
Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.

Je pro hubnutí lepší nesnídat?
Průlomové poznatky na poli chronobiologie – nauce o našich cirkadiánních rytmech – pomáhají vyřešit záhadu chybějících ranních kalorií ve studiích o snídani.
Odkud celý ten koncept, že je snídaně nejdůležitějším jídlem dne, vlastně pochází? Otec oboru vztahů s veřejností, Edward Bernays, je nechvalně proslulý svou kampaní „Torches of Freedom“, která v 20. letech minulého století měla přimět ženy začít kouřit. Výrobce slaniny mu platil za to, aby zpopularizoval již typickou snídani ze slaniny a vajec. Ve své knize „Propaganda“ napsal, že účelem vztahů s veřejností je vědomá a inteligentní manipulace s návyky a názory lidu. Odborníci na vztahy s veřejností proto představují neviditelnou vládu, skutečnou vládnoucí sílu naší země.
Snídaně je velký byznys. Silné firemní zájmy, třeba ze strany cereální lobby, jsou obviňovány z udržování mýtů o důležitosti snídaně. Tento úvodník časopisu American Journal of Clinical Nutrition naléhá na vědce zkoumající výživu, aby říkali pravdu a postavili se konvenční moudrosti, kdykoli to bude nutné. Dokonce i tehdy, když to vypadá, že se lidem zboří zakořeněné představy. Nemusí být na škodu takové věci občas přehodnotit.
Jak je to tedy s tou snídaní? Měli bychom se jí pro hubnutí vzdát? Ačkoliv rada eliminovat snídani jistě udělá z vědců zkoumajících výživu terč velmi silného potravinářského průmyslu, je vynechávání snídaně označováno za přímou a dosažitelnou strategii ke snížení denního příjmu kalorií. Naneštěstí však tato strategie nefunguje.
Většina randomizovaných kontrolovaných studií o vynechávání snídaně nezjistila žádný příznivý vliv na hubnutí. Jak je to možné, když vynecháním snídaně vynecháme i kalorie v ní? The Bath Breakfast Project, série slavných vědeckých pokusů provedených na University of Bath ve Velké Británii, odhalila klíč k této záhadě. Muže a ženy náhodně přiřadili ke konzumaci snídaně (snídat znamenalo sníst nejméně 700 kalorií před 11. hodinou), nebo držení půstu do 12 hodin. Tak jako v podobných studiích, i zde snídající skupina během zbytku dne snědla o trochu méně jídla, ale stejně měla na konci dne náskok pár stovek kalorií nad nesnídajícími. Snídající účastníci snědli za den o více než 500 kalorií více. Za šest týdnů by to znamenalo přes 20 000 dodatečných kalorií. Po šesti týdnech však změna v tělesném tuku byla u obou skupin stejná. Počkat! Jak se mohou desítky tisíc kalorií takto prakticky vypařit?
Jestliže lidé konzumovali více kalorií a nemělo to na jejich váhu vliv, muselo docházet i k nějakému dodatečnému spalování kalorií. A taky že ano. Snídající skupina sama od sebe ráno vykonávala více mírné fyzické aktivity než skupina, která nesnídala. Mezi aktivity s mírnou intenzitou patří běžná chůze nebo úklid domácnosti. Nejde o cvičení s daným harmonogramem, ale evidentně to stačí k tomu, aby lidé spálili kalorie získané ze snídaně. Mezi lidmi je oblíbená mylná představa, že při vynechání snídaně naše tělo přejde do úsporného režimu a zpomalí metabolismus. To však není pravda. Možná nás však tělo intuitivně zpomalí v nějakých jiných ohledech. Přeskočte snídani a vaše tělo hned ztratí chuť ke zbytečnému pohybu.
Nicméně přidaná aktivita nedokázala zcela vynulovat kalorie navíc. Stále nám tu chybí asi 100 kalorií denně. To nám naznačuje, že v záhadě pohřešovaných kalorií může hrát roli ještě nějaký jiný faktor. Nedávné průlomové objevy v oboru chronobiologie, studie o přirozeném denním rytmu těla, zatřásly ještě zavedenějším dogmatem oboru výživy: konceptem, že kalorie je vždy kalorie. Není to jen o tom, co jíme, ale i o tom, kdy to jíme. Stejný počet kalorií vede k rozdílnému hubnutí v závislosti na načasování jídla.
Dám vám malou ochutnávku. Stejný počet kalorií snědený na snídani vede k mnohem menšímu tloustnutí než stejný počet kalorií snědený na večeři. Cože? To je ohromující. Dieta s větší snídaní vám pomůže zhubnout lépe než stejná dieta s větší večeří. Díky cirkadiánnímu rytmu ranní kalorie nejsou tak vydatné jako večerní kalorie. Takže nakonec je ta snídaně možná vážně tím nejdůležitějším jídlem dne.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Casazza K, Brown A, Astrup A, et al. Weighing the evidence of common beliefs in obesity research. Crit Rev Food Sci Nutr. 2015;55(14):2014-53.
- Brown AW, Bohan Brown MM, Allison DB. Belief beyond the evidence: using the proposed effect of breakfast on obesity to show 2 practices that distort scientific evidence. Am J Clin Nutr. 2013;98(5):1298-308.
- Brown AW, Bohan Brown MM, Allison DB. Reply to RA Mekary and E Giovannucci. Am J Clin Nutr. 2014;99(1):213.
- Salge Blake J. Want to trim your waist? Try eating breakfast. American Dietetic Association. Published November 15, 2010.
- Muhlfeld D. Breakfast: pro and con. Duke Med Health News. 2014;20(11).
- Hornick B, Duyff RL, Murphy MM, Shumow L. Proposing a definition of candy in moderation. Nutr Today. 2014;49(2):87-94.
- O'Neil CE, Fulgoