Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je pesticid Roundup firmy Monsanto bezpečný?
Vyšší hladiny pesticidů v GMO sóje jsou znepokojující, jelikož Roundup firmy Monsanto má prokázané nepříznivé účinky na lidskou placentu.
Bylo zjištěno, že GMO sója je kontaminována zbytky pesticidů, ale je na místě si z těch úrovní reziduí dělat starosti? Vědci popsali tyto úrovně jako „vysoké“, ale ve srovnání s čím? Ve srovnání s maximální přípustnou úrovní reziduí. Právní limit pro glyfosát v potravinách byl stanoven na 0,1 až 0,2 mg/kg, Takže možná je to vysoké množství, když překračuje zákonné limity o zhruba 2000 %, zatímco bio sója a konvenční sója bez GMO neobsahovaly žádný glyfosát.
Co tedy udělala firma Monsanto? Pustili celý ten průmysl kolem GMO k vodě, vrátili se k používání méně pesticidů, aby hladina reziduí nebyla tak vysoká? Nebo by mohli jen změnit definici vysoké úrovně. Co kdyby se jim podařilo přimět úřady, aby zvýšily maximální hladinu reziduí z 0,1 nebo 0,2 až na 20. Pak hladiny reziduí již nevypadají tak vysoké – problém je vyřešen. Přijatelné množství glyfosátu v potravinách a krmivech se v zemích, které používají geneticky modifikované plodiny Roundup-ready zvýšila. V Brazílii na 10, USA a Evropa nyní přijaly až 20. Ve všech těchto případech se zdá, že změna maximálních hodnot reziduí byla upravena nikoli na základě nějakých nových důkazů o tom, že toxicita glyfosátu je nižší, než se dříve usuzovalo, ale pouze pragmaticky v reakci na reálně pozorované zvýšení obsahu zbytků pesticidů v GMO sóji – jinak by nebylo legální ji prodávat.
Jaké důkazy však máme, že tato rezidua škodí zdraví? Po dobu 12 let jsme slyšeli, že Roundup zasahuje do embryonálního vývoje, ale studie se týkala embryí mořských ježků. Už 14 let může Roundup narušovat hormony, ale to je u myších varlat.
Blogy si smlsnou nad studií, která dává Roundup do souvislosti se samčí plodností, ale pokud se na tu studii podíváte, zjistíte, že se jedná o krysí varlata. Některé blogy uvádějí studie se znepokojivými názvy, jako je: Prepubertální expozice mění hladinu hormonů a tvar varlat, ale má na mysli pubertu u potkanů, což není zrovna chytlavý název pro blog. Proč nepoužívat lidskou tkáň?
Ženy každý den rodí děti – proč tedy neudělat experiment s lidskými placentami, které by jinak byly vyhozeny? V roce 2005 to vědci udělali. A přes všechny negativní vlivy u hlodavců se nezdál, že by glyfosát, účinná látka v Roundupu, měla mít silně toxický účinek na lidské buňky, a to ani ve vysokých dávkách nebo měla velký vliv na hormony regulující enzymy. To vedlo recenzenty financované společností Monsanto k závěru, že bez ohledu na to, jaká rizika mohla být prokázána na základě studií na zvířatech, glyfosát nemá žádný nepříznivý vliv na vývoj nebo reprodukční funkce u lidí.
Ale na rostliny se nestříká čistý glyfosát, ale Roundup, který obsahuje celou řadu pomocných a povrchově aktivních látek, jejichž účelem je to, aby glyfosát pronikl do tkání. A opravdu, když se studie opakovala s tím, co bylo skutečně použito na GM plodiny, prokázaly se toxické a hormonální účinky i při dávkách menších než koncentrace 1 % nebo 2 %, které se používají na polích.
Podobné výsledky byly zjištěny u dalších hlavních pesticidů. Trvalo to až do roku 2014, ale 8 z 9 testovaných přípravků na ochranu rostlin byly až 1000krát toxičtější než jejich tzv. účinné složky samotné. Takže když testujete chemikálie jednotlivě a izolovaně, nemusíte dostat celý příběh. Prokázalo se, že Roundup je 100krát toxičtější než samotný glyfosát. Kromě toho byl Roundup jedním z nejvíce toxických pesticidů, které testovali. Všeobecně se věří, že Roundup patří mezi nejbezpečnější, což je myšlenka šířená společností Monsanto, tedy jeho výrobcem. Nicméně tento nesoulad mezi vědeckými fakty a tvrzením zástupců průmyslu by mohl být přičítán velkým hospodářským zájmům.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- T Bohn, M Cuhra, T Traavik, M Sanden, J Fagan, R Primicerio. Compositional differences in soybeans on the market: glyphosate accumulates in Roundup Ready GM soybeans. Food Chem. 2014 Jun 15;153:207-15.
- A L Williams, R E Watson, J M DeSesso. Developmental and reproductive outcomes in humans and animals after glyphosate exposure: a critical analysis. J Toxicol Environ Health B Crit Rev. 2012;15(1):39-96.
- N Benachour, H Sipahular, S Moslemi, C Gasnier, C Travert, G E Seralini. Time- and dose-dependent effects of roundup on human embryonic and placental cells. Arch Environ Contam Toxicol. 2007 Jul;53(1):126-33.
- S Richard, S Moslemi, H Sipahular, N Benachour, G E Seralini. Differential effects of glyphosate and roundup on human placental cells and aromatase. Environ Health Perspect. 2005 Jun;113(6):716-20.
- J Marc, O Mulner-Lorillon, S Boulben, D Hureau, G Durand, R Belie. Pesticide Roundup provokes cell division dysfunction at the level of CDK1/cyclin B activation. Chem Res Toxicol. 2002 Mar;15(3):326-31.
- L P Walsh, C McCormick, C Martin, D M Stocco. Roundup inhibits steroidogenesis by disrupting steroidogenic acute regulatory (StAR) protein expression. Environ Health Perspect. Aug 2000; 108(8): 769–776.
- V L de Liz Oliveira Cavalli, D Cattani, C E Heinz Rieg, P Pierozan, L Zanatta, E Benedetti Parisotto, D Wilhelm Filho, F R Mena Barreto Silva, R Pessoa-Pureur, Z Zamoner. Roundup disrupts male reproductive functions by triggering calcium-mediated cell death in rat testis and Sertoli cells. Free Radic Biol Med. 2013 Dec;65:335-46.
- R M Romano, M A Romano, M M Bernardi, P V Furtado, C A Oliveira. Prepubertal exposure to commercial formulation of the herbicide glyphosate alters testosterone levels and testicular morphology. Arch Toxicol. 2010 Apr;84(4):309-17.
- R Mesnage, N Defarge, J Spiroux de Vendomois, G E Seralini. Major Pesticides Are More Toxic to Human Cells Than Their Declared Active Principles. Biomed Res Int. 2014; 2014: 179691.
Images thanks to Eric Constantineau via Flickr.