Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Může zelený čaj pomoci v léčbě rakoviny?
Několik pokusů o zastavení nebo zvrácení progrese rakoviny dutiny ústní, rakoviny plic, rakoviny děložního čípku a rakoviny tlustého střeva pomocí zeleného čaje a jejich výsledky.
Konzumace čaje může snížit riziko vzniku rakoviny úst. Nejen, že konzumace čaje může zvýšit antioxidační sílu našeho krevního řečiště během několika minut od konzumace, a snížit tak rozsah poškození DNA volnými radikály, pohybujícími se v našem těle v průběhu času, ale může také zvýšit antioxidační kapacitu samotných slin. Tím sníží poškození DNA, ke kterému dochází ve vnitřních buňkách tváří kuřáků. Samozřejmě to nepomůže tolik, jako vzdát se kouření.
Může tedy čaj pomoci s prekancerózními lézemi – aby se neproměnily v rakovinné léze dutiny ústní? Na celém světě se u více než 100 000 lidí ročně vyvine rakovina úst, přičemž jejich šance na přežití 5 let je nižší než 50 %. Rakovina úst se často rozvine z prekancerózních lézí. U každé z takových lézí je každý rok několikaprocentní šance, že se přemění na rakovinu. To nám nabízí skvělou příležitost otestovat, jestli nám může být čaj nápomocen.
Padesát devět pacientů s prekancerózními lézemi bylo náhodně rozděleno do skupiny užívající čaj. Přesněji řečeno, dostávali kapsle s práškovým extraktem z čaje a k tomu jim ještě byly léze potírány zeleným čajem v práškové podobě. Kontrolní skupina dostávala jen cukrové pilulky a léze jim ničím potírány nebyly. Během 6 měsíců se léze ve skupině užívající čaj zmenšily u 11 z 29 pacientů. Ve skupině s placebem došlo ke zlepšení u 3 z 30 pacientů. Výsledky ukazují, že léčba čajem může zlepšit klinické projevy lézí v dutině ústní.
Nejdůležitější otázkou je: „Zabránilo to lézím v tom, aby se přeměnily v rakovinu?“ Vzhledem k tomu, že proces trval jen několik měsíců, nedá se to říct. Když však odebrali pár buněk z lézí, našli významný pokles poškození DNA buněk již během 3 měsíců v léčené skupině. Naznačuje nám to, že se zřejmě ubíráme správným směrem. V ideálním případě bychom však chtěli delší studii, abychom zjistili, zdali by pacienti nakonec měli rakoviny méně. A když už jsme u toho, co takhle studii, ve které lidé pouze polykají čajové sloučeniny? Většina lidí si totiž nemaluje čajem pomocí prstu po vnitřku dutiny ústní. Takovou studii jsme neměli – dokud jsme ji neprovedli.
Došlo ke stejným pozoruhodným účinkům – některé z prekancerózních lézí se zmenšily. Studie dokonce trvala dost dlouho na to, abychom mohli vypozorovat, zdali skutečně méně lidí dostalo rakovinu. Žel, rakovina se rozvinula ve stejné míře v léčené i placebo skupině. Takže skupina užívající čaj se dočkala odezvy v podobě zlepšení stavu lézí, avšak žádné zlepšení v podobě nižší přeměny na rakoviny a delšího života nenastalo. Což je vlastně celá pointa takové léčby.
Tyto studie byly prováděny především na kuřácích a bývalých kuřácích. Co tedy rakovina plic? Populační studie naznačují, že čaj může mít ochranné účinky, ale pojďme to otestovat. Sedmnáct pacientů s pokročilým karcinomem plic dostávalo ekvivalent až 30 šálků zeleného čaje denně. Žádné objektivní reakce nebyly zaznamenány. Další studie byla na 49 pacientech s rakovinou – 21 z nich s rakovinou plic. Denně dostávali ekvivalent 4 až 25 šálků zeleného čaje. Opět nebyly nalezeny žádné přínosy. Jedinou výhodu, kterou byl zelený čaj schopen pacientům s rakovinou plic poskytnout, bylo zmírnění popálenin z radiační léčby. Zelený čaj byl při aplikaci na kůži ve formě obkladu schopen zkrátit dobu léčení popálenin.
Ochranné účinky zeleného čaje aplikovaného lokálně byly pozorovány také u prekancerózních cervikálních lézí, kdy se mast ze zeleného čaje aplikovala přímo na postiženou oblast. K pozitivní reakci došlo takřka u 3/4 pacientek. V neléčené kontrolní skupině se stav zlepšil jen u 10 % pacientek. Takováto zjištění jsou v souladu s protirakovinnými účinky na buňkách rakoviny děložního čípku v Petriho misce, když však ženy dostávaly pilulky s extraktem ze zeleného čaje, účinek se nedostavil.
Již jsem hovořil o potenciálním přínosu zábalů ze zeleného čaje na rakovinu kůže. Existuje ještě nějaká jiná rakovina, která skutečně přichází do přímého kontaktu s čajem? Ano. Rakovina tlustého střeva, která se šíří na vnitřním povrchu tlustého střeva. Povrch střeva přichází do styku s jídlem a pitím. V tlustém střevě jsou čajové sloučeniny fermentovány našimi dobrými střevními bakteriemi do sloučenin jako je 3,4-DHPA, která zřejmě, in vitro, likviduje buňky rakoviny tlustého střeva, zatímco normální buňky tlustého střeva zůstávají relativně nedotčeny.
Celkem bylo randomizováno 136 pacientů s anamnézou střevních polypů. Jedna skupina dostávala pilulky s extraktem zeleného čaje, druhá ne. Nutno říci, že studie probíhala v Japonsku, tedy zemi, ve které je spotřeba čaje vysoká. Fakticky tedy srovnávali ty, kteří pili 3 šálky denně s těmi, jež pili 4 šálky denně. O rok později však na kolonoskopii u lidí pijících více čaje odhalili pouze 50% návratnost polypů. Navíc ty, které se objevily, byly o 25 % menší. To je vážně skvělé! Proč od té doby nebyla provedena žádná větší studie? Možná je to kvůli obtížnému získávání finančních prostředků na takovouto studii. Zelený čaj je pouze levný nápoj, žádné farmaceutikum.
Dobrou zprávou je, že díky velké protirakovinné charitě v Německu již výzkumníci shánějí dobrovolníky pro vůbec největší studii o zeleném čaji a rakovině. Bude v ní randomizováno více než 2 000 pacientů. Těším se, až budeme znát výsledky z této studie.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Fritz H, Seely D, Kennedy DA, Fernandes R, Cooley K, Fergusson D. Green tea and lung cancer: a systematic review. Integr Cancer Ther. 2013 Jan;12(1):7-24.
- Hakim IA, Harris RB, Brown S, Chow HH, Wiseman S, Agarwal S, Talbot W. Effect of increased tea consumption on oxidative DNA damage among smokers: a randomized controlled study. J Nutr. 2003 Oct;133(10):3303S-3309S.
- Li N, Sun Z, Han C, Chen J. The chemopreventive effects of tea on human oral precancerous mucosa lesions. Proc Soc Exp Biol Med. 1999 Apr;220(4):218-24.
- Pisters KM, Newman RA, Coldman B, Shin DM, Khuri FR, Hong WK, Glisson BS, Lee JS. Phase I trial of oral green tea extract in adult patients with solid tumors. J Clin Oncol. 2001 Mar 15;19(6):1830-8.
- Pal D, Sur S, Mandal S, Das S, Panda CK. Regular black tea habit could reduce tobacco associated ROS generation and DNA damage in oral mucosa of normal population. Food Chem Toxicol. 2012 Sep;50(9):2996-3003.
- Benzie IF, Szeto YT, Strain JJ, Tomlinson B. Consumption of green tea causes rapid increase in plasma antioxidant power in humans. Nutr Cancer. 1999;34(1):83-7.
- Wang L, Zhang X, Liu J, Shen L, Li Z. Tea consumption and lung cancer risk: a meta-analysis of case-control and cohort studies. Nutrition. 2014 Oct;30(10):1122-7.
- Ahn WS, Yoo J, Huh SW, Kim CK, Lee JM, Namkoong SE, Bae SM, Lee IP. Protective effects of green tea extracts (polyphenon E and EGCG) on human cervical lesions. Eur J Cancer Prev. 2003 Oct;12(5):383-90.
- Zhang YF, Xu Q, Lu J, Wang P, Zhang HW, Zhou L, Ma XQ, Zhou YH. Tea consumption and the incidence of cancer: a systematic review and meta-analysis of prospective observational studies. Eur J Cancer Prev. 2015 Jul;24(4):353-62.
- Narotzki B, Reznick AZ, Mitki T, Aizenbud D, Levy Y. Green tea drinking improves erythrocytes and saliva oxidative status in the elderly. Adv Exp Med Biol. 2015;832:25-33.
- Shimizu M, Fukutomi Y, Ninomiya M, Nagura K, Kato T, Araki H, Suganuma M, Fujiki H, Moriwaki H. Green tea extracts for the prevention of metachronous colorectal adenomas: a pilot study. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2008 Nov;17(11):3020-5.
- Laurie SA, Miller VA, Grant SC, Kris MG, Ng KK. Phase I study of green tea extract in patients with advanced lung cancer. Cancer Chemother Pharmacol. 2005 Jan;55(1):33-8.
- Tsao AS, Liu D, Martin J, Tang XM, Lee JJ, El-Naggar AK, Wistuba I, Culotta KS, Mao L, Gillenwater A, Sagesaka YM, Hong WK, Papadimitrakopoulou V. Phase II randomized, placebo-controlled trial of green tea extract in patients with high-risk oral premalignant lesions. Cancer Prev Res (Phila). 2009 Nov;2(11):931-41.
- Pajonk F, Riedisser A, Henke M, McBride WH, Fiebich B. The effects of tea extracts on proinflammatory signaling. BMC Med. 2006 Dec 1;4:28.
- Asif Siddiqui F, Naim M, Islam N. Apoptotic effect of green tea polyphenol (EGCG) on cervical carcinoma cells. Diagn Cytopathol. 2011 Jul;39(7):500-4.
- Garcia FA, Cornelison T, Nuño T, Greenspan DL, Byron JW, Hsu CH, Alberts DS, Chow HH. Results of a phase II randomized, double-blind, placebo-controlled trial of Polyphenon E in women with persistent high-risk HPV infection and low-grade cervical intraepithelial neoplasia. Gynecol Oncol. 2014 Feb;132(2):377-82.
- Gao K, Xu A, Krul C, Venema K, Liu Y, Niu Y, Lu J, Bensoussan L, Seeram NP, Heber D, Henning SM. Of the major phenolic acids formed during human microbial fermentation of tea, citrus, and soy flavonoid supplements, only 3,4-dihydroxyphenylacetic acid has antiproliferative activity. J Nutr. 2006 Jan;136(1):52-7.
- Stingl JC, Ettrich T, Muche R, Wiedom M, Brockmöller J, Seeringer A, Seufferlein T. Protocol for minimizing the risk of metachronous adenomas of the colorectum with green tea extract (MIRACLE): a randomised controlled trial of green tea extract versus placebo for nutriprevention of metachronous colon adenomas in the elderly population. BMC Cancer. 2011 Aug 18;11:360.
Image credit: Samout3 via flickr. Image has been modified.