Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak se vyvarovat otravy lektiny
Jak bychom měli správně vařit luštěniny?
V 19. století byla v plodech ricinovníku objevena nová sloučenina. Nyní ji známe jakožto první z třídy lektinových proteinů. To jsou přírodní sloučeniny vyskytující se napříč celým potravinovým spektrem; nejkoncentrovanější jsou ve fazolích, celých zrnech a některý druzích ovoce a zeleniny. Každou, nebo každou druhou dekádu se objeví v populární i lékařské literatuře otázka, zda lektiny přijímané stravou způsobují onemocnění. Je snadné vyvolat okolo lektinů hysterii. Koneckonců ten první, nalezený v roce 1889, pojmenovaný podle objevitele ricin, je znám jako účinný vraždící jed. Používal ho Kreml k vraždění protikomunistických disidentů, a stejně tak i zlí profesoři chemie. A ricin patří mezi lektiny. Naštěstí je však mnoho netoxických lektinů – například ty, které se nacházejí v rajčatech, čočce a dalších běžných potravinách. A dokonce i ty, které jsou toxické, jako ty, které se nacházejí ve fazolích typu ledvina, jsou zcela zničeny správným uvařením.
Syrové ledvinové fazole však jíst nemůžeme. Pokud tak učiníte, zmocní se vás nevolnost, zvracení a průjem během několika hodin. A to kvůli lektinům, které by jinak byly zničeny adekvátní tepelnou úpravou. Jak byste vůbec jedli syrové fazole? Syrové se prodávají pouze v sušené podobě a jsou tvrdé – jako malé kamínky. Tedy, v prvním ohlášeném případě si dali improvizovanou večeři zahrnující pytlík fazolí, které byly přes noc namočené, ale k vaření už nedošlo. Dokonce nestačí suché fazole pouze hodit do pomalého hrnce. Suché ledvinové fazole je potřeba doopravdy vařit (bod varu a více). Fazole by měly být namočené ve vodě po dobu nejméně 5 hodin, a poté vařeny alespoň 10 minut. Deset minut? Fazole přece nejsou hotové za 10 minut. Přesně tak. Ano, vařením předem namočených fazolí během pár minut zničíte lektiny, ale trvá spíše hodinu, než jsou dost měkké k jídlu a můžete je snadno rozmáčknout vidličkou. Takže lektiny už budou v době, kdy jsou fazole hotové k jídlu, dávno pryč.
Bez namáčení trvá zničení všech lektinů v tlakovém hrnci 45 minut, nicméně hotové jsou za 60 minut. V podstatě se dá říci, že vaření fazolí do bodu poživatelnosti můžeme považovat za dostatečné také ke zničení prakticky všech lektinů. Dokonce ani 12 hodin při 65 °C ale nestačí. To je teplota, jakou mívá šálek horkého čaje. Jde poznat, že fazole jsou ještě tvrdé a gumové. Přesto si asi umíte představit, že by je někdo mohl přidat do syrového zeleninového salátu. V tom případě by lidem mohlo být špatně. A taky že bylo, a to dotyčným z desítek případů nahlášených během let, z nichž žádný se nemusel stát. Stačilo by namočit fazole přes noc, přecedit a potom vařit alespoň 10 minut. Případně si mohli dát prostě fazole z konzervy. Fazole v konzervách jsou vařené fazole; proces konzervování je proces vaření. Žádný z potvrzených incidentů nebyl způsoben konzervovanými fazolemi.
Již od začátku 60. let víme, že konvenční metody vaření jsou schopné zničit lektiny ve fazolích. Proto je možné ignorovat jakékoliv případné problémy u lidí, jež by souvisely s lektiny, když máme luštěniny správně uvařené. Jistěže můžeme prokázat, že lektiny škodí laboratorním potkanům nebo buňkám v Petriho misce. Jenže ve všech článcích, které tvrdí, že lektiny přijímané stravou mohou být toxické a způsobovat onemocnění, jsou jediné popsané negativní účinky na lidech v těch případech, kdy byly fazole pojídány syrové, nebo nedostatečně uvařené. Způsobují lektiny ve stravě choroby blahobytu? Co kdybychom tuto hypotézu otestovali? Tak tedy provedli pokus na 24 domácích prasatech, v němž prasata stravující se paleo dietou porazila ta, která jedla krmivo na bázi obilí. To nebyli schopni najít žádné lidi ochotné jíst paleo dietu?
V reakci na jeden takový přezkum, založený na důkazech převážně z pokusů na hlodavcích, varoval jeden odborník, že bychom neměli vyvozovat závěry o roli lektinů v zapříčiňováni onemocnění „bez jasného pozitivního důkazu“. To napsal již před více než čtvrt stoletím, a stále žádný takový klinický důkaz nemáme. Co naopak máme, je stále rostoucí množství důkazů o prospěšnosti luštěnin – ať už jde o fazole, hrách, cizrnu nebo čočku. Jejich konzumace se pojí s delším životem a významně nižším rizikem kolorektální rakoviny, což je největší zabiják mezi rakovinami. Dále se luštěniny považují za součást přírodní, cenově dostupné, a bezrizikové metody k prevenci a léčbě diabetu 2. typu. Když jedné skupině budete podávat 5 šálků čočky, cizrny, hrachu a malých bílých fazolí týdně, můžete u nich pozorovat stejné pozitivní efekty na hubnutí a zrychlení metabolismu jako u skupiny s omezeným příjmem kalorií. Celá lektinová teorie je založená na tom, že potraviny s obsahem lektinů podporují zánět.
