Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je hemové železo důvodem, proč je maso rakovinotvorné?
Rektální biopsie provedené před a po konzumaci masa určily dávku hemového železa potenciálně schopnou poškozovat DNA.
Americký patent č. 9 700 067 byl splněným snem Impossible Foods: jak vylepšit rostlinné náhražky masa tak, aby věrněji napodobovaly vůní i chutí skutečné maso, a to pomocí rostlinného hemového železa. Dobrá, ale co ta hemovým železem vyvolaná tvorba nitrososloučenin? Když lidé jedí hodně masa, nacházíme v jejich výkalech více a více nitrososloučenin, z nichž malá část může jít na vrub přímo hemovému železu. Toxikologický význam zůstává nestanoven, jelikož obavy nám dělají zatím jen některé nitrososloučeniny. Pokud by se ukázalo, že nitrososloučeniny vznikající ve střevě jako důsledek konzumace hemového železa jsou skutečně mutagenní nebo rakovinotvorné, tak by to mohlo pomoci vysvětlit spojitost mezi konzumací červeného masa a rakovinou tlustého střeva. To však nezjistíme, dokud to nepodrobíme testu.
„Poškození DNA je považováno za klíčovou součást vzniku rakoviny tlustého střeva,“ takže se výzkumníci rozhodli probádat „genotoxicitu fekální vody.“ Už jste slyšeli o zeleném čaji, černém? Tak toto je spíše hnědý čaj, v podstatě přefiltrované smoothie z výkalů. Při jeho výrobě rozhodně chcete dvakrát zkontrolovat, jestli víko mixéru dobře sedí.
Nicméně vědci zjistili, že schopnost fekální vody poškozovat DNA byla nezávislá na množství nitrososloučenin, jaké v ní našli. Nedostatek korelace mezi zdánlivým celkovým množstvím nitrososloučenin a poškozením DNA může být tím, že ve fekální vodě najdeme mnohem nižší koncentrace nitrososloučenin než ve fekáliích samotných. Pohledem na naměřené hodnoty nitrososloučenin jen u fekální vody vidíme, že jsou stejné u všech masových skupin. Jenže výkaly samotné skrývají více.
Nejlepší by však bylo zjistit, co se děje přímo v lidském střevě. Výzkumníci proto provedli biopsie před a po týdnu, který zahrnoval několik denních porcí hovězího a telecího. Zjistili nejen více než „dvojnásobné zvýšení genotoxicity fekální vody,“ jež korelovala s prokarcinogenními změnami v expresi genů při srovnání obou vzorků, a to po tom jediném týdnu.
Stále jsme však měli pouze „nepřímé důkazy o tom, že N-nitrososloučeniny vznikající v tlustém střevě po konzumaci masa mohou být významnými genotoxiny.“ To se změnilo touto studií. Znatelný nárůst nitrososloučenin významně korelující s výrazným nárůstem poškození DNA charakteristickým pro genotoxicitu N-nitrososloučenin. Poškození DNA nalezené na biopsii z konečníku lze i vizualizovat. Hnědé zabarvení napravo. Po měsíci tří porcí hovězího a jehněčího denně. Výzkumníci se domnívají, že hemové železo ze stravy je odůvodněným vysvětlením, nicméně jeho nejnižší dávka vykazující projevy přímého poškozování DNA, v tomto případě na čerstvě odebrané střevní tkáni, byla 10 mikromolů. Kontaktoval jsem firmu Impossible Foods a ti mi řekli, že to odpovídá trojnásobku množství v jejich hamburgerech. Po mém dlouhém bádání mi stále není jasné, jestli hemové železo při obvyklých dávkách z potravy působí v těle škodu. A ještě méně jasné mi je, jestli je hemové železo viníkem v pojítku mezi masem a rakovinou. Jenže pokud ne hemové železo, tak co jiného?
„Máme důvody podezřívat ze zapojení do rakoviny tlustého střeva bovinní infekční faktory.“ Existují teplu odolné viry vyvolávající tvorbu nádorů. Mohou přežít tepelnou úpravu steaku na středně či málo propečený. Specifická třída infekčních patogenů, která byla izolována z těl krav i lidské nádorové tkáni z tlustého střeva. Nehledě na nálezy v mozcích u obětí nemoci zvané roztroušená skleróza. „Co mají rakovina prsu, rakovina tlustého střeva a roztroušená skleróza společného? Několik potenciálně infekčních faktorů z dobytčí krve a mléka, ale to je téma na samostatné video.
