Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je bezpečné užívat doplňky stravy?
Většina továren na výrobu doplňků stravy při kontrole nesplňovala požadavky na správné výrobní praktiky.
Současná doporučení týkající se doplňků stravy nechrání dostatečně americkou veřejnost. Někdy je složení přípravku uvedeno neúplně, jindy naopak obsahuje příliš mnoho informací. Před nějakou dobou se zaměstnanec výrobce doplňků stravy dopustil chyby, kvůli které se stovky lidí intoxikovaly selenem. Trápení některých trvalo celé měsíce. Kdyby společnost dodržovala správné výrobní postupy, kam také patří testování produktů, nemuselo se to vůbec stát. V roce 2007 FDA vyzvala společnosti, aby dodržovaly doporučené pokyny, ale ani o 7 let později většina výrobců doplňků stravy nemá vyhovující vybavení, které splňuje současná doporučení pro správnou výrobní praxi.
Jaké jsou důsledky této nedostatečné regulace, pokud jde o výrobu výživových doplňků? 50 000 obyvatel USA si každoročně ublíží. Jistě, léky na předpis mohou nemocného nejen poškodit, ale navíc každoročně způsobí smrt stovek tisícům obyvatel USA, a to mluvíme pouze o nemocných v nemocnicích. Léky předepsané lékaři mimo nemocniční prostředí mohou každoročně způsobit smrt dalším 200 000 lidí. To ale nijak nesnižuje tragédii tisíců dalších, jejichž zdraví bylo poškozeno doplňky stravy.
Někdy mohou doplňky stravy obsahovat léčiva. Nejenže má značná část doplňků stravy problémy s kvalitou, ale FDA navíc zjistila, že stovky těchto přípravků dokonce obsahovaly padělky účinných látek, které jsou na předpis. Ještě horší je skutečnost, že analoga některých léků neprošla testováním, například „vylepšené“ látky na potenci typu Viagry. Asi polovina nejzávažnějších situací v USA, která vedla ke stažení přípravku z trhu, se netýkala léčiv, ale doplňků stravy. Žel po 6 měsících jste si dvě třetiny těchto přípravků stále mohli zakoupit.
Dále musíme vzít v úvahu potenciálně neúmyslnou kontaminaci nebezpečnými látkami, jako jsou těžké kovy a pesticidy, přítomné v 90 % testovaných bylinných doplňků. Mykotoxiny, potenciálně karcinogenní houbové toxiny, jako aflatoxin, byly přítomny v 96 % bylinných doplňků. Nejhůře dopadl ostropestřec mariánský: v doplňcích se našlo více než tucet různých mykotoxinů. Důvodem je skutečnost, že rostlina je sklízena, když je vlhko, a tak snadno začne plesnivět. Uvědomte si, že lidé užívají ostropestřec mariánský, aby podpořili funkci svých jater, a místo toho je vystavují imunotoxickému, genotoxickému a hepatotoxickému působení, respektive užívají látky toxické pro játra.
Jak taková věc může být vůbec legální? Nebyla. A to až do roku 1994. Pak vešlo v platnost nařízení týkající se doplňků stravy. Předtím byly doplňky regulovány jako aditiva v potravinách. Museli jste prokázat jejich bezpečnost, než jste je uvedli na trh. To byl přece skvělý koncept! Ale už tomu tak není. Většina lidí dnes neví, že doplňky stravy již nemusí být nijak schváleny; reklama na tyto produkty také nepodléhá žádné kontrole. Špatné pochopení může u některých pacientů vyvolat falešný pocit jistoty ohledně bezpečnosti a účinnosti těchto produktů.
Tato deregulace vedla k intenzivnímu nárůstu počtu doplňků stravy, a to od zhruba 4 000, kdy zákon vstoupil v platnost, na více než 90 000 různých doplňků objevujících se na trhu. Do prokázání jejich rizika jsou považovány za neškodné, respektive jsou bezpečné, dokud někoho nepoškodí. Jinými slovy, dokud spotřebitelé nebudou mít poškozené zdraví, FDA nepřistoupí k procesu, který zajistí stažení výrobku z trhu.
Vezměme například efedrin. Již od roku 1999 byly evidovány stovky stížností kvůli otravě tímto jedem. Jejich počet se zvyšoval na tisíce stížností, které poukazovaly na výskyt mrtvice, epileptických záchvatů a úmrtí. Přesto FDA trvalo sedm let, než tuto látku stáhla z trhu, a to kvůli milionům dolarů, které výrobní průmysl vynakládal na lobování.
