Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je destilovaný rybí olej bez toxinů?
Vědci otestovali doplňky s destilovaným rybím olejem na přítomnost průmyslových znečisťujících látek.
Pravda nebo lež: rybí olej snižuje zánět v těle. Doufám, že ano, to je ostatně důvod, proč ho lidé vůbec užívají. Jenže to není pravda. „Užívání rybího oleje nemělo žádný účinek na ukazatele zánětu v těle.“ Tato randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná intervenční studie zjistila, že ani obrovské dávky rybího oleje neměly žádný vliv na ukazatele zánětu naměřené v krvi. Spíše se ukázalo, že všechny krevní zánětlivé ukazatele měly tendenci po užívání rybího oleje stoupat.
Lidem se přesto tvrdí, že by měli jíst rybí tuk proto, že obsahuje omega-3 s dlouhým řetězcem, například DHA, které jsou protizánětlivé. Takže v rybím oleji musí být něco, co působí proti těm dobrým složkám a zvyšuje zánět v těle. Je pravděpodobné, že jsou to průmyslové znečišťující látky, například PCB a insekticidy. My už víme, že PCB (polychlorované bifenyly) mohou vyvolat takový druh zánětu, který podporuje obezitu a srdeční onemocnění. Ze stejného důvodu v dnešní době lední medvědi trpí chronickým zánětem: průmyslové znečišťující látky z oceánů se nahromadily v jejich tukových tkáních. To znamená, že polykáním kapslí obsahujících čistý rybí tuk se dostáváme do stejně nepříjemné pozice, v jaké se nachází lední medvěd na vrcholu potravního řetězce.
A co destilovaný rybí olej? Uvádí se o něm třeba to, že je „molekulárně destilovaný.“ „Molekulárně destilovaný pro maximální čistotu.“ Vědci se v loňském roce rozhodli otestovat také destilovaný rybí olej. Pravda nebo lež: rybí olej je bezpečný, ale pouze pokud je destilovaný. Lež. Není bezpečný. Objevili stejné druhy PCB a insekticidů i v rybím oleji, který měl být údajně „bez obsahu PCB.“ Množství průmyslových znečišťujících látek přitom bylo totožné jako v jiných rybích olejích.
Sečteno a podtrženo: „Výsledky naznačují, že komerčně prováděná molekulární destilace používaná k odstraňování toxických znečišťujících látek je účinná pouze u některých z nich.“ Uzavírají to slovy, že je potřeba zvážit poměr mezi riziky a přínosy, obzvláště vzhledem k tomu, jak neefektivní jsou současné metody k úpravě rybího oleje v odstraňování některých druhů těchto znečišťujících látek.
Přesně proto doporučuji užívání doplňku stravy s DHA, který je vyroben z řas. Tato volba je pro lidi ideální. Můžete tak získat přínosy bez jakéhokoliv zmíněného rizika. Protože jsou naše oceány tak znečištěné, ani koupí destilovaného rybího oleje nemůžete rizika odstranit.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- G. K. Pot, I. A. Brouwer, A. Enneman, G. T. Rijkers, E. Kampman, and A. Geelen. No effect of fish oil supplementation on serum inflammatory markers and their interrelationships: A randomized controlled trial in healthy, middle-aged individuals. Eur J Clin Nutr, 63(11):1353-1359, 2009.
- V. Arsenescu, R. I. Arsenescu, V. King, H. Swanson, and L. A. Cassis. Polychlorinated Biphenyl-77 Induces Adipocyte Differentiation and Proinflammatory Adipokines and Promotes Obesity and Atherosclerosis. Environ. Health Perspect., 116(6):761-768, 2008.
- Christian Sonne, Rune Dietz, Pall S. Leifsson, Erik W. Born, Robert J. Letcher, Maja Kirkegaard, Derek C. G. Muir, Frank F. Riget, Lars Hyldstrup. Do Organohalogen Contaminants Contribute to Histopathology in Liver from East Greenland Polar Bears (Ursus maritimus)? Environ Health Perspect. 2005 November; 113(11): 1569–1574.
- E. Hoh, S. J. Lehotay, K. C. Pangallo, K. Mastovska, H. L. Ngo, C. M. Reddy, and W. Vetter. Simultaneous quantitation of multiple classes of organohalogen compounds in fish oils with direct sample introduction comprehensive two-dimensional gas chromatography and time-of-flight mass spectrometry. J. Agric. Food. Chem., 57(7):2653-2660, 2009.
- D. Cannon. From fish oil to microalgae oil ... a win-win shift for humans and our habitat. Explore (New York, N.Y.), 5(5):299-303, 2009.