Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je lahůdkové droždí zdravé pro všechny?
Lidé s určitými autoimunitními onemocněními, například Crohnovou chorobou, by se pravděpodobně měli vyhýbat lahůdkovému droždí.
Před tisíci lety trochu kvasnic přistálo do naší mouky a pití a lidé si řekli: „Hmm, to je dobré.“ Od té doby jsme s kvasnicemi pravidelně ve styku. Pro většinu z lidí to není žádný problém. Ale i neškodné mikroby mohou potenciálně spustit autoimunitní onemocnění, jako je Crohnova nemoc, a to u lidí, již jsou náchylní, protože jejich precizně vyladěná imunitní rovnováha jaksi nefunguje. Možná to je důvod, proč mají pekaři nejvyšší úmrtnost na Crohnovu chorobu. Z jiných dat vyplývá také jejich vůbec nejvyšší míra výskytu Crohnovy nemoci. Možná hraje přecitlivělost na kvasnice v Crohnově chorobě určitou roli.
Pokud vezmete lidi s Crohnovou nemocí a odstraníte z jejich stravy tři potraviny, na které mají nejvíce protilátek, a pokusíte se tím nemoc zklidnit, pak můžete potraviny přidávat zpět a znovu nemoc probudit, přivodit zánět. Takže, anální píštěl po vysazení těchto potravin je pěkná a suchá, po vrácení potravin z ní opět vytéká sekret. A proces se opakuje, pokud dané potraviny opět odstraníte. A já si říkám: „Proč ten doktor nemá nasazené rukavice?“
Každopádně bez kontrolní skupiny nemůžete vyloučit možnost skutečně silného placebo efektu, ale žádné takové randomizované kontrolované pokusy neproběhly… až dosud.
Skvěle navrženo. Testovali lidi s Crohnovou nemocí na protilátky proti 16 různým potravinám, a pak je náhodně rozdělili do dvou skupin. Oběma skupinám bylo řečeno, aby se vyvarovaly čtyř potravin. Jedna skupina se měla vyvarovat čtyř druhů potravin, na které měla nejsilnější reakci, a druhá skupina vynechala ze stravy čtyři potraviny, na které měli nejmenší odezvu. Všechno však bylo tajné, žádný účastník až do konce nevěděl, v jaké skupině se nachází. Jak to tedy dopadlo?
Více než dvojnásobná pravděpodobnost výrazného zlepšení stavu byla zjištěna ve skupině, která se měla vyvarovat potravin, na něž nejsilněji reagovala. Nešlo pouze o kvasnice. Ve skutečnosti se jednalo o vyloučení mléka, vepřového, hovězího a vajec. A takové vyloučení mělo největší příznivé účinky. To přivedlo výzkumníky k návrhu, že místo všech těch sofistikovaných krevních testů by se mělo prostě pacientům říkat, aby se vyvarovali masa a mléka. Pak by se vidělo. Taková myšlenka je v souladu jak s populačními studiemi spojujícími živočišné tuky se zvýšením rizika zánětlivých onemocnění, tak s výsledky intervenčních studií, jež prokázaly přínos rostlinné stravy. Tou se myslí strava, ve které je maximálně jedna porce masa během dvou týdnů. Taková dieta dokáže snížit míru recidivy během dvou let na pozoruhodných 8 %.
Dobře, jak je to tedy s těmi kvasnicemi? Nemůžeme prostě… strčit někomu trochu kvasnic do zadku a pozorovat, co se stane? Jistě, proč bychom nemohli. Výzkumníci testovali u pacientů s Crohnovou chorobou rektální expozici šesti různým potravinám – včetně kvasnic. Něco jako kožní alergologické testy, ale místo aplikace alergenu do kůže se aplikovaly různé potraviny do tkáně v konečníku. Tady vidíte místa aplikace a reakci na různé potraviny, šlo o: zelí, mléko, citrusy, cereálie, arašídy a… no tedy, tohle jsou kvasnice. Kvasnice způsobily u pacientů zdaleka nejsilnější reakci.
Zdá se tedy, že pekařské droždí, které je to stejné jako pivovarnické a lahůdkové droždí, může být skutečně důležitým faktorem v rozvoji Crohnovy nemoci. Dobrou zprávou však je z toho plynoucí terapeutický potenciál. Třeba by se pacientům s Crohnovou nemocí vedlo lépe díky vypuštění kvasnic ze stravy. To nevíte, dokud to neotestujete.
Vlastně je to přesně to, na co přišla už ona původní studie, která spojovala kvasnice s Crohnovou chorobou již v roce 1988. Kontrolovaná studie dokumentující efekt bezdrožďové stravy na Crohnovu nemoc by stála za to. Tak proč to trvalo roky, než byla taková studie provedena? Kdo by ji financoval? Firmy vyrábějící bezdrožďový chléb? Naštěstí existují charitativní organizace, jako je Národní asociace pro kolitidu a Crohnovu chorobu, které jsou ochotné přispět svým dílem.