Jak se k tomu staví výrobní společnosti? Společnost Metabolife přísahá, že ohledně nežádoucích účinků nezaznamenala od žádného zákazníka ani jediné hlášení. Podle společnosti Metabolife není v jejich evidenci žádné hlášení. Ve skutečnosti obdrželi od zákazníků 14 000 stížností, které zkrátka zametli pod koberec.
V zásadě výrobci doplňků stravy nenesou skutečnou odpovědnost za bezpečnost svých produktů. Průmysloví výrobci byli obviněni, že jsou odpovědní za popírání skutečnosti.
Je ale tato kritika doplňků stravy jen spiknutím farmaceutického lobby kvůli udržení monopolu? Nic takového. Farmaceutické lobby si doplňky stravy hýčká. Vlastní totiž společnosti vyrábějící potravinové doplňky, z jejichž každoročních tržeb čerpá desítky miliard.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Marcus DM, Grollman AP. Correcting the record on dietary supplement regulation--reply. JAMA Intern Med. 2013 Jan 28;173(2):166-7.
- Linos E. Balancing the risks and benefits of rituximab. JAMA Intern Med. 2013 May 27;173(10):926.
- Wallace TC. Twenty Years of the Dietary Supplement Health and Education Act--How Should Dietary Supplements Be Regulated? J Nutr. 2015 Aug;145(8):1683-6.
- Cohen PA, Maller G, DeSouza R, Neal-Kababick J. Presence of banned drugs in dietary supplements following FDA recalls. JAMA. 2014 Oct 22-29;312(16):1691-3.
- Pray WS. Orrin hatch and the dietary supplement health and education act: Pandora's Box revisited. J Child Neurol. 2012 May;27(5):561-3.
- Marcus DM, Grollman AP. The consequences of ineffective regulation of dietary supplements. Arch Intern Med. 2012 Jul 9;172(13):1035-6.
- Coates PM, Thomas PR. Dietary supplements. World Rev Nutr Diet. 2015;111:58-63.
- Cohen PA. A false sense of security? The U.S. Food and Drug Administration's framework for evaluating new supplement ingredients. Antioxid Redox Signal. 2012 Mar 1;16(5):458-60.
- Veprikova Z, Zachariasova M, Dzuman Z, Zachariasova A, Fenclova M, Slavikova P, Vaclavikova M, Mastovska K, Hengst D, Hajslova J. Mycotoxins in Plant-Based Dietary Supplements: Hidden Health Risk for Consumers. J Agric Food Chem. 2015 Jul 29;63(29):6633-43.
- Starr RR. Too little, too late: ineffective regulation of dietary supplements in the United States. Am J Public Health. 2015 Mar;105(3):478-85.
- MacKay D. Regarding the Regulation of Dietary Supplements. Am J Public Health. 2015 Jul;105(7):e3.
- Newmaster SG, Grguric M, Shanmughanandhan D, Ramalingam S, Ragupathy S. DNA barcoding detects contamination and substitution in North American herbal products. BMC Med. 2013 Oct 11;11:222.
- Kutz GD. Herbal Dietary Supplements Examples of Deceptive or Questionable Marketing Practices and Potentially Dangerous Advice Statement of Gregory D. Kutz, Managing Director Forensic Audits and Special Investigations. GAO Testimony before the Special Committee on Aging, U.S. Senate.
- Cohen PA. Assessing supplement safety--the FDA's controversial proposal. N Engl J Med. 2012 Feb 2;366(5):389-91.
- Quinones RL, Winsor RD, Patino A, Hoffman P. The Regulation of Dietary Supplements Within the United States: Flawed Attempts at Mending a Defective Consumer Safety Mechanism. J Consum Aff, 47: 328–357.
- MacFarquhar JK, Broussard DL, Melstrom P, Hutchinson R, Wolkin A, Martin C, Burk RF, Dunn JR, Green AL, Hammond R, Schaffner W, Jones TF. Acute selenium toxicity associated with a dietary supplement. Arch Intern Med. 2010 Feb 8;170(3):256-61.
- Ashar BH, Miller RG, Pichard CP, Levine R, Wright SM. Patients' understanding of the regulation of dietary supplements. J Community Health. 2008 Feb;33(1):22-30.
- Weingart SN, McL Wilson R, Gibberd RW, Harrison B. Epidemiology of medical error. West J Med. 2000 Jun;172(6):390-3.
- Lazarou J, Pomeranz BH, Corey PN. Incidence of Adverse Drug Reactions in Hospitalized PatientsA Meta-analysis of Prospective Studies. JAMA. 1998;279(15):1200-1205.
Image credit: Paolo Gamba via flickr. Image has been modified. Video credit: Julien Herman.