Nechceme-li tolik spekulovat, může jít také o nasycené a trans tuky nebo aminokyseliny s obsahem síry, kterých je nejvíce v mase a působí na střevní mikroflóru. Výsledkem je oxidativní stres a zánět, jenž pohání rakovinu. Když porovnáte střevní mikroflóru stolice pacientů s rakovinou s tou u zdravých lidí, tak vysoký poměr příjmu masa na úkor ovoce a zeleniny „evidentně souvisí s přemnožením bakterií, které se mohou podílet na tvorbě nehostinnějšího střevního prostředí.“ Lov na „globální mikrobiální podpisy, které jsou specifické pro rakovinu tlustého střeva“ přinesl podezření na „metabolické spojení mezi střevními mikroby spjatými s rakovinou a stravou bohatou na tuk a maso.“
Anebo je to masem hnijícím v našem tlustém střevě. Hnití masa uvnitř lidského trávicího ústrojí souvisí s rozkladem nestrávených bílkovin ve střevech. Některé z vedlejších produktů hnilobného procesu, třeba amoniak, putrescin a uremické toxiny jako kresol, indol a fenol jsou podezřívány z toho, že se podílí na rozvoji rakoviny tlustého střeva. Když vyřadíte maso, hladiny některých těchto látek prudce klesnou i o více než polovinu, pravděpodobně proto, že si najednou pěstujete méně hnilobných bakterií.
Škodlivé bakterie vytvářejí také sekundární žlučové kyseliny, které jsou spojovány s rizikem vzniku rakoviny i jejím zhoršováním, jelikož potenciálně mohou podporovat zvětšování nádoru v tlustém střevě. Zčásti poškozováním střevní výstelky - zvýšením propustnosti. Když lidem jídelníček naplníte živočišnými potravinami, dojde k masivnímu pomnožení škodlivých bakterií do několika dní. Když jim maso naopak omezíte, dojde k opaku. Pouhý přechod k většímu podílu rostlinné stravy, výměna standardní americké stravy za zdravější, výrazně sníží množství sekundárních žlučových kyselin - o 70 % za dva týdny.
Možná také hraje roli „silná vazba mezi rakovinou tlustého střeva a trimethylaminoxidem (TMAO), což je metabolit střevní mikroflóry spojený s příjmem masa a tuku ze stravy.“ Možná právě toto je pojítkem mezi tím, co naše střevní bakterie dělají s masem a rizikem rakoviny tlustého střeva. Možná je za tím zánět způsobený TMAO, ale může to být i oxidativním stresem, poškozením DNA nebo narušením procesu skládání proteinů.
A co takhle nehumánní kyselina sialová, známá jako Neu5Gc, která je zakomponována do tkáně konzumentů masa a vykazuje zánětlivou imunitní reakci? Hladiny protilátek proti této cizorodé sloučenině z masa jsou spojovány se zvýšením rizika rakoviny tlustého střeva. Mohl bych pokračovat dál a dál.
Abychom tuto zdravotní stránku uzavřeli, odborníci na výživu mají oprávněné obavy, že si budete objednávat hamburger Impossible Whopper s kolou a hranolky, ale pravda je, že i to by bylo lepší než normální Whopper s kolou a hranolky.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Fraser R. Methods and compositions for affecting the flavor and aroma profile of consumables. July 11, 2017.
- Kuhnle GG, Story GW, Reda T, et al. Diet-induced endogenous formation of nitroso compounds in the GI tract. Free Radic Biol Med. 2007;43(7):1040-7.
- Bingham SA, Hughes R, Cross AJ. Effect of white versus red meat on endogenous N-nitrosation in the human colon and further evidence of a dose response. J Nutr. 2002 Nov;132(11 Suppl):3522S-5S.
- Rowland IR, Granli T, Bøckman OC, Key PE, Massey RC. Endogenous N-nitrosation in man assessed by measurement of apparent total N-nitroso compounds in faeces. Carcinogenesis. 1991;12(8):1395-1401.
- Cross AJ, Pollock JR, Bingham SA. Haem, not protein or inorganic iron, is responsible for endogenous intestinal N-nitrosation arising from red meat. Cancer Res. 2003;63(10):2358-60.
- Cross AJ, Greetham HL, Pollock JR, Rowland IR, Bingham SA. Variability in fecal water genotoxicity, determined using the Comet assay, is independent of endogenous N-nitroso compound formation attributed to red meat consumption. Environ Mol Mutagen. 2006;47(3):179-84.
- Gratz SW, Wallace RJ, El-Nezami HS. Recent Perspectives on the Relations between Fecal Mutagenicity, Genotoxicity, and Diet. Front Pharmacol. 2011;2:4.
- Pearson JR, Gill CI, Rowland IR. Diet, fecal water, and colon cancer--development of a biomarker. Nutr Rev. 2009;67(9):509-26.
- Hebels DG, Sveje KM, de Kok MC, et al. Red meat intake-induced increases in fecal water genotoxicity correlate with pro-carcinogenic gene expression changes in the human colon. Food Chem Toxicol. 2012;50(2):95-103.
- Lewin MH, Bailey N, Bandaletova T, et al. Red meat enhances the colonic formation of the DNA adduct O6-carboxymethyl guanine: implications for colorectal cancer risk. Cancer Res. 2006;66(3):1859-65.
- Le Leu RK, Winter JM, Christophersen CT, et al. Butyrylated starch intake can prevent red meat-induced O6-methyl-2-deoxyguanosine adducts in human rectal tissue: a randomised clinical trial. Br J Nutr. 2015;114(2):220-30.
- Glei M, Klenow S, Sauer J, Wegewitz U, Richter K, Pool-Zobel BL. Hemoglobin and hemin induce DNA damage in human colon tumor cells HT29 clone 19A and in primary human colonocytes. Mutat Res. 2006;594(1-2):162-71.
- zur Hausen H. Red meat consumption and cancer: reasons to suspect involvement of bovine infectious factors in colorectal cancer. Int J Cancer. 2012;130(11):2475-83.
- de Villiers EM, Gunst K, Chakraborty D, Ernst C, Bund T, Zur Hausen H. A specific class of infectious agents isolated from bovine serum and dairy products and peritumoral colon cancer tissue. Emerg Microbes Infect. 2019;8(1):1205-18.
- Whitley C, Gunst K, Müller H, Funk M, Zur Hausen H, de Villiers EM. Novel replication-competent circular DNA molecules from healthy cattle serum and milk and multiple sclerosis-affected human brain tissue. Genome Announc. 2014;2(4):e00849-14.
- zur Hausen H. Risk factors: What do breast and CRC cancers and MS have in common? Nat Rev Clin Oncol. 2015;12(10):569-70.
- Song M, Garrett WS, Chan AT. Nutrients, foods, and colorectal cancer prevention. Gastroenterology. 2015;148(6):1244-60.e16.
- Feng Q, Liang S, Jia H, et al. Gut microbiome development along the colorectal adenoma-carcinoma sequence. Nat Commun. 2015;6:6528.
- Wirbel J, Pyl PT, Kartal E, et al. Meta-analysis of fecal metagenomes reveals global microbial signatures that are specific for colorectal cancer. Nat Med. 2019;25(4):679-89.
- Kaur H, Das C, Mande SS. In Silico Analysis of Putrefaction Pathways in Bacteria and Its Implication in Colorectal Cancer. Front Microbiol. 2017;8:2166.
- Patel KP, Luo FJ, Plummer NS, Hostetter TH, Meyer TW. The production of p-cresol sulfate and indoxyl sulfate in vegetarians versus omnivores. Clin J Am Soc Nephrol. 2012;7(6):982-8.
- O'Keefe SJ, Li JV, Lahti L, et al. Fat, fibre and cancer risk in African Americans and rural Africans. Nat Commun. 2015;6:6342.
- Kawano A, Ishikawa H, Kamano T, et al. Significance of fecal deoxycholic acid concentration for colorectal tumor enlargement. Asian Pac J Cancer Prev. 2010;11(6):1541-6.
- Liu L, Dong W, Wang S, et al. Deoxycholic acid disrupts the intestinal mucosal barrier and promotes intestinal tumorigenesis. Food Funct. 2018;9(11):5588-97.
- David LA, Maurice CF, Carmody RN, et al. Diet rapidly and reproducibly alters the human gut microbiome. Nature. 2014;505(7484):559-63.
- Allinger UG, Johansson GK, Gustafsson JA, Rafter JJ. Shift from a mixed to a lactovegetarian diet: influence on acidic lipids in fecal water - a potential risk factor for colon cancer. Am J Clin Nutr. 1989;50(5):992-6.
- Xu R, Wang Q, Li L. A genome-wide systems analysis reveals strong link between colorectal cancer and trimethylamine N-oxide (TMAO), a gut microbial metabolite of dietary meat and fat. BMC Genomics. 2015;16 Suppl 7(Suppl 7):S4.
- Chan CWH, Law BMH, Waye MMY, Chan JYW, So WKW, Chow KM. Trimethylamine-N-oxide as One Hypothetical Link for the Relationship between Intestinal Microbiota and Cancer - Where We Are and Where Shall We Go?. J Cancer. 2019;10(23):5874-82.
- Jeyakumar A, Dissabandara L, Gopalan V. A critical overview on the biological and molecular features of red and processed meat in colorectal carcinogenesis. J Gastroenterol. 2017;52(4):407-18.
- Samraj AN, Bertrand KA, Luben R, et al. Polyclonal human antibodies against glycans bearing red meat-derived non-human sialic acid N-glycolylneuraminic acid are stable, reproducible, complex and vary between individuals: Total antibody levels are associated with colorectal cancer risk. PLoS One. 2018;13(6):e0197464.
- Hu FB, Otis BO, McCarthy G. Can Plant-Based Meat Alternatives Be Part of a Healthy and Sustainable Diet? JAMA. 2019;1-3.