Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je lépe pít trochu alkoholu než žádný?
I kdyby alkohol způsoboval rakovinu a žádný „francouzský paradox“ by neexistoval, co ta slavná křivka ve tvaru písmene J? Podle ní je sice nadměrné pití alkoholu škodlivé, ale mírní konzumenti alkoholu zřejmě mají nižší úmrtnost než abstinenti?
Proč nevnímáme obchodní zájmy výrobců alkoholu tak jasně jako ty, které se projevují v tabákovém průmyslu? Výrobci alkoholu vedou po desítky let chytrou a úspěšnou kampaň, která podkopává chápání rozsahu, jakým alkohol ničí naše zdraví, a to tím, že argumentují vyvážením jeho prospěšných a škodlivých účinků. Ano, alkohol může být karcinogen, může zvyšovat riziko rakoviny, snižuje ale přece také riziko srdečních onemocnění! Politici se zdráhají omezit spotřebu alkoholu, nebo podpořit přidávání varovných etiket, a to ze strachu aby nepodkopávali případné klady užívání alkoholu.
Konec konců, alkohol přece zvyšuje hladinu HDL, tedy „dobrého“ cholesterolu. Naneštěstí, jak jsem již doložil, a to zčásti na základě tzv. Mendelových randomizovaných studií, u HDL už se nepředpokládá ochranný účinek. I když totiž budete mít celý život dobrý HDL cholesterol, nepomůže vám to. Pouze celoživotní nízká hladina špatného LDL cholesterolu a dobré geny ve skutečnosti snižují riziko srdečních onemocnění.
Zvýšení HDL z alkoholu tak nemusí hrát žádnou roli. Podívejte se na indikátory aterosklerózy, jako je ztluštění stěny krčních tepen v krku, Abstinenti se zdají být nejméně ohrožení. Totéž platí u hodnot koronárního vápníku, kde obecně platí: čím nižší spotřeba alkoholu, tím nižší riziko. Alkohol také trochu zvyšuje krevní tlak, a to zvyšuje, nikoliv snižuje riziko srdečních onemocnění. Tak proč si myslíme, že alkohol je dobrý? Je to v důsledku slavné křivky tvaru J.
Podívejme se na to. Když dlouhodobě sledujete nějakou velkou skupinu lidí, obecně platí, že čím více lidé pijí, tím vyšší je riziko předčasného úmrtí. Nejnižší riziko ale měli, tedy nejdéle žili, nikoliv ti, co alkohol vůbec nepili, tedy abstinenti, ale ti, co pili mírně, asi jeden alkoholický nápoj denně.
Proto si někteří lidé myslí, že by lékaři měli doporučovat celoživotním abstinentům, aby začali trochu pít. Jistě, existují léky statiny; alkohol ale není na předpis, je mnohem levnější a jeho užívání je určitě příjemnější.
Vykazuje mírné užívání alkoholu skutečně ochranný účinek, nebo je na lidech, kteří úplně abstinují, něco divného, co je řadí do vyšší rizikové kategorie? Důvod, proč máme podezření, že tady něco nehraje, je to, že se zdá, že abstinenti mají vyšší riziko řady chorob; paradoxně i včetně cirhózy jater. Ve srovnání s celoživotními abstinenty, tedy těmi, kteří se alkoholu ani nedotknou, se zdá, že muži a ženy, kteří pijí trochu, mají cirhózy méně. Počkat! Cože? Jak by mohlo být mírné pití spojeno s nižším výskytem cirhózy jater? Zamysleme se nad tím. Co dává větší smysl, že pití vede k menšímu výskytu cirhózy, anebo že cirhóza jater vede k omezení pití? Jinými slovy, jde zde o obrácenou kauzalitu, tak zvaný nucený abstinenční efekt.
Pokud se podíváte na studie kuřáků, někdy se setkáte s vyšší úmrtností u těch, kteří přestali kouřit, v porovnání s těmi, kteří v kouření pokračují. Proč? Důvodem, proč přestali kouřit, bylo totiž to, že onemocněli. Takže jistě, nemocní lidé umírají častěji než lidé, kteří jsou méně nemocní. Proto když někoho ve studii klasifikujete jako nekuřáka, musíte si ověřit, že se jedná o celoživotního nekuřáka, nikoliv o někoho, kdo přestal kouřit řekněme… minulé úterý. Je to neuvěřitelné, ale ve většině studií o alkoholu se toto neděje. Vědci namísto toho mylně klasifikují dřívější pijáky jako celoživotní abstinenty. Podívejte se, jedinci, jejichž zdraví není dobré, spíše pití omezují, nebo přestávají pít úplně. Ti, kteří pijí dále, pak mohou vypadat dobře v porovnání s těmi, kteří už nepijí, protože někteří z abstinujících abstinují pouze z toho důvodu, že onemocněli – proto přestali.
Dobrá. Co když vezmeme znovu ty studie, opravíme všechny chybné klasifikace, a oddělíme bývalé pijany od celoživotních abstinentů? Až doteď jsme o tom nevěděli.
Ale skutečně se zjistilo, že chybné klasifikace jsou až příliš časté, že tato chyba trápí tři čtvrtiny všech studií. Po opravě této chyby se křivka ve tvaru J ztratila. Závislost mezi užíváním alkoholu a úmrtností se stala konzistentnější, přímější, tedy ve vztahu přímé úměry, tzn. čím více alkoholu, tím více úmrtí. Nízké spotřeba nevykazuje žádný ochranný účinek.
Takže pokud se srovnávají skupiny, které by se měly srovnávat, není zde žádný prospěšný účinek mírného užívání alkoholických nápojů. I když tyto poznatky nejsou tím, co chce většina dospělých užívajících alkohol slyšet, veřejnost si zaslouží být o tom informována. A vnímat tak ve větší plnosti a vyváženosti, že stále přibývá důkazů o tom, že užíváním alkoholických nápojů člověk své zdraví velmi pravděpodobně nezlepší.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Xi B, Veeranki SP, Zhao M, Ma C, Yan Y, Mi J. Relationship of alcohol consumption to all-cause, cardiovascular, and cancer-related mortality in U.S. adults. J Am Coll Cardiol. 2017;70(8):913-922.
- Stockwell T, Zhao J, Panwar S, Roemer A, Naimi T, Chikritzhs T. Do "moderate" drinkers have reduced mortality risk? A systematic review and meta-analysis of alcohol consumption and all-cause mortality. J Stud Alcohol Drugs. 2016;77(2):185-198.
- Doll R, Peto R, Boreham J, Sutherland I. Mortality in relation to smoking: 50 years' observations on male British doctors. BMJ. 2004;328(7455):1519.
- Brien SE, Ronksley PE, Turner BJ, Mukamal KJ, Ghali WA. Effect of alcohol consumption on biological markers associated with risk of coronary heart disease: systematic review and meta-analysis of interventional studies. BMJ. 2011;342:d636.
- Rehm J, Taylor B, Mohapatra S, et al. Alcohol as a risk factor for liver cirrhosis: a systematic review and meta-analysis. Drug Alcohol Rev. 2010;29(4):437-445.
- Britton AR, Grobbee DE, Den Ruijter HM, et al. Alcohol consumption and common carotid intima-media thickness: the USE-IMT Study. Alcohol Alcohol. 2017;52(4):483-486.
- Maggs JL, Staff J. No benefit of light to moderate drinking for mortality from coronary heart disease when better comparison groups and controls included: a commentary on Zhao et al. (2017). J Stud Alcohol Drugs. 2017:78(3);387–388.
- McFadden CB, Brensinger CM, Berlin JA, Townsend RR. Systematic review of the effect of daily alcohol intake on blood pressure. Am J Hypertens. 2005;18(2 Pt 1):276-286.
- Stockwell T, Zhao J. Alcohol's contribution to cancer is underestimated for exactly the same reason that its contribution to cardioprotection is overestimated. Addiction. 2017;112(2):230-232.
- Stockwell T, Zhao J, Naimi T, Chikritzhs T. Stockwell et al. Response: moderate use of an “intoxicating carcinogen” has no net mortality benefit—is this true and why does it matter? J Stud Alcohol Drugs. 2016:77(2);205–207.
- Casswell S. Vested interests in addiction research and policy. Why do we not see the corporate interests of the alcohol industry as clearly as we see those of the tobacco industry?. Addiction. 2013;108(4):680-685.
- Rubin E. To drink or not to drink: that is the question. Alcohol Clin Exp Res. 2014:38(12);2889-2892.
- Linsel-Nitschke P, Götz A, Erdmann J, et al. Lifelong reduction of LDL-cholesterol related to a common variant in the LDL-receptor gene decreases the risk of coronary artery disease--a Mendelian Randomisation study. PLoS ONE. 2008;3(8):e2986.
- Voight BF, Peloso GM, Orho-Melander M, et al. Plasma HDL cholesterol and risk of myocardial infarction: a mendelian randomisation study. Lancet. 2012;380(9841):572-580.
- Fekjaer HO. Alcohol-a universal preventive agent? A critical analysis. Addiction. 2013;108(12):2051-2057.
Image credit: Joel Herzog via Unsplash. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.