Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jaké jsou účinky fytoestrogenu z chmele v pivu?
Pokud jde o riziko rakoviny prsu, chová se fytoestrogen v pivu více jako živočišné estrogeny v Premarinu, nebo jako ochranné fytoestrogeny v sóji?
Chmel se používá po staletí v pivu jako ochucovadlo, ale v průběhu let se stále opakuje hypotéza, že chmel, a tudíž i pivo, mohou být estrogenní. A to díky silnému fytoestrogenu v chmelu, zvanému 8-PN, také známému jako hopein. Může pití piva ovlivnit naše hormony?
Alkohol v pivu dokáže snížit hladinu testosteronu u mužů, takže když bylo pivo testováno jako zdroj estrogenů, byl nejprve odstraněn alkohol. Testovali ekvivalent jedné plechovky piva denně po dobu jednoho měsíce na úrovně hormonů žen po menopauze, aby nedošlo k záměně výsledků s endogenními estrogeny. A během měsíce na pivu zjistili významné změny hormonálních hladin, které se týden poté zase vrátily do normálu. Ale nemá to nějaké klinické účinky – ať už dobré, nebo špatné?
Průřezovou studií u přibližně 1700 žen bylo zjištěno, že konzumentky piva měly lepší hustotu kostí; možná díky proestrogenním účinkům? Nedoporučili sice ženám, aby začaly pít pivo, aby tak zlepšily zdraví svých kostí, ale naznačili, že může mít pozitivní vliv na kosti těch žen, které už ho pijí.
A co pomoc při návalech? Asi polovina postmenopauzálních a perimenopauzálních žen v USA trpí návaly, zatímco prevalence v Japonsku může být desetkrát nižší. Pravděpodobně je to kvůli jejich spotřebě sóji. A co chmel? Bylo několik takových studií jako tahle… a tahle, která ukázaly na potenciální přínos, což vedlo v roce 2013 k přezkoumání. Vědci došli k závěru, že extrakty z chmele mohou mít nějaký účinek při léčbě pocitů nepohodlí během menopauzy, ale to bylo před touto studií, která zaznamenala mimořádné výsledky s polovinou čajové lžičky sušených květů chmele. Například, dole jsou počty návalů, napravo je skupina, která užívala placebo. Tyto ženy začínaly asi na 23 návalech týdně a během tříměsíční studie měly dále 23 náhodných návalů týdně. Ve skupině užívající chmel začínaly na ještě horších číslech, ale ta klesla do konce prvního měsíce na 19, pak na devět, a pak už jen jednou týdně. A podobné nálezy byly hlášeny i u všech ostatních měřených symptomů menopauzy.
Ale živočišné estrogeny fungují také. Milióny žen užívaly koňské hormony v léku Premarin, vyráběném z moči březích klisen. Ten také fungoval na návaly a částečně i na osteoporózu, ale měl takový malý nepříjemný vedlejší účinek zvaný – rakovina prsu. Naštěstí, když se to zjistilo a miliony žen jej přestaly užívat, počty případů rakoviny prsu se snížily v zemích po celém světě – toto jsou údaje z Kalifornie.
Otázkou tedy je, zda jsou estrogeny z chmele více podobné těm koňským estrogenům, které způsobují rakovinu prsu, nebo sójovým estrogenům, které pomáhají rakovině prsu předcházet?
Klíčem k pochopení potenciálu sójových fytoestrogenů pro ochranu zdraví je pochopit rozdíl mezi těmito dvěma typy estrogenních receptorů. Existují alfa receptory a beta receptory. Na rozdíl od živočišného estrogenu se sójové fytoestrogeny přednostně váží na betareceptory. A v prsní tkáni jsou s alfa receptory signalizujícími bujení prsních buněk, což vysvětluje, proč koňské hormony zvyšují riziko rakoviny prsu, zatímco betareceptory, na které se váže sója, jsou protiváhou k proliferačnímu dopadu. Takže chmelové fytoestrogeny také upřednostňují betareceptory?
8-PN je selektivní promotor alfa estrogenního receptoru. Překvapivě a v jasném kontrastu se sójou se 8-PN mnohem slaběji váže na betareceptory než na alfareceptory. To vysvětluje, proč je chmel tak běžnou složkou v takzvaných doplňcích na zvětšení prsou, protože působí spíše jako estrogenní estrogen.
