Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je lepší doporučit jíst více rostlin nebo méně škodlivých jídel?
Politicky výhodnější může být doporučovat zvýšení spotřeby zdravých potravin, namísto odrazování od konzumace nezdravých potravin, ale zase to může být mnohem méně účinné.
Světová zdravotnická organizace odhaduje, že více než milion úmrtí na celém světě je spojeno s nízkou spotřebou ovoce a zeleniny. Co můžeme dělat? Vždycky nás to láká k ješitnosti. Každodenním smoothie získáte jak zlatavou, tak růžovou pleť. Je prokázáno, že to zvyšuje zdravý vzhled u kavkazských, asijských a afrických odstínů kůže. Ale co třeba mít to zdarma?
V Norsku byl zaveden bezplatný program pro ovoce ve školách pro stupně 1 až 10. Spotřeba ovoce je tak přínosná, že jestliže děti skončí jen u 2,5 gramu ovoce navíc denně, program by se z hlediska úspory peněz státu zaplatil sám. To je hmotnost poloviny jediného hroznu. Nicméně to je za předpokladu, že bude miniaturní zvýšení spotřeby ovoce zachováno po celý život. Zatímco program probíhal, zdálo se, že to určitě funguje. Velmi totiž narostl počet žáků, kteří jedli ovoce. Ale co rok poté, co program ovoce zdarma skončil? Stále ještě jedli více ovoce. Zvykli si na to! A pak, o tři roky později to samé: jedli asi o třetinu větší porce, což je značně více (pokud vydrží), než je zapotřebí, aby se program ovoce zdarma zaplatil sám.
Také byly zaznamenány některé vedlejší účinky. Byl zaznamenán pozitivní účinek přenosu, kdy nejen děti jedly více ovoce; i jejich rodiče je začali jíst více. I když záměrem těchto programů nebylo omezovat příjem nezdravých svačinek, je to přesně to, co se zřejmě stalo – ovoce nahradilo některá z nezdravých jídel. Zvyšování zdravých možností a vytlačení nezdravých může být účinnější, než jen říkat dětem, aby nejedly nezdravé věci, což by ve skutečnosti ještě mohlo vést k opaku. Když řeknete dětem, ať něco nejedí, mohou to začít chtít ještě více.
Co si myslíte, že funguje lépe? Říkat rodinám, aby zvýšily konzumaci rostlin, nebo aby snížily konzumaci nezdravého? Rodiny byly náhodně zařazeny do jedné ze dvou skupin: jedna byla povzbuzena jíst alespoň dvě porce ovoce a zeleniny denně, aniž by se zmínilo snížení konzumace nezdravých potravin; a druhá skupina byla povzbuzena, aby snížila svoji konzumaci nezdravého jídla na méně než 10 porcí týdně, ale bez zmínky o ovoci a zelenině. Co si myslíte, že se stalo? Zvýšení příjmu ovoce a zeleniny přirozeně snížilo jejich vysoký příjem tuku a cukru, zatímco ti, kterým bylo řečeno, ať jen sníží obsah tuku a cukru, nezačali zázračně jíst více ovoce a zeleniny.
Tento efekt vytěsnění ale nemusí fungovat na dospělých. V průřezu více než 1 000 dospělých v Los Angeles a Louisianě, ti, kteří jedli pět nebo více porcí ovoce a zeleniny denně, nekonzumovali výrazně méně alkoholu, limonád, cukrovinek, sušenek a čipsů.
Toto zjištění naznačuje, že pokud není nadměrná spotřeba nezdravého jídla omezena, ostatní změny mohou mít jen limitovaný dopad. Může být politicky výhodnější podporovat zvýšení spotřeby zdravých věcí spíše než snížení spotřeby nezdravých věcí, ale může to být mnohem méně efektivní.
Ve většině kampaní pro veřejné zdraví je zpráva přímá a explicitní: nekuřte, nepijte, neberte drogy. Výživové kampaně se naopak zaměřují spíše na „jezte zdravé potraviny“, než na „omezte špatné“. Explicitní zprávy proti nezdravému jídlu jsou vzácné.
Kdyby v USA pouze polovina obyvatelstva zvýšila konzumaci ovoce a zeleniny o jednu dávku denně, odhaduje se, že se každoročně vyhneme 20 000 případů rakoviny. 20 000 lidí, kteří by neměli rakovinu, kdyby jedli více ovoce a zeleniny. USDA doporučuje, aby polovina našeho talíře byla vyplněna barevným ovocem a zeleninou, ale tohoto doporučeného cíle dosáhlo méně než 10 % Američanů.
Vzhledem k tomuto ubohému stavu věci, měli bychom se vůbec obtěžovat říkat lidem, aby usilovali o 5 porcí denně? Nebo bychom raději měli říkat „vezměte si o jednu porci víc, než obvykle“, a dopadli bychom lépe? Vědci si mysleli, že realističtější cíl „jen 1 navíc“ by byl účinnější než velmi ambiciózní cíl „5 za den“, ale mýlili se.
Ti, kteří měli jíst denně o porci více, jedli zhruba o jednu více, a ti, jimž bylo řečeno, že mají jíst pět porcí, jedli pět. Ale tady přichází kritická část. O týden později, týden po skončení experimentu, skupina, která byla pověřena k jedení 5 porcí denně, stále jedla o porci více, zatímco skupina „o 1 víc“ se vrátila do své nešťastné původní linie. Takže ambicióznější stravovací cíle mohou být motivující.
Možná je toto důvod, proč bylo v USA „5 za den“ nahrazeno doporučenou denní spotřebou 7-13 porcí ovoce a zeleniny. Ale pokud je doporučení příliš náročné, lidé se prostě mohou vzdát. Takže místo toho, abychom se jen drželi vědy, tvůrci politiky si musí klást otázky jako: Kolik porcí už lidem bude nahánět hrůzu?
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Bere E, Veierød MB, Skare Ø, Klepp KI. Free School Fruit--sustained effect three years later. Int J Behav Nutr Phys Act. 2007 Feb 19;4:5.
- Ungar N, Sieverding M, Stadnitski T. Increasing fruit and vegetable intake. "Five a day" versus "just one more". Appetite. 2013 Jun;65:200-4.
- Rekhy R, McConchie R. Promoting consumption of fruit and vegetables for better health. Have campaigns delivered on the goals? Appetite. 2014 Aug;79:113-23.
- Fisher JO, Birch LL. Restricting access to palatable foods affects children’s behavioral response, food selection, and intake. Am J Clin Nutr. 1999 Jun;69(6):1264-72.
- Epstein LH, Gordy CC, Raynor HA, Beddome M, Kilanowski CK, Paluch R. Increasing fruit and vegetable intake and decreasing fat and sugar intake in families at risk for childhood obesity. Obes Res. 2001 Mar;9(3):171-8.
- Bere E, Veierød MB, Bjelland M, Klepp KI. Free school fruit--sustained effect 1 year later. Health Educ Res. 2006 Apr;21(2):268-75.
- Øverby NC, Klepp KI, Bere E. Introduction of a school fruit program is associated with reduced frequency of consumption of unhealthy snacks. Am J Clin Nutr. 2012 Nov;96(5):1100-3.
- Cohen DA, Sturm R, Scott M, Farley TA, Bluthenthal R. Not enough fruit and vegetables or too many cookies, candies, salty snacks, and soft drinks? Public Health Rep. 2010 Jan-Feb;125(1):88-95.
- Bere E, Hilsen M, Klepp KI. Effect of the nationwide free school fruit scheme in Norway. Br J Nutr. 2010 Aug;104(4):589-94,
- Øvrum A, Bere E. Evaluating free school fruit: results from a natural experiment in Norway with representative data. Public Health Nutr. 2014 Jun;17(6):1224-31.
- Tan KW, Graf BA, Mitra SR, Stephen ID. Daily Consumption of a Fruit and Vegetable Smoothie Alters Facial Skin Color. PLoS One. 2015 Jul 17;10(7):e0133445.
Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Video credit: Tyler McReynolds, Teetotalin LLC.