Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Rostlinný paradox Dr. Gundry se mýlí
Kniha, která měla údajně odkrýt „skrytá nebezpečí“ zdravých potravin, ani neprojde rychlou zkouškou.
V první části letošního roku jsem začal dostávat emaily o této knize. The Plant Paradox (Rostlinný paradox), kniha, která se snaží odhalit „skrytá nebezpečí“ ve zdravých potravinách, jež mají způsobovat onemocnění a přibírání na váze. Potraviny, jako jsou fazole, celozrnné obiloviny a rajčata. Proč? Kvůli lektinům. Je to trochu návrat myšlenky z již zdiskreditované „Stravy podle krevní skupiny“ staré několik desetiletí. Stále se to vrací. Ovšem tuto knihu napsal doktor medicíny, a ti – pokud jste viděli mé videoklipy, tak už to asi víte – jsou skutečně nepovolanými osobami, pokud jde o psaní knih o výživě. Vlastně tak hlásají do světa, že mají za sebou buď minimální, nebo žádné oficiální vzdělání na téma výživy lidí. Doktor Atkins byl koneckonců kardiolog. Jenže vy tomu chcete dát šanci. Předpokládejme, že by mohl mít pravdu. Problémem je, že tato myšlenka už na první pohled nedává smysl.
Tím myslím, že kdyby měly být lektiny špatné, pak by fazole byly nejhorší volbou a statistika by odhalila, že největší jedlíci fazolí mají nejkratší život. Faktem je, že realita je právě opačná – konzumace fazolí, hrachu, cizrny a čočky byla shledána dost možná nejdůležitějším předpokladem pro přežití u starších osob po celém světě. Jak zdůrazňuje Dan Buettner ve svém projektu Modré zóny – lektiny nabité potraviny jsou klíčovým kamenem výživy u všech nejzdravějších a nejdéle žijících populací naší planety. Rostlinná výživa obecně, a zejména luštěniny jsou pojítkem všech dlouhověkých populací Modrých zón (Blue Zones). A luštěniny jsou na lektiny nejbohatší ze všech potravin. Takže pokud by byly lektiny špatné, konzumenti celozrnných potravin by měli být zmítáni nemocemi. Opak je pravdou, příjem celozrnných obilovin je spojován se sníženým rizikem ischemické choroby srdeční. Ta je největším zabijákem mužů i žen. Snížené riziko se prokázalo i u mrtvic, rakovin a všech dalších příčin úmrtí. Znamená to, že lidé, kteří jedí celá zrna, mají tendenci žít delší dobu. Méně často trpí respiračními onemocněními, infekcemi, cukrovkou a navíc všemi dalšími onemocněními nesouvisejícími se srdcem či rakovinou. A to nejen v populačních studiích. Jak jsem ukázal, můžete lidi rozdělit do skupin dle příjmu celých zrn a prokázat přínosy jejich konzumace. To samé s rajčaty. Rozdělte náhodně ženy, jedněm dávejte šálek a půl rajčatové šťávy a druhým vodu, a to každý den. Všechen ten rajčatový lektin způsobí redukci systémového zánětu, případně zeštíhlí ženám pas, sníží cholesterol a indikátory zánětů.
Když mi lidé říkali o této knize, má reakce byla: Nechte mě hádat, autor prodává řadu doplňků blokujících lektiny. No, a je to tak: „Pomozte tělu v boji s lektiny za pouhých 1 600 Kč měsíčně.“ To je jen 20 000 Kč ročně – výhodná koupě za příjemné návštěvy WC. Samozřejmě má ještě 10 dalších doplňků. Takže za „pouhých“ 160 000 až 180 000 Kč ročně to lektinům můžete pořádně natřít. Ou, skoro jsem zapomněl na jeho řadu přípravků k péči o pleť. Pevná pleť, jako vytesaná sochařem za dalších 2 500 Kč. Všechno budete mít mnohem levnější, pokud se přihlásíte do jeho VIP klubu.