Vzhledem k obavám z rakoviny prsu by měly být ženy od užívání těchto produktů odrazovány. Ale pouhé pití piva by mohlo poskytnout stejnou expozici estrogenům z chmele, jakou lze nalézt v těchto produktech, což by mohlo pomoci vysvětlit, proč pivo může být pro prsa více karcinogenní než některé další druhy alkoholu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J D Pedrera-Zamorano, J M Lavado-Garcia, R Roncero-Martin, J F Calderon-Garcia, T Rodriguez-Dominguez, M L Canal-Macias. Effect of beer drinking on ultrasound bone mass in women. Nutrition. 2009 Oct;25(10):1057-63.
- A Fugh-Berman. "Bust enhancing" herbal products. Obstet Gynecol. 2003 Jun;101(6):1345-9.
- A Heyerick, S Vervarcke, H Depypere, M Bracke, D De Keukeleire. A first prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled study on the use of a standardized hop extract to alleviate menopausal discomforts. Maturitas. 2006 May 20;54(2):164-75.
- L R Chadwick, G F Pauli, N R Farnsworth. The pharmacognosy of Humulus lupulus L. (hops) with an emphasis on estrogenic properties. Phytomedicine. 2006 Jan;13(1-2):119-31.
- R Erkkola, S Vervarcke, S Vansteelandt, P Rompotti, D De Keukeleire, A Heyerick. A randomized, double-blind, placebo-controlled, cross-over pilot study on the use of a standardized hop extract to alleviate menopausal discomforts. Phytomedicine. 2010 May;17(6):389-96.
- A M Keiler, O Zierau, G Kretzschmar. Hop extracts and hop substances in treatment of menopausal complaints. Planta Med. 2013 May;79(7):576-9.
- A Sierksma, T Sarkola, C J Eriksson, M S van der Gaag, D E Grobbee, H F Hendriks. Effect of moderate alcohol consumption on plasma dehydroepiandrosterone sulfate, testosterone, and estradiol levels in middle-aged men and postmenopausal women: a diet-controlled intervention study. Alcohol Clin Exp Res. 2004 May;28(5):780-5.
- O Schaefer, M Hümpel, K H Fritzemeier, R Bohlmann, W D Schleuning. 8-Prenyl naringenin is a potent ERalpha selective phytoestrogen present in hops and beer. J Steroid Biochem Mol Biol. 2003 Feb;84(2-3):359-60.
- V Aghamiri, M Mirghafourvand, S Mohammad-Alizadeh-Charandabi, H Nazemiyeh. The effect of Hop (Humulus lupulus L.) on early menopausal symptoms and hot flashes: A randomized placebo-controlled trial. Complement Ther Clin Pract. 2016 May;23:130-5.
- J S Gavaler. Alcoholic beverages as a source of estrogens. Alcohol Health Res World. 1998;22(3):220-7.
- S Milligan, J Kalita, V Pocock, A Heyerick, L De Cooman, H Rong, D De Keukeleire. Oestrogenic activity of the hop phyto-oestrogen, 8-prenylnaringenin. Reproduction. 2002 Feb;123(2):235-42.
- M G Lê, C Hill, A Kramar, R Flamanti. Alcoholic beverage consumption and breast cancer in a French case-control study. Am J Epidemiol. 1984 Sep;120(3):350-7.
- K D Setchell, N M Brown, E Lydeking-Olsen. The clinical importance of the metabolite equol-a clue to the effectiveness of soy and its isoflavones. J Nutr. 2002 Dec;132(12):3577-84.
- M Messina, V L Messina. Exploring the Soyfood Controversy. Nutrition Today: March/April 2013 - Volume 48 - Issue 2 - p 68–75.
- M Messina. Soybean isoflavone exposure does not have feminizing effects on men: a critical examination of the clinical evidence. Fertil Steril. 2010 May 1;93(7):2095-104.
- K Zbuk, S S Anand. Declining incidence of breast cancer after decreased use of hormone-replacement therapy: magnitude and time lags in different countries. J Epidemiol Community Health. 2012 Jan;66(1):1-7.
- C A Clarke, S L Glaser, C S Uratsu, J V Selby, L H Kushi, L J Herrinton. Recent declines in hormone therapy utilization and breast cancer incidence: clinical and population-based evidence. J Clin Oncol. 2006 Nov 20;24(33):e49-50.
- M F McCarty. Isoflavones made simple - genistein's agonist activity for the beta-type estrogen receptor mediates their health benefits. Med Hypotheses. 2006;66(6):1093-114.
- L A Korde, A H Wu, T Fears, A M Nomura, D W West, L N Kolonel, M C Pike, R N Hoover. R G Ziegler. Childhood soy intake and breast cancer risk in Asian American women. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2009 Apr;18(4):1050-9.
Image thanks to Dave Shea via flickr.