Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jaké procento Američanů žije zdravě?
To, co si lidé odsouzeni na smrt přejí jako své poslední jídlo, nabízí vhled do standardní americké stravy.
Obecně platí, že dodržování zdravého životního stylu se za posledních 18 let snížilo. Obezita stoupá, míra pohybu klesá, a těch, kteří jedí alespoň pět porcí ovoce a zeleniny denně, dramaticky ubylo. A to jsme ani nijak zvlášť dobře nezačínali.
Hádejte, jaké procento Američanů na přelomu století odpovídalo následujícím čtyřem charakteristikám zdravého životního stylu? Nekouří, nemají nadváhu, 5 porcí ovoce a zeleniny, a jsou v pohybu půl hodiny denně alespoň pět dní v týdnu? 3 %. Ať už byli lidé bohatí, vysokoškolsky vzdělaní, žádná podskupina ani vzdáleně neodpovídala klinickým nebo obecným doporučením.
V čem u lidí nastal největší pokles? Pokud se podíváte na rizikové faktory srdečních chorob, většina lidí nekouří, zde znázorněno zeleně. Asi polovina má dost pohybu. Ale podívejte se na skóre zdravé stravy, které dává lidem body např. za vypití méně než 4 plechovek limonády za týden. Na stupnici od nuly do pěti, jen asi 1 % dosáhlo skóre 4 nebo 5. Takže ambiciózní cíl Americké kardiologické společnosti pro rok 2020 zlepšit situaci o 20 % by nás přivedl k asi 1,2 % mužů a žen.
Vzhledem k tomu, že víme už desítky let, že pokročilé onemocnění koronárních cév se může objevit již od věku 20 let, a že koronární ateroskleróza je častá i u malých dětí, tak je obzvláště znepokojivé, že volba zdravého životního stylu v USA spíše klesá, než aby se zlepšovala. A projevuje se to. Co se týče očekávané délky života, Spojené státy jsou někde dole, okolo 27. nebo 28. místa z 34 demokracií svobodného trhu OECD. Slovinci žijí o rok déle než občané Spojených států. Proč? No, podle nejpřísnější analýzy rizikových faktorů, která kdy byla publikována, je hlavní příčinou úmrtí a postižení ve Spojených státech naše strava.
Co je tedy na naší stravě tak špatně? Pět nejhorších věcí na naší stravě je, že nejíme dostatek ovoce, nejíme dostatek ořechů a semen, jíme příliš mnoho soli, příliš mnoho slaniny, hot dogů, lančmítu atd. a máme nedostatek zeleniny. To je založeno na datech, jako jsou tato data o kvalitě stravy a riziku úmrtí na chronická onemocnění, ze kterých lze zjistit, že ti, kteří mají vyšší skóre, a to na základě různých systémů, jež se všechny shodují na větším množství nerafinované rostlinné stravy, snížili své riziko úmrtí na srdeční onemocnění, rakovinu, a všechny příčiny smrti dohromady.
V současnosti existuje ohromující objem klinických a epidemiologických důkazů, které dokládají dramatický dopad zdravého životního stylu, jenž snižuje pravděpodobnost všech příčin úmrtí a je prevencí chronických onemocnění, jako je koronární onemocnění srdce, mrtvice, diabetes a rakovina. Tak proč jíme tak špatně? Nemáme strach z umírání na některé z těchto hrozných civilizačních onemocnění?
Jíme skoro tak, jako by na naší budoucnosti nezáleželo. A existují data, která to podporují. Smrtící výživa. Rostoucí hrůzostrašná fascinace přemýšlením o svém „posledním jídle“ nabízí vhled do skutečné spotřební touhy ve chvíli, kdy se hodnota budoucnosti snižuje téměř na nulu. Co bychom jedli, kdyby nezáleželo na budoucnosti?
Na rozdíl od populárních kolujících historek tato skupina vědců z Cornellovy univerzity vytvořila katalog skutečných posledních jídel – poslední požadavky na jídlo u 247 jedinců, provedených ve Spojených státech během posledních pěti let. Nejčastější přání – maso. Výzkumní pracovníci dokonce i uvedli, že tofu se na seznam nedostalo vůbec. A nikdo nepožádal o vegetariánské jídlo. Dokonce, pokud porovnáte poslední jídlo s tím, co Američané jedí obvykle, nenajdete velký rozdíl. Pokud budeme i nadále jíst, jako by se jednalo o naše poslední jídlo, bude to nakonec tak.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J S Alpert. Failing Grades in the Adoption of Healthy Lifestyle Choices. The American Journal of Medicine 2009, 493-494.
- D E King, A G Mainous 3rd, M Carnemolla, C J Everett. Adherence to healthy lifestyle habits in US adults, 1988-2006. Am J Med. 2009 Jun;122(6):528-34.
- M D Huffman, S Capewell, H Nign, C M Shay, E S Ford, D M Lloyd-Jones. Cardiovascular health behavior and health factor changes (1988-2008) and projections to 2020: results from the National Health and Nutrition Examination Surveys. Circulation. 2012 May 29;125(21):2595-602.
- M J Reeves, A P Rafferty. Healthy lifestyle characteristics among adults in the United States, 2000. Arch Intern Med. 2005 Apr 25;165(8):854-7.
- B Wansink, K M Kniffin, M Shimizu. Death row nutrition. Curious conclusions of last meals. Appetite. 2012 Dec;59(3):837-43.
- NA. The State of US Health: Innovations, Insights, and Recommendations from the Global Burden of Disease Study. The Institute for Health Metrics and Evaluation.
- J P Troost, A P Rafferty, Z Luo, M J Reeves. Temporal and regional trends in the prevalence of healthy lifestyle characteristics: United States, 1994-2007. Am J Public Health. 2012 Jul;102(7):1392-8.
- S M George, R Ballard-Barbash, J E Manson, J Reedy, J M Shikany, A F Subar, L F Tinker, M Vitolins, M L Neuohouser. Comparing indices of diet quality with chronic disease mortality risk in postmenopausal women in the Women's Health Initiative Observational Study: evidence to inform national dietary guidance. Am J Epidemiol. 2014 Sep 15;180(6):616-25.
- C J Murray, C Atkinson, K Bhalla, G Birbeck, R Burstein and more. The state of US health, 1990-2010: burden of diseases, injuries, and risk factors. JAMA. 2013 Aug 14;310(6):591-608.