Když ale přitom lidem předepíšete 4 porce lektinem nabitých luštěnin týdně, množství C-reaktivního proteinu klesne. A to významně, byl zaznamenán 40% pokles tohoto hlavního indikátoru systémového zánětu, a to jen díky vyšší konzumaci fazolí.
Údajný „rostlinný paradox“ spočívá v tom, že celé zdravé rostlinné potraviny jsou základem správné stravy, ale přesto se musíme vyhýbat fazolím, celozrnným obilovinám a některým druhům ovoce a zeleniny kvůli zlým lektinům. Jenže když se podíváte na skutečné vědecké důkazy, všechny celistvé rostlinné potraviny jsou spojovány se sníženou úmrtností. To znamená, že čím více jich lidé jedli, tím vyššího věku se dožívali. Mezi takové potraviny patří právě i na lektin bohaté fazole a celozrnné obiloviny. Takže to vypadá, že asi žádný paradox neexistuje.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- De Mejía EG, Prisecaru VI. Lectins as bioactive plant proteins: a potential in cancer treatment. Crit Rev Food Sci Nutr. 2005;45(6):425-45.
- Deshpande SS, Singh RK. Hemagglutinating Activity of Lectins in Selected Varieties of Raw and Processed Dry Beans. Journal Paper No. 12,106 of Purdue Agricultural Experiment Station. Volume 15, Issue 2 June 1991 Pages 81–87.
- Thompson LU, Rea RL, Jenkins DJA. Effect of Heat Processing on Hemagglutinin Activity in Red Kidney Beans. Journal of Food Science, Volume 48, Issue 1 January 1983, Pages 235–236.
- Kumar S, Verma AK, Das M, Jain SK, Dwivedi PD. Clinical complications of kidney bean (Phaseolus vulgaris L.) consumption. Nutrition. 2013 Jun;29(6):821-7.
- Rodhouse JC, Haugh CA, Roberts D, Gilbert RJ. Red kidney bean poisoning in the UK: an analysis of 50 suspected incidents between 1976 and 1989. Epidemiol Infect. 1990 Dec;105(3):485-91.
- Hamid R, Masood A. 2009. Dietary Lectins as Disease Causing Toxicants. Pakistan Journal of Nutrition, 8: 293-303.
- Jönsson T, Olsson S, Ahrén B, Bøg-Hansen TC, Dole A, Lindeberg S. Agrarian diet and diseases of affluence--do evolutionary novel dietary lectins cause leptin resistance? BMC Endocr Disord. 2005 Dec 10;5:10.
- Noah ND, Bender AE, Reaidi GB, Gilbert RJ. Food poisoning from raw red kidney beans. Br Med J. 1980 Jul 19;281(6234):236-7.
- Deshpande SS. Food legumes in human nutrition: a personal perspective. Crit Rev Food Sci Nutr. 1992;32(4):333-63.
- Freed DLJ. Lectins in Food: Their Importance in Health and Disease. Journal of Nutritional Medicine Volume 2, 1991 - Issue 1.
- Nachbar MS, Oppenheim JD. Lectins in the United States diet: a survey of lectins in commonly consumed foods and a review of the literature. Am J Clin Nutr. 1980 Nov;33(11):2338-45.
- Schwingshackl L, Schwedhelm C, Hoffmann G, Lampousi AM, Knüppel S, Iqbal K, Bechthold A, Schlesinger S, Boeing H. Food groups and risk of all-cause mortality: a systematic review and meta-analysis of prospective studies. Am J Clin Nutr. 2017 Jun;105(6):1462-1473.
- Zhu B, Sun Y, Qi L, Zhong R, Miao X. Dietary legume consumption reduces risk of colorectal cancer: evidence from a meta-analysis of cohort studies. Sci Rep. 2015 Mar 5;5:8797.
- Schep LJ, Temple WA, Butt GA, Beasley MD. Ricin as a weapon of mass terror--separating fact from fiction. Environ Int. 2009 Nov;35(8):1267-71.
- Knight B. Ricin--a potent homicidal poison. Br Med J. 1979 Feb 3;1(6159):350-1.
- Archiv für experimentelle Pathologie und Pharmakologie. Publisher Leipzig.
- Honavar PM, Shih CV, Liener IE. Inhibition of the growth of rats by purified hemagglutinin fractions isolated from Phaseolus vulgaris. J Nutr. 1962 May;77:109-14.
- Singhal P, Kaushik G, Mathur P. Antidiabetic potential of commonly consumed legumes: a review. Crit Rev Food Sci Nutr. 2014;54(5):655-72.
- Darmadi-Blackberry I, Wahlqvist ML, Kouris-Blazos A, Steen B, Lukito W, Horie Y, Horie K. Legumes: the most important dietary predictor of survival in older people of different ethnicities. Asia Pac J Clin Nutr. 2004;13(2):217-20.
- Mollard RC, Luhovyy BL, Panahi S, Nunez M, Hanley A, Anderson GH. Regular consumption of pulses for 8 weeks reduces metabolic syndrome risk factors in overweight and obese adults. Br J Nutr. 2012 Aug;108 Suppl 1:S111-22.
- Hermsdorff HH, Zulet MÁ, Abete I, Martínez JA. A legume-based hypocaloric diet reduces proinflammatory status and improves metabolic features in overweight/obese subjects. Eur J Nutr. 2011 Feb;50(1):61-9.
Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.