Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak snížit hladinu Lp(a) pomocí stravy
Co bychom měli jíst a čemu se naopak vyhýbat, abychom snížili rizikový faktor kardiovaskulárního onemocnění lipoprotein(a).
Lipoprotein (a), také známý jako Lp(a), je nezávislý genetický a příčinný rizikový faktor pro kardiovaskulární onemocnění a infarkty. S jakoukoliv hladinou LDL cholesterolu se vaše riziko infarktů a mrtvic zvyšuje 2-3x, pokud máte zvýšenou hladinu Lp(a). S dostatečně vysokou hladinou ateroskleróza nadále postupuje, dokonce i když svůj LDL cholesterol výrazně snížíte, což by mohlo pomoci vysvětlit, proč tolik lidí nadále prodělává infarkty a mrtvice, dokonce i když léčí svůj vysoký cholesterol. Doporučuje se proto lékařům, aby změřili hladinu lipoproteinu (a) všem pacientům, kteří příhodu prodělali a nelze ji ničím jiným snadno odůvodnit. Jaký význam však má měření, pokud s výsledkem nemůžeme moc dělat? Ke dnešnímu dni nebyl chválen žádný lék na snižování hladin Lp(a) ke klinickému použití.
Někteří výzkumníci viní z našeho nedostatku znalostí skutečnost, že Lp(a) se nevyskytuje u pokusných zvířat, jako jsou potkani a myši. V přírodě se vyskytuje pouze u primátů a ježků. Není to podivné? Není divu, že Lp(a) je tak tajuplným proteinem, se kterým si lámou hlavu vědci z oboru medicíny už od jeho objevu před půl stoletím. Kdo však potřebuje myši, když máme lidi? Hladina v krvi je dána převážně geny a dlouhou dobu jsme si mysleli, že Lp(a) není příliš ovlivňován věcmi, jako je třeba strava. Vzhledem k podobnosti s LDL by však člověka napadlo, že by mohl pomoci zdravý životní styl. Nicméně důkazy jsme pro to neměli. Možná je to tím, že ještě nikdo nezkusil rostlinnou stravu.
Už řadu let víme, že trans tuky obsažené v mase a mléku jsou stejně špatné, jako ty průmyslově vyrobené a obsažené v částečně ztužených tucích a pochutinách - s ohledem na zvyšování LDL cholesterolu. Pokud jde o Lp(a), trans tuky z masa a mléčných výrobků se zdají být ještě horší. Když pouze vyřadíme maso a podáme lidem laktoovovegetariánskou stravu, nic se nestane. Pokud však lidem budete podávat nezpracovanou rostlinnou stravu nabitou desítkami porcí ovoce a zeleniny každý den, tak už během 4 týdnů snížíte hladinu lipoproteinu (a) o 16 %. Pochopitelně za těch 30 dnů i něco zhubnuli, 6,8 kg, nezdá se však, že by hubnutí mělo vliv na Lp(a), takže účinek musí jít na vrub stravě.
Pokud již jíte zdravou rostlinnou stravu a vaše hladiny Lp(a) jsou stále vysoké, lze doporučit nějakou konkrétní potravinu, která by mohla pomoci? Je to podobné jako s cholesterolem, i když průměrná hodnota celkového cholesterolu u lidí na striktně rostlinné stravě může být přímo na cílové hodnotě pod 3,8 mmol/l a hladina LDL také pod 1,8 mmol/l, jde o zvonovou křivku s odchylkami hodnot na obě strany +- 0,77 mmol/l. Přivítejte „Portfolio dietu“, která je nejen rostlinná, ale zahrnuje i speciální potraviny snižující cholesterol, kdyby to nestačilo. Takže tam máme ořechy, luštěniny, ovesné vločky a bobuloviny, které mají snížit cholesterol ještě více. A co ten Lp(a)?
Ořechy byly podrobeny testu. Sedmdesát gramů mandlí každý den hladiny snižuje, ale jen o 8 %. To je přesto lepší než co zjistily další studie ořechů, ty nenašly žádný účinek. Opět žádný. A zase žádný.
Existuje však jedna rostlina, která zřejmě snižuje Lp(a) až o 20 %, to je dost na to, aby se lidé přesahující americkou hraniční hladinu dostali až na hladinu takřka ideální. A tou rostlinou je ovoce: Emblica officinalis, jinak známá jako amla, amalaki nebo indický angrešt. Randomizovaná dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná studie, ve které se dotazovali kuřáků na začátku i na konci na potíže s kašlem, dušností, ztrátou chuti k jídlu, strach z hrozící zkázy, bušení srdce, nedostatek spánku, podrážděnost, pálení žáhy a únavu. Měřili taktéž objektivní ukazatele: krevní obraz, cholesterol, poškození DNA, antioxidační status a funkci plic. Ukázalo se, že výtažek z amalaki zlepšil při srovnání s placebem všechny testované parametry významně a navíc nebyly hlášeny žádné vedlejší účinky. To je neuvěřitelné! Myslím to vážně, je to neuvěřitelné. A skutečně - nebyla to pravda.
Subjektivní potíže se sice v amalaki skupině zmírnily, ale to se stalo i v placebo skupině. Hodnotící systémy byly arbitrární a chyběla jakákoliv statistická analýza. Ze dvou tuctů objektivních měřených ukazatelů pouze polovina vůbec dosáhla nějaké statistické významnosti v rozdílu stavu před/po a pouze tři ukazatele měly hladinu významnosti takovou, aby brala v potaz fakt, že když změříte dva tucty ukazatelů, pár z nich může vyjít příznivě byť i pouhou náhodou. Pokaždé, když v abstraktu uvidíte nějakou takovou faleš, a abstrakt je někdy jedinou částí studie, kterou si lidé čtou, tak je na místě podezřívat střet zájmu. Tady však žádný střet zájmů přiznán nebyl, ale to je nesmysl, jelikož studie byla financována tou stejnou firmou, která prodává testované doplňky z amalaki.
Každopádně jedním z těch staticky významných výsledků bylo i snížení Lp(a). Možná to stojí za zkoušku. Tedy v kontextu rostlinné stravy, která je kromě hubnutí dobrá také na výrazné snížení krevního tlaku i při snižování dávek léků na vysoký tlak, dále snižuje špatný LDL cholesterol o 0,65 mmol/l a také C-reaktivní protein o 30 %. Významné zlepšení bylo pozorováno také u dalších ukazatelů zánětu, což má systémový účinek na ochranu srdce a cév, a to vše díky jednoduché úpravě stravy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Enas EA, Varkey B, Dharmarajan TS, Pare G, Bahl VK. Lipoprotein(a): An independent, genetic, and causal factor for cardiovascular disease and acute myocardial infarction. Indian Heart J. 2019;71(2):99-112.
- Le bras A. Lipoprotein(a) is an independent predictor of CVD. Nat Rev Cardiol. 2018;15(12):727.
- Angelin B. Fifty years of lipoprotein(a) -- the magical mystery tour continues. J Intern Med. 2013;273(1):3-5.
- Kostner KM, Kostner GM, Wierzbicki AS. Is Lp(a) ready for prime time use in the clinic? A pros-and-cons debate. Atherosclerosis. 2018;274:16-22.
- Gencer B, Kronenberg F, Stroes ES, Mach F. Lipoprotein(a): the revenant. Eur Heart J. 2017;38(20):1553-1560.
- Najjar RS, Moore CE, Montgomery BD. Consumption of a defined, plant-based diet reduces lipoprotein(a), inflammation, and other atherogenic lipoproteins and particles within 4 weeks. Clin Cardiol. 2018;41(8):1062-1068.
- Stender S. In equal amounts, the major ruminant trans fatty acid is as bad for LDL cholesterol as industrially produced trans fatty acids, but the latter are easier to remove from foods. Am J Clin Nutr. 2015;102(6):1301-2.
- Gebauer SK, Destaillats F, Dionisi F, Krauss RM, Baer DJ. Vaccenic acid and trans fatty acid isomers from partially hydrogenated oil both adversely affect LDL cholesterol: a double-blind, randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. 2015;102(6):1339-46.
- Masarei JR, Rouse IL, Lynch WJ, Robertson K, Vandongen R, Beilin LJ. Effects of a lacto-ovo vegetarian diet on serum concentrations of cholesterol, triglyceride, HDL-C, HDL2-C, HDL3-C, apoprotein-B, and Lp(a). Am J Clin Nutr. 1984;40(3):468-78.
- Corsetti JP, Sterry JA, Sparks JD, Sparks CE, Weintraub M. Effect of weight loss on serum lipoprotein(a) concentrations in an obese population. Clin Chem. 1991;37(7):1191-5.
- De biase SG, Fernandes SF, Gianini RJ, Duarte JL. Vegetarian diet and cholesterol and triglycerides levels. Arq Bras Cardiol. 2007;88(1):35-9.
- Chiavaroli L, Nishi SK, Khan TA, et al. Portfolio Dietary Pattern and Cardiovascular Disease: A Systematic Review and Meta-analysis of Controlled Trials. Prog Cardiovasc Dis. 2018;61(1):43-53.
- Infographic introducing the Portfolio Diet. St. Michael's Hospital. Published June 6, 2018.
- Jenkins DJ, Kendall CW, Marchie A, et al. Dose response of almonds on coronary heart disease risk factors: blood lipids, oxidized low-density lipoproteins, lipoprotein(a), homocysteine, and pulmonary nitric oxide: a randomized, controlled, crossover trial. Circulation. 2002;106(11):1327-32.
- Damasceno NR, Pérez-heras A, Serra M, et al. Crossover study of diets enriched with virgin olive oil, walnuts or almonds. Effects on lipids and other cardiovascular risk markers. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2011;21 Suppl 1:S14-20.
- Jalali-khanabadi BA, Mozaffari-khosravi H, Parsaeyan N. Effects of almond dietary supplementation on coronary heart disease lipid risk factors and serum lipid oxidation parameters in men with mild hyperlipidemia. J Altern Complement Med. 2010;16(12):1279-83.
- Ruisinger JF, Gibson CA, Backes JM, et al. Statins and almonds to lower lipoproteins (the STALL Study). J Clin Lipidol. 2015;9(1):58-64.
- Biswas TK, Chakrabarti S, Pandit S, Jana U, Dey SK. Pilot study evaluating the use of Emblica officinalis standardized fruit extract in cardio-respiratory improvement and antioxidant status of volunteers with smoking history. J Herb Med. 2014;4(4):188-94.
- Najjar RS, Moore CE, Montgomery BD. A defined, plant-based diet utilized in an outpatient cardiovascular clinic effectively treats hypercholesterolemia and hypertension and reduces medications. Clin Cardiol. 2018;41(3):307-313.