Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak si vytvořit zdravý střevní ekosystém
Naše strava ovlivňuje to, jakým bakteriím se v našich střevech bude dařit. To pak může zase zvýšit nebo snížit riziko některých z nejběžnějších a smrtí končících onemocnění.
Jak jsem již dříve vyzkoumal, ať jste mladí nebo staří, muž nebo žena, kuřák nebo nekuřák, ať už máte vysoký krevní tlak nebo nízký, vysoký cholesterol nebo nízký, tak vysoká hladina toxické látky zvané TMAO (trimethylamin oxid) v krevním oběhu je spojena s výrazně vyšším rizikem infarktu, mrtvice nebo úmrtí během 3 let. Odkud se TMAO bere? Cholin z potravin, jako jsou vejce, může být bakteriemi střev přetvořen na TMAO, který je pak absorbován zpět do našeho systému. Čím více vajíček jíme, tím jsou hladiny vyšší.
Vzhledem k podobnosti struktury karnitinu a cholinu přemýšlela tatáž skupina výzkumníků z clevelandské kliniky, jestli karnitin, jenž se nachází v červeném mase, energetických nápojích a doplňcích, může také vést k výrobě TMAO. Takže se to rozhodli otestovat. Pokud někomu podáme steak, jeho hladina TMAO vystřelí nahoru. Toto byl člověk, který jí maso pravidelně. Ti, kteří jedí přísně rostlinnou stravu, na začátku pokusu mohou mít hladinu TMAO prakticky nulovou. Je to pravděpodobně proto, že nejí maso, vejce a mléčné výrobky. I kdyby si však vegan dal svíčkovou, téměř žádný TMAO by jeho tělo nevyrobilo. Proč? Předpokládaným důvodem je absence bakterií živících se masem v tělech veganů. Nemáte-li ve svém střevě TMAO produkující bakterie, TMAO nevznikne. Pokud maso pravidelně nejíte, nepodporujete tyto bakterie produkující TMAO v růstu.
Naznačuje nám to, že jakmile si vyvineme ve střevech rostlinný ekosystém, naše bakterie nebudou produkovat TMAO dokonce ani při občasné konzumaci masa. Nicméně ještě nevíme, jak rychle se bakterie střeva po změně naší stravy změní také. Nevypadá to však, že by to bylo nutně všechno nebo nic.
Pokud vezmete muže, kteří jedí standardní americkou stravu, a dáte jim k jídlu denně dva párky, vejce a sýrové sušenky, již po 5 dnech na takhle tučné stravě můžete pozorovat ještě další zvýšení TMAO během pár hodin od konzumace. Takže to není jen o tom, jestli máte v těle ty škodlivé bakterie nebo ne, můžete si jich totiž vypěstovat ještě více – pokud je budete více krmit.
Na druhou stranu u diet bez masa byl prokázán silný vliv na lidský metabolismus. Podle analýzy vzorku moči člověka lze zjistit, co člověk jí. Projeví se to hladinou TMAO, například nízkou hladinou u vegetariánů nekonzumujících vejce. Můžete dokonce vzít skupinu lidí a postupně je vystřídat na různých dietách. Dle analýzy je rozpoznatelné, kdo kam patří – jestli daný člověk jí hodně masa, málo masa, nebo žádné maso. Je to částečně způsobeno odlišnými sloučeninami, jež chrlí různá střevní flóra, nebo aktivitou daných bakterií. A to již po 2 týdnech na nové stravě. Je možné, že některé z příznivých účinků celistvých rostlinných potravin mohou být způsobeny vlivem našich střevních bakterií. Současně může naše standardní americká strava zvýšit relativní množství nežádoucích bakterií, které produkují toxické sloučeniny včetně kardiotoxického činidla TMAO.
Přísně rostlinná strava byla přijata jako dietní strategie pro prevenci a zvládání nemoci. Zčásti asi kvůli unikátní střevní flóře – menšímu množství bakterií způsobujících nemoci a většímu množství ochranných druhů. Po celou dobu jsme si mysleli, že rostlinná strava snižuje riziko srdečního onemocnění kvůli tomu, že obsahuje méně nasycených tuků a cholesterolu. Možná však mohou právě nižší hladiny TMAO přispívat k výhodám rostlinné stravy, a to díky snížení příjmu karnitinu a cholinu.
Již jsem hovořil o reakci vaječného průmyslu na odhalení pravdy o cholinu, jak však reagoval průmysl vyrábějící doplňky s karnitinem? Bývalý viceprezident společnosti Advocare, víceúrovňové marketingové společnosti, která prodává karnitinové doplňky stravy, jako je „Slam“, při probíhajícím soudním sporu, který ho shledal vinným, například za falešné, zavádějící nebo klamavé praktiky, a donutil ho zaplatit více než milion dolarů, reagoval na výzkum poukazující na roli karnitinu v produkci TMAO takto – ptal se, zdali na clevelandské klinice náhodou neproběhlo nějaké veganské spiknutí. Omezení našeho příjmu masa nebo karnitinových doplňků stravy z důvodu zabránění tvorbě TMAO našimi střevními bakteriemi je podle něj jako: „snažit se zabránit dopravním nehodám restrikcí prodeje pohonných hmot.“
No, dobře tedy, ale doprava alespoň přináší nějaké výhody. My však mluvíme o TMAO, který může být palivem pro epidemii srdečního onemocnění, zabijáka číslo jedna u mužů i žen. Osobně si myslím, že čím více paliva pro produkci TMAO odebereme, tím uděláme lépe.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Tuohy KM, Fava F, Viola R. 'The way to a man's heart is through his gut microbiota'--dietary pro- and prebiotics for the management of cardiovascular risk. Proc Nutr Soc. 2014 May;73(2):172-85.
- Boutagy NE, Neilson AP, Osterberg KL, Smithson AT, Englund TR, Davy BM, Hulver MW, Davy KP. Short-term high-fat diet increases postprandial trimethylamine-N-oxide in humans. Nutr Res. 2015 Oct;35(10):858-64.
- Ferguson JF. Meat-loving microbes: do steak-eating bacteria promote atherosclerosis? Circ Cardiovasc Genet. 2013 Jun;6(3):308-9.
- Miller MJ. Risk factors for cardiovascular disease: a cautionary tale of diet-microbiome interactions. J Am Coll Nutr. 2013;32(2):75-8.
- Brown JM, Hazen SL. Eggs as a dietary source for gut microbial production of trimethylamine-N-oxide. Am J Clin Nutr. 2014 Sep;100(3):741-3.
- Miller CA, Corbin KD, da Costa KA, Zhang S, Zhao X, Galanko JA, Blevins T, Bennett BJ, O'Connor A, Zeisel SH. Effect of egg ingestion on trimethylamine-N-oxide production in humans: a randomized, controlled, dose-response study. Am J Clin Nutr. 2014 Sep;100(3):778-86.
- Xu J, Yang S, Cai S, Dong J, Li X, Chen Z. Identification of biochemical changes in lactovegetarian urine using 1H NMR spectroscopy and pattern recognition. Anal Bioanal Chem. 2010 Feb;396(4):1451-63.
- Bäckhed F. Meat-metabolizing bacteria in atherosclerosis. Nat Med. 2013 May;19(5):533-4.
- Glick-Bauer M, Yeh MC. The health advantage of a vegan diet: exploring the gut microbiota connection. Nutrients. 2014 Oct 31;6(11):4822-38.
- Tuso P, Stoll SR, Li WW. A plant-based diet, atherogenesis, and coronary artery disease prevention. Perm J. 2015 Winter;19(1):62-7.
- Stella C, Beckwith-Hall B, Cloarec O, Holmes E, Lindon JC, Powell J, van der Ouderaa F, Bingham S, Cross AJ, Nicholson JK. Susceptibility of human metabolic phenotypes to dietary modulation. J Proteome Res. 2006 Oct;5(10):2780-8.
- Tang WH, Wang Z, Levison BS, Koeth RA, Britt EB, Fu X, Wu Y, Hazen SL. Intestinal microbial metabolism of phosphatidylcholine and cardiovascular risk. N Engl J Med. 2013 Apr 25;368(17):1575-84.
- Tang WH, Wang Z, Levison BS, Koeth RA, Britt EB, Fu X, Wu Y, Hazen SL. Supplementary Appendix. Intestinal microbial metabolism of phosphatidylcholine and cardiovascular risk. N Engl J Med. 2013 Apr 25;368(17):1575-84.
- Koeth RA, Wang Z, Levison BS, Buffa JA, Org E, Sheehy BT, Britt EB, Fu X, Wu Y, Li L, Smith JD, DiDonato JA, Chen J, Li H, Wu GD, Lewis JD, Warrier M, Brown JM, Krauss RM, Tang WH, Bushman FD, Lusis AJ, Hazen SL. Supplemental materials for: Intestinal microbiota metabolism of L-carnitine, a nutrient in red meat, promotes atherosclerosis. Nat Med. 2013 May;19(5):576-85.
- AdvoCare Slam® Liquid Vitamin and Amino Acid Supplement.
Image credit: MelSi via pixabay. Image has been modified.