Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak účinná je chemoterapie?
Většina chemoterapeutik je schválena FDA bez důkazů o přínosu pro přežití nebo kvalitu života.
V následujících dekádách budou nové případy rakoviny nadále prudce přibývat. Vyhráváme v souboji s rakovinou? Je to smutné, ale celkově ne. A to navzdory zařazení stovek nových léků proti rakovině.
Válka s rakovinou je připodobňována k válce s terorismem. Nehledě na to kolik úderů dronem provedete, je téměř nemožné vyhubit všechny padouchy. Nehledě na přesnost bomb musíme vždy počítat s vedlejšími škodami. Toxicita léčby rakoviny může být velmi vysilující, a to nejen z pohledu zdraví. Existuje také „finanční toxicita“.
Patentované léky proti rakovině jsou oceněny na tisíce dolarů za den léčby. I u pacientů se zdravotním pojištěním může průměrná léčba rakoviny prsu ve čtvrtém stadiu stát v přepočtu 4,6 milionu Kč. Už boj o vlastní život je velmi skličující, natož když je doprovázen bankrotem vaší rodiny. Přitom do dnešního dne je to hojný problém.
Kdo by mohl zapomenout na apokryfní příběh Waltera Whitea, který měl dvě zaměstnání, zdravotní pojištění a stále si nemohl dovolit léčbu rakoviny? Ne každý je ochoten založit varnu pervitinu, ale mnoho lidí je ochotno dostat se až na mizinu. Velký díl pacientů s rakovinou přiznává ochotu vyhlásit bankrot nebo prodat svůj domov, aby mohli zaplatit léčbu. Nejsou snad ty vysoké ceny ospravedlněny, když nové a inovativní metody léčby nabízejí výrazné přínosy pacientům? Asi budete v šoku, když vám řeknu, že mnoho léků proti rakovině schválených FDA vlastně nemusí mít klinické přínosy.
Jak tedy mohly být schváleny FDA? Většina schválení léků proti rakovině se zakládá na křehkých nebo neotestovaných zástupných klinických výsledcích a studie prováděné po uvedení na trh zřídkakdy potvrdí účinnost a bezpečnost těchto léků z pohledu výsledků důležitých pro pacienta. Dovolte mi vysvětlit, co to znamená. Nové léky pro chemoterapii jsou stále častěji schvalovány na základě zástupných klinických výsledků. To znamená, že namísto zkoumání toho, na čem nám záleží především - přežití a kvalita života, schvalují léky na základě míry odezvy, scvrkávání nádoru. Záleží však na tom, že se nádor zmenšil, pokud vám to nijak neprodlouží délku nebo nezlepší kvalitu života? Je to trochu neintuitivní, ale pouhé pozorování zmenšování nádorů na CT skenu nebo magnetické rezonanci nutně nekoreluje se zlepšením doby přežití nebo síly příznaků. Většina studií, která lidi skutečně po dobu léčby sledovala, dokonce zjistila, že korelace s délkou přežití jsou nízké. Nejnovější obsáhlá analýza zjistila, že 90 % studií testujících tuto validaci nalezla jen malou korelaci s celkovým přežitím.
Z 36 nových léků na chemoterapii schválených FDA na základě zástupných klinických výsledků se pak po podrobení testu v reálném světě ukázal jen jeden ze sedmi léků jako skutečně schopný prodloužit život. Polovina vyloženě propadla. Zbytek zůstal neotestován. Tím se ukázalo, že většina léků proti rakovině, byť schválených, nebyla otestována nebo neprokázala, schopnost zlepšit skutečně relevantní klinické výsledky. Astronomické ceny léků jsou smutné, i když jde o funkční léky, ale říkat si o vysoké částky zranitelným pacientům za léky, které ani nemají důkazy o schopnosti zlepšit pacientovi délku přežití nebo kvalitu života, to je vskutku nemorální.
Proč FDA nevyžaduje důkazy, že léky na chemoterapii skutečně prospějí pacientovi, a až potom je případně schválí? Výrobci léků tvrdí, že vyžadování randomizovaných kontrolovaných studií se smysluplnými měřenými ukazateli by proces moc prodloužilo. Nicméně zkrácení trvání studie díky zástupným klinickým výsledkům místo použití celkového přežití odhadem zkrátí čas jen o 11 měsíců. Takže místo procesu trvajícího v průměru 7,3 let - před uvedením na trh, by to trvalo 8,2 let. Ano, jistě, chceme, aby ty nové léky byly dostupné co nejdříve, ale jen za předpokladu, že lidem skutečně pomohou.
Zlepšují léky proti rakovině přežití nebo kvalitu života? Podle našeho pokaženého regulačního systému to nepotřebujete vědět. V Evropě není situace o moc lepší. Systematický přezkum schválených léků na chemoterapii ukázal, že většina z nich vstoupila na trh bez důkazů o přínosech z hlediska přežití a kvality života. A dokonce i o roky později stále neexistovaly přesvědčivé důkazy, že by léky nabízely jakékoliv přínosy. A když už ano, tak byly často zanedbatelné.
Proto vidíme úvodníky v časopise Journal of the National Cancer Institute, které odkazují na Hanse Christiana Andersena, autora povídky „Císařovy nové šaty“. Studie se všechny shodnou na jednom závěru: jen menšina nových léků proti rakovině schválených americkými a evropskými regulačními orgány v posledních letech poskytuje smysluplné klinické přínosy pacientům. Dokonce i některá úmrtí s rakovinou mohla být uspíšena nebo i způsobena toxickými účinky chemoterapie místo rakovinou samotnou. Na základě posouzení desítek tisíc pacientů s rakovinou až v 27 % případů rakoviny samotná její léčba způsobila nebo uspíšila smrt. Možná to stojí za to riziko, když možný přínos bude dostatečně velký. A na to se podíváme v příštím videu s názvem: O kolik chemoterapie zlepšuje přežití?
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Kim C, Prasad V. Cancer Drugs Approved on the Basis of a Surrogate End Point and Subsequent Overall Survival: An Analysis of 5 Years of US Food and Drug Administration Approvals. JAMA Intern Med. 2015;175(12):1992-4.
- Prasad V, Kim C, Burotto M, Vandross A. The Strength of Association Between Surrogate End Points and Survival in Oncology: A Systematic Review of Trial-Level Meta-analyses. JAMA Intern Med. 2015;175(8):1389.
- Cleeland CS, Allen JD, Roberts SA, et al. Reducing the toxicity of cancer therapy: recognizing needs, taking action. Nat Rev Clin Oncol. 2012;9(8):471-8.
- Gilligan T. Is There Such a Thing as a Cancer Treatment That Isn’t Worth Its Cost? Oncologist. 2012;17(1):3-4.
- Hine C, Mitchell JR. Saying No to Drugs: Fasting Protects Hematopoietic Stem Cells from Chemotherapy and Aging. Cell Stem Cell. 2014;14(6):704-5.
- Khoja L, Mcgurk A, O'hara C, Chow S, Hasan J. Mortality within 30 days following systemic anti-cancer therapy, a review of all cases over a 4 year period in a tertiary cancer centre. Eur J Cancer. 2015;51(2):233-40.
- Huang S. The War on Cancer: Lessons from the War on Terror. Front Oncol. 2014;4.
- Hanahan D. Rethinking the war on cancer. Lancet. 2014;383(9916):558-63.
- Wright JD. Financial Toxicity: A Severe But Underrecognized Side Effect for Cancer Patients. Gynecol Oncol. 2019;154(1):1-2.
- Collado L, Brownell I. The crippling financial toxicity of cancer in the United States. Cancer Biol Ther. 2019;20(10):1301-3.
- Himmelstein DU, Lawless RM, Thorne D, Foohey P, Woolhandler S. Medical bankruptcy: still common despite the affordable care act. Am J Public Health. 2019;109(3):431-3.
- Chino F, Peppercorn JM, Rushing C, et al. Going for broke: a longitudinal study of patient-reported financial sacrifice in cancer care. J Oncol Pract. 2018;14(9):e533-46.
- Fojo T, Mailankody S, Lo A. Unintended consequences of expensive cancer therapeutics—the pursuit of marginal indications and a me-too mentality that stifles innovation and creativity: the John Conley Lecture. JAMA Otolaryngol Head Neck Surg. 2014;140(12):1225-36.
- Salas-Vega S, Iliopoulos O, Mossialos E. Assessment of Overall Survival, Quality of Life, and Safety Benefits Associated With New Cancer Medicines. JAMA Oncol. 2017;3(3):382.
- Chen EY, Joshi SK, Tran A, Prasad V. Estimation of study time reduction using surrogate end points rather than overall survival in oncology clinical trials. JAMA Intern Med. 2019;179(5):642-7.
- DiMagno SSP, Glickman A, Emanuel EJ. Accelerated Approval of Cancer Drugs—Righting the Ship of the US Food and Drug Administration. JAMA Intern Med. 2019;179(7):922.
- Zettler M, Basch E, Nabhan C. Surrogate End Points and Patient-Reported Outcomes for Novel Oncology Drugs Approved Between 2011 and 2017. JAMA Oncol. 2019;5(9):1358.
- Cohen D. Cancer drugs: high price, uncertain value. BMJ. 2017;359:j4543.
- Das M. Many FDA-approved cancer drugs might lack clinical benefit. Lancet Oncol. 2018;19(2):e82.
- Davis C, Naci H, Gurpinar E, Poplavska E, Pinto A, Aggarwal A. Availability of evidence of benefits on overall survival and quality of life of cancer drugs approved by European Medicines Agency: retrospective cohort study of drug approvals 2009-13. BMJ. 2017;359:j4530.
- Aggarwal A. Demand cancer drugs that truly help patients. Nature. 2018;556(7700):151.
- Prasad V. Do cancer drugs improve survival or quality of life? BMJ. 2017;359:j4528.
- Schilsky RL, Schnipper LE. Hans christian andersen and the value of new cancer treatments. J Natl Cancer Inst. 2018;110(5):441-2.