proč tloustnou i naši domácí mazlíčci? Pejsek Fido nepije více limonád než kdysi. Jistěže ne, ale čím více sledujeme seriály, tím méně se psem chodíme na procházky. Jenže co naše kočky? No, možná jim dáváme, stejně jako našim dětem, příliš mnoho pamlsků? To by bylo jednodušší vysvětlení, než že by za tím byla všudypřítomná chemická látka z životního prostředí způsobující obezitu, která se hromadí v lidském i zvířecím potravinovém řetězci.
Jak ale vysvětlíme toto? Studie proběhla na více než 20 000 zvířatech z 24 populací – tloustneme všichni. Pravděpodobnost, že to byla jen náhoda, je asi 1 : 10 000 000. Velký a trvalý nárůst tělesné hmotnosti, dokonce i u zvířat, která nemají k dispozici prodejní automaty, ani se jich netýká redukce tělesné výchovy ve škole. Takže možná je do problému zahrnut nějaký environmentální polutant.
Samozřejmě jsme kromě BPA vystaveni celému koktejlu nových chemických látek, ale vědci se vracejí právě k BPA z toho důvodu, že experimenty, jako byl tento, ukázaly schopnost BPA zrychlovat produkci nových tukových buněk. Minimálně v Petriho misce. Použité koncentrace BPA však byly více než tisíckrát větší než ty, jež má v krvi většina lidí. Až dosud jsme nevěděli, jestli se stejná věc děje i při běžných hladinách BPA. Většina lidí má v krvi 1 až 20 nanomolů a BPA dokonce už při hladině 1 nanomolu v krvi značně posílí produkci tukových buněk. Takže i nízké hladiny BPA mohou být problematické – ale pokus byl v Petriho misce. Jak by to dopadlo u lidí?
Proč jednoduše nezměřit tělesnou váhu populace vystavené této chemikálii a nesrovnat čísla s populací, která chemikálii nebyla vystavena? Protože populace, která by nebyla vystavena BPA, prakticky neexistuje, je to všude. Dobře, co tedy porovnat lidi s vyššími hladinami s lidmi, kteří mají hladiny nižší? Dobrý nápad, přesně to udělali výzkumníci z New York University. Množství BPA, které proudí tělem dětí a dospívajících bylo do značné míry spojeno s obezitou. Jenže to byla jen taková průřezová studie, malý časový výřez, nevíme, co z toho bylo první. Možná, že hladiny BPA nevedly k obezitě; naopak obezita vedla k vysokým hladinám BPA, protože tato chemická látka se ukládá v tuku. Třeba by BPA také mohl být ukazatelem konzumace zpracovaných potravin, po kterých se přibírá na váze. Potřebujeme prospektivní studie, při kterých se změří expozice a pak se lidé po určitou dobu sledují. Nic takového jsme však neměli. Až dosud.
A skutečně, vyšší hladiny BPA a dalších chemikálií z plastů byly významně spojeny s vyšším přírůstkem na váze během následujícího desetiletí. Dobře, jak se tedy této látce můžeme vyhnout? Sice BPA částečně vdechujeme s prachem a nějaký BPA se do těla dostává i přes kůži, ale 90 % expozice pochází z naší stravy. Jak to víme? Stačí nechat lidi na půstu o vodě, kterou pijí jen ze skleněných nádob, a po pár dnech jejich hladiny BPA klesnou až na 10x nižší úroveň. Půst však není příliš udržitelný. Co když uděláte třídenní intervenci, při které budou rodiny konzumovat jen čerstvé potraviny, tedy se na pár dní zcela vyhnou konzervovaným a zpracovaným potravinám? Můžete skutečně dosáhnout výrazného poklesu expozice BPA. Experiment můžete udělat i jiným způsobem – přidáte jednu porci konzervované polévky do každodenního jídelníčku. Pak uvidíte 1000% nárůst hladin BPA v lidské moči – oproti hladinám lidí konzumujícím polévku připravenou z čerstvých ingrediencí.
Vědci použili hotovou konzervovanou polévku, která dle největšího severoamerického průzkumu konzervovaných potravin obsahuje o 85 % méně BPA než kondenzované polévky, které jsou ještě horší. Nejhůře však v průzkumu dopadl konzervovaný tuňák.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- T Geens, D Aerts, C Berthot, J P Bourguignon, L Goeyens, P Lecomte, G Maghuin-Rogister, A M Pironnet, L Pussemier, M L Scippo, J Van Loco, A Covaci. A review of dietary and non-dietary exposure to bisphenol-A. Food Chem Toxicol. 2012 Oct;50(10):3725-40.
- K L Christensen, M Lorber, S Koslitz, T Brüning, H M Koch. The contribution of diet to total bisphenol A body burden in humans: results of a 48 hour fasting study. Environ Int. 2012 Dec 1;50:7-14.
- R A Rudel, J M Gray, C L Engel, T W Rawsthorne, R E Dodson, J M Ackerman, J Rizzo, J L Nudelman, J G Brody. Food packaging and bisphenol A and bis(2-ethyhexyl) phthalate exposure: findings from a dietary intervention. Environ Health Perspect. 2011 Jul;119(7):914-20.
- J L Carwile, X Ye, X Zhou, A M Calafat, K B Michels. Canned soup consumption and urinary bisphenol A: a randomized crossover trial. JAMA. 2011 Nov 23;306(20):2218-20.
- X L Cao, J Corriveau, S Popovic. Bisphenol a in canned food products from Canadian markets. J Food Prot. 2010 Jun;73(6):1085-9.
- L Trasande, T M Attina, J Blustein. Association between urinary bisphenol A concentration and obesity prevalence in children and adolescents. JAMA. 2012 Sep 19;308(11):1113-21.
- A Nadal. Obesity: Fat from plastics? Linking bisphenol A exposure and obesity. Nat Rev Endocrinol. 2013 Jan;9(1):9-10.
- P F Baillie-Hamilton. Chemical toxins: a hypothesis to explain the global obesity epidemic. J Altern Complement Med. 2002 Apr;8(2):185-92.
- Y C Klimentidis, T M Beasley, H Y Lin, G Murati, G E Glass, M Guyton, W Newton, M Jorgensen, S B Heymsfield, J Kemnitz, L Fairbanks, D B Allison. Canaries in the coal mine: a cross-species analysis of the plurality of obesity epidemics. Proc Biol Sci. 2011 Jun 7;278(1712):1626-32.
- M R de Godoy, K S Swanson. Companion Animals Symposium: nutrigenomics: using gene expression and molecular biology data to understand pet obesity. J Anim Sci. 2013 Jun;91(6):2949-64.
- R W Jeffery, S A French. Epidemic obesity in the United States: are fast foods and television viewing contributing? Am J Public Health. 1998 Feb;88(2):277-80.
- Y Song, R Hauser, F B Hu, A A Franke, S Liu, Q Sun. Urinary concentrations of bisphenol A and phthalate metabolites and weight change: a prospective investigation in US women. Int J Obes (Lond). 2014 Dec;38(12):1532-7.
- S J Oppeneer, K Robien. Bisphenol A exposure and associations with obesity among adults: a critical review. Public Health Nutr. 2015 Jul;18(10):1847-63.
- H Masuno, J Iwanami, T Kidani, K Sakayama, K Honda. Bisphenol a accelerates terminal differentiation of 3T3-L1 cells into adipocytes through the phosphatidylinositol 3-kinase pathway. Toxicol Sci. 2005 Apr;84(2):319-27.
- J F Ohlstein, A L Strong, J A McLachlan, J M Gimble, M E Burow, B A Bunnell. Bisphenol A enhances adipogenic differentiation of human adipose stromal/stem cells. J Mol Endocrinol. 2014 Dec;53(3):345-53.
Image thanks to Sally via flickr.