Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je hubnutí pomocí půstu bezpečné?
Důvody, proč je půst delší než 24 hodin - a zejména delší než tři dny - nebezpečný a vyžaduje odborný lékařský dohled a nejlépe i hospitalizaci.
Ačkoliv půst trvající jeden až dva týdny může skutečně narušit odbourávání tělesného tuku, časem, asi po třetím týdnu trvání půstu, začne ztráta tuku u obézních jedinců převažovat nad ztrátou netukové tělesné hmoty. Je však bezpečné být tak dlouho bez jídla?
Zastánci půstu o něm mluví jako o očistném procesu, nicméně část z toho, o co své tělo očisťujete, jsou nezbytné vitamíny a minerály. Dostatečně těžcí lidé mohou přežít až 382 dní bez příjmu kalorií, ale nikdo nemůže žít ani zlomek tohoto času bez přísunu vitamínů.
Například kurděje mohou být lidem diagnostikovány už během čtyř týdnů bez přísunu vitamínu C. Beri-beri (nedostatek thiaminu neboli vitaminu B1) může propuknout u pacientů na půstu ještě dříve. Jakmile se nemoc projeví, může vyústit v poškození mozku už během několika dnů. Toto poškození se pak může stát nezvratným. Přestože postící se pacienti hlásí problémy, jako je nevolnost a zažívací potíže, když užívají doplňky stravy nalačno, všichni účastníci několikaměsíčních postů, které jsem zmínil během několika předchozích videí, dostávali denně dávku multivitamínového doplňku a minerálního doplňku podle potřeby. Bez doplňků stravy vede hladovka a dlouhodobý půst pro léčebné nebo náboženské účely (jeden baptistický pastor například doufal, že to danému člověku pomůže „posílit duchovní schopnosti nutné pro exorcismus“) k ochromení, paralýze, kómatu nebo ještě horším následkům.
Nedostatek živin není jediným rizikem. Když si jeden lékař v lékařské literatuře přečetl tolik zpráv o tak výrazném úbytku na váze pomocí dlouhodobého půstu, rozhodl se to na svých pacientech vyzkoušet. Z prvního tuctu lidí, na kterých to vyzkoušel, naneštěstí dva zemřeli. Zpětně však můžeme říci, že ti dva zesnulí pacienti měli už na začátku srdeční selhání a užívali diuretika. Půst sám o sobě vyvolává silnou diurézu, což je ztráta vody a elektrolytů močí. Je tedy pravděpodobné, že půst v kombinaci s odvodňujícími léky vyčerpal draslík v těle a spustil u nich fatální srdeční rytmy. Lékař se velmi snažil zdůraznit skutečnost, že oba zesnulí měli již na začátku vážné srdeční selhání, přičemž tyto potíže se hladověním výrazně zlepšily. To je jen malá útěcha, když byli oba během pár týdnů mrtví.
Ne všechna úmrtí při léčebném půstu byla zkomplikována současným užíváním léků. Tento pacient si zpočátku vedl velmi dobře a zažíval běžnou euforii. Jeho elektrolyty zůstaly v pořádku, ale uprostřed třetího týdne trvání půstu se náhle zhroutil a zemřel. Tato linie léčby je určitě lákavá, protože vede k hubnutí a pacient se cítí mnohem lépe. Ale celá ta záležitost s umíráním lidí z ní musí dělat velmi podezřelou linii léčby.
Na rozdíl od populární představy, že srdeční sval je nějak záhadně ušetřen rizik půstu, trpí srdeční sval podobným poškozováním jako jiné svaly. To bylo poznamenáno také u obětí z varšavského ghetta za druhé světové války. Případy jsou popsány v pozoruhodné sérii detailních studií provedených samotnými lékaři z ghetta. Než i oni sami podlehli. V případě nazvaném „Hrubá fragmentace srdečního vlákna po léčebné hladovce při obezitě“ dvacetiletá žena uspěla a dosáhla své ideální tělesné hmotnosti po zhubnutí 58 kg. Půst držela 30 týdnů. Jenže po snídani složené z jednoho vejce dostala srdeční infarkt a zemřela. Při pitvě její svalová vlákna v srdci vykazovala známky rozšířené dezintegrace. Patologové nadnesli, že dodržování půstu by nemělo být dále doporučováno jako bezpečný prostředek ke snížení tělesné hmotnosti.
Prolomení půstu se zdá být tou nejnebezpečnější částí. Po druhé světové válce při osvobození umíral až každý pátý vyhladovělý válečný japonský zajatec. Syndrom nyní známý jako „realimentační“, což je víceorgánové systémové selhání, může být výsledkem příliš rychlého obnovení příjmu běžné stravy. Existují totiž živiny jako thiamin a fosfor, které jsou nezbytné k metabolizaci potravy. V kritickém období znovuzavádění potravy může dojít k jejich vyčerpání. Stačí, když člověk přijme příliš jídla naráz a živiny nutné k jeho zpracování se nestihnou včas doplnit. Poptávka převýší nabídku. Jakékoliv zbytky zásob v těle tak mohou být ještě sníženy a následky to může mít fatální. Právě proto se záchranáři učí, že vězňům a jiným vyhladovělým lidem, obětem hladomoru a podobně, mají ještě před jídlem podat thiamin. Thiamin je zodpovědný za žlutou barvu „banánových sáčků“, což je označení, se kterým jste se mohli setkat v lékařských dramatech, a které se používá k popisu nitrožilního roztoku k podání podvyživeným alkoholikům právě proto, aby se zabránilo podobné reakci. Každý, kdo má zanedbatelný příjem potravy déle než pět dnů, může být ohrožen realimentačním syndromem.
Půst pod lékařským dohledem je v dnešní době mnohem bezpečnější, jelikož už máme k dispozici protokoly pro správné znovuzapočetí příjmu potravy. Víme, po jakých varovných příznacích se dívat, a víme, kdo by půst vůbec neměl podstupovat. Mezi takové jedince patří ti s pokročilým selháním jater, selháním ledvin, porfyrií, neléčenou hypertyreózou a také těhotné a kojící ženy. Nedávno byla zveřejněna dosud nejobsáhlejší bezpečnostní analýza půstu na vodě a pod lékařským dohledem. Článek pochází ze zdravotního střediska TrueNorth Health Center v Kalifornii. Došlo k nějakým nešťastným událostem během těch 768 návštěv střediska za účelem podstoupení půstu v délce trvání až 41 dní? Ano. Bylo jich 5 961! Nejvíce však byly zastoupeny méně závažné a známé reakce na půst – například únava, nevolnost, nespavost, bolesti hlavy, závratě, žaludeční nevolnost a bolesti zad. Nahlášeny byly pouze dvě vážné události a nikdo kvůli půstu nezemřel.
Půst trvající déle než 24 hodin, a zejména tři a více dní, by měl být prováděn pouze pod lékařským dohledem a ideálně i při hospitalizaci. Jinými slovy, nezkoušejte to doma. A to nejsou jen nějaké pedantské řečičky. Uveďme si příklad. Za normálních okolností ledviny při půstu přepnou do módu pro úsporu sodíku. Jenže kdyby tato reakce nenastala, může se u vás rychle rozvinout abnormalita elektrolytů, která se může projevovat klidně jen nespecifickými příznaky, jako je únava nebo závratě. Takové příznaky lze lehce vypustit z hlavy a později už může být pozdě.
Rizika jakékoli léčebné terapie musí vycházet ze závažnosti onemocnění. Důsledky obezity jsou považovány za natolik závažné, že by účinné terapie mohly mít „značnou přijatelnou toxicitu“. Mnozí například považují zásadní chirurgický zákrok při obezitě za podstoupení ospravedlnitelného rizika. Klíčovým slovem je však to „účinné“.
Ozdravný půst při obezitě byl lékařskou komunitou z velké části opuštěn. A to nejen kvůli svému nejistému bezpečnostnímu profilu, ale také pro spornou krátkodobou a dlouhodobou účinnost. Mějte na paměti, že za jeden až dva týdny postění sice můžete zhubnout dost tělesného tuku, ale stejné množství tuku, nebo i více, zhubnete při nízkokalorické dietě.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ball MF, Canary JJ, Kyle LH. Comparative effects of caloric restriction and total starvation on body composition in obesity. Ann Intern Med. 1967;67(1):60-7.
- Hall KD. Quantitative Physiology of Human Starvation: Adaptations of Energy Expenditure, Macronutrient Metabolism and Body Composition. In: McCue M. (eds) Comparative Physiology of Fasting, Starvation, and Food Limitation. Springer, Berlin, Heidelberg 2012;379-393.
- Mayer J. Should you starve yourself thin? Family Health/Today's Health. February 1977.
- Stewart WK, Fleming LW. Features of a successful therapeutic fast of 382 days' duration. Postgrad Med J. 1973;49(569):203-9.
- Hodges RE, Hood J, Canham JE, Sauberlich HE, Baker EM. Clinical manifestations of ascorbic acid deficiency in man. Am J Clin Nutr. 1971;24(4):432-43.
- Drenick EJ, Joven CB, Swendseid ME. Occurrence of acute Wernicke's encephalopathy during prolonged starvation for the treatment of obesity. N Engl J Med. 1966;274(17):937-9.
- Hutcheon DA. Malnutrition-induced Wernicke's encephalopathy following a water-only fasting diet. Nutr Clin Pract. 2015;30(1):92-9.
- Başoğlu M, Yetimalar Y, Gürgör N, et al. Neurological complications of prolonged hunger strike. Eur J Neurol. 2006;13(10):1089-97.
- Goldhamer A, Helms S, Salloum TK. Fasting. Textbook of Natural Medicine.
- Devathasan G, Koh C. Wernicke's encephalopathy in prolonged fasting. Lancet. 1982;2(8307):1108-9.
- Sotaniemi KA, Kaarela K. Dry beriberi in a slimmer. Br Med J. 1977;2(6103):1634-5.
- Lana-Peixoto MA, Dos Santos EC, Pittella JE. Coma and death in unrecognized Wernicke's encephalopathy. An autopsy study. Arq Neuropsiquiatr. 1992;50(3):329-33.
- Spencer IO. Death during therapeutic starvation for obesity. Lancet. 1968;1(7555):1288-90.
- Drenick EJ. Death during therapeutic starvation. Lancet. 1968;2(7567):573.
- Kahan A, Porter AMW. Death during therapeutic starvation. Lancet. 1968;291(7556):1378-1379.
- Keys A. Caloric undernutrition and starvation, with notes on protein deficiency. J Am Med Assoc. 1948;138(7):500-11.
- Fuccillo DA, Horta-Barbosa L, Sever JL. Subacute sclerosing panencephalitis. Lancet. 1969;1(7605):1101.
- Garnett ES, Barnard DL, Ford J, Goodbody RA, Woodehouse MA. Gross fragmentation of cardiac myofibrils after therapeutic starvation for obesity. Lancet. 1969;1(7601):914-6.
- Michalsen A, Li C. Fasting therapy for treating and preventing disease - current state of evidence. Forsch Komplementmed. 2013;20(6):444-53.
- Schnitker MA, Mattman PE, Bliss TL. A clinical study of malnutrition in Japanese prisoners of war. Ann Intern Med. 1951;35(1):69-96.
- Boateng AA, Sriram K, Meguid MM, Crook M. Refeeding syndrome: treatment considerations based on collective analysis of literature case reports. Nutrition. 2010;26(2):156-67.
- Skipper A. Refeeding syndrome or refeeding hypophosphatemia: a systematic review of cases. Nutr Clin Pract. 2012;27(1):34-40.
- van Zanten AR. How relevant is refeeding syndrome? Neth J Med. 2016;74(3):102-3.
- Finnell JS, Saul BC, Goldhamer AC, Myers TR. Is fasting safe? A chart review of adverse events during medically supervised, water-only fasting. BMC Complement Altern Med. 2018;18(1):67.
- Longo VD, Mattson MP. Fasting: molecular mechanisms and clinical applications. Cell Metab. 2014;19(2):181-92.
- Runcie J, Thomson TJ. Prolonged starvation - a dangerous procedure?. Br Med J. 1970;3(5720):432-5.
Image credit: Jean Fortunet via wikimedia. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video