Jenže vy tomu stále chcete dát šanci. Lidé se mě neustále ptají, jestli bych se mohl vyjádřit k nějakému novému článku, knize nebo videu na YouTube. Naneštěstí jim musím smutně odpovídat, že existují stovky tisíc posudků vědeckých studií o výživě každoročně zveřejňované v lékařské literatuře a my sotva stačíme držet krok, natož abychom zvládali reagovat na něco dalšího.
Ovšem lidé mi stále znova psali a ptali se na tuto knihu. Tak jsem si řekl, ok, podívám se na první citaci. Kapitola 1, citace 1: „Zapomeňte na všechno, co jste si mysleli, že je pravda.“ (Toto je oblíbená fráze knih o výživě.) Například: „Konzumace měkkýšů a vaječných žloutků dramaticky snižuje celkový cholesterol.“ Cože?! Žloutky snižují hladinu cholesterolu? Co je to za citaci? Tohle je časopis, ze kterého cituje. A tady to je. Teď už víte, jak takové studie fungují. Jak ukážete, že jídlo snižuje cholesterol? Odstraníte z jídelníčku tak velké množství masa, sýrů a vajec, že váš příjem nasyceného tuku spadne, v tomto případě o 50 %. Pokud snížíte příjem nasyceného tuku na polovinu, hladina cholesterolu se samozřejmě sníží. Takže snížili cholesterol díky odstranění masa, sýrů a vaječných žloutků. Přesto tento dokument používá k podpoře svého prohlášení, že žloutky markantně snižují hladinu cholesterolu.
To je přece neuvěřitelné. Vždyť je to opak pravdy. Když přidáte lidem do stravy vaječné žloutky, cholesterol jim stoupne. Jak se vůbec opovažuje tvrdit opak? Tohle není jen nějaká neškodná hloupost, jako kdyby tvrdil, že Země je placatá, nebo něco podobného. Srdeční onemocnění je zabijákem číslo jedna u mužů i žen. Takové prohlášení může skutečně ublížit. To je za mne vše, co se týká důvěry k této teorii.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Aune D, Keum N, Giovannucci E, Fadnes LT, Boffetta P, Greenwood DC, Tonstad S, Vatten LJ, Riboli E, Norat T. Whole grain consumption and risk of cardiovascular disease, cancer, and all cause and cause specific mortality: systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. BMJ. 2016 Jun 14;353:i2716.
- Li YF, Chang YY, Huang HC, Wu YC, Yang MD, Chao PM. Tomato juice supplementation in young women reduces inflammatory adipokine levels independently of body fat reduction. Nutrition. 2015 May;31(5):691-6.
- Ghavipour M, Saedisomeolia A, Djalali M, Sotoudeh G, Eshraghyan MR, Moghadam AM, Wood LG. Tomato juice consumption reduces systemic inflammation in overweight and obese females. Br J Nutr. 2013 Jun;109(11):2031-5.
- Childs MT, Dorsett CS, King IB, Ostrander JG, Yamanaka WK. Effects of shellfish consumption on lipoproteins in normolipidemic men. Am J Clin Nutr. 1990 Jun;51(6):1020-7.
- Connor WE, Hodges RE, Bleiler RE. The serum lipids in men receiving high cholesterol and cholesterol-free diets. J Clin Invest. 1961 May;40:894-901.
- Gundry SR. The Plant Paradox: The Hidden Dangers in "Healthy" Foods That Cause Disease and Weight Gain. New York, NY, Harper Wave, 2017.
- Darmadi-blackberry I, Wahlqvist ML, Kouris-blazos A, et al. Legumes: the most important dietary predictor of survival in older people of different ethnicities. Asia Pac J Clin Nutr. 2004;13(2):217-20.
- Buettner D. The Blue Zones, 9 Lessons for Living Longer from the People Who've Lived the Longest. National Geographic Books; 2012.
Icons created by Eva Verbeek, Marco Galtarossa, Vladimir Belochkin, Dinosoft Labs, Rflor, B Farias, and Creative Outlet from The Noun Project. Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.