19 pacientů s Crohnovou chorobou konzumovalo svou běžnou stravu a poté přešli na bezdrožďovou dietu. Byl zaznamenán výrazně vyšší index CDAI, index aktivity Crohnovy nemoci, což jsou příznaky jako bolest břicha a průjem, a to v období kdy kvasnice jedli. Na bezdrožďové stravě byl index nižší. Takže nemoc byla aktivnější během konzumace kvasnic. Dobře, ale jak taková dieta vypadala? Nebylo to jen obyčejné vyloučení chleba a piva, pacienti přešli z živočišného mléka na sójové, z bílé mouky na mouku celozrnnou. Jen samotné vynechání mléka může občas pomoci se zánětlivým onemocněním střev.
Při tolika dietních změnách, jak vůbec víme, jako roli hrály kvasnice? Takhle. Poté, co pacient převedli na bezdrožďovou dietu je vyzvali ke spolknutí kapsle buď s placebem, nebo s droždím. Množství kvasnic bylo opravdu malé, asi jako čtvrt lžičky lahůdkového droždí. Ovšem, stačilo to ke zhoršení stavu. Naznačuje nám to, že kvasnice mohou hrát skutku důležitou roli v Crohnově nemoci.
Takže, pro většinu lidí nepředstavuje droždí žádný problém, ale u vnímavých jedinců může vyvolat ve střevě abnormální imunitní odpověď. Počkejte, myslel jsem, že to byla bakterie paratuberkulózy, která byl považována za spouštěč Crohnovy nemoci. Hm, možná je infekce paraTB to, co indukuje přecitlivělé reakce na potravinové kvasnice. Kdo ví? Každopádně z toho všeho plyne, že lidé s Crohnovou nemocí by se rozhodně neměli za každou cenu snažit zařadit droždí (a to jakékoliv) do svého jídelníčku.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Alic M. Baker's yeast in Crohn's disease--can it kill you? Am J Gastroenterol. 1999 Jun;94(6):1711.
- Main J, McKenzie H, Yeaman GR, Kerr MA, Robson D, Pennington CR, Parratt D. Antibody to Saccharomyces cerevisiae (bakers' yeast) in Crohn's disease. BMJ. 1988 Oct 29;297(6656):1105-6.
- Barclay GR, McKenzie H, Pennington J, Parratt D, Pennington CR. The effect of dietary yeast on the activity of stable chronic Crohn's disease. Scand J Gastroenterol. 1992;27(3):196-200.
- Rinaldi M. Anti-saccharomyces cerevisiae autoantibodies and autoimmune diseases: the sweet and sour of baking yeast. Isr Med Assoc J. 2014 Oct;16(10):616-8.
- Uzunısmaıl H, Cengız M, Uzun H, Ozbakir F, Göksel S, Demırdağ F, Can G, Balci H. The effects of provocation by foods with raised IgG antibodies and additives on the course of Crohn's disease: a pilot study. Turk J Gastroenterol. 2012 Feb;23(1):19-27.
- Sonnenberg A. Occupational mortality of inflammatory bowel disease. Digestion. 1990;46(1):10-8.
- Gunasekeera V, Mendall MA, Chan D, Kumar D. Treatment of Crohn's Disease with an IgG4-Guided Exclusion Diet: A Randomized Controlled Trial. Dig Dis Sci. 2016 Apr;61(4):1148-57.
- Van Den Bogaerde J, Cahill J, Emmanuel AV, Vaizey CJ, Talbot IC, Knight SC, Kamm MA. Gut mucosal response to food antigens in Crohn's disease. Aliment Pharmacol Ther. 2002 Nov;16(11):1903-15.
- WRIGHT R, TRUELOVE SC. A CONTROLLED THERAPEUTIC TRIAL OF VARIOUS DIETS IN ULCERATIVE COLITIS. Br Med J. 1965 Jul 17;2(5454):138-41.
- Brown AC, Roy M. Does evidence exist to include dietary therapy in the treatment of Crohn's disease? Expert Rev Gastroenterol Hepatol. 2010 Apr;4(2):191-215.
- Sonnenberg A. Occupational distribution of inflammatory bowel disease among German employees. Gut. 1990 Sep;31(9):1037-40.
- Lewis JD, Abreu MT. Diet as a Trigger or Therapy for Inflammatory Bowel Diseases. Gastroenterology. 2017 Feb;152(2):398-414.e6.
- Chiba M, Ohno H, Ishii H, Komatsu M. Plant-based diets in Crohn's disease. Perm J. 2014 Fall;18(4):94.
Icons created by parkjisun, Milky, and Anna Hatzisavas from The Noun Project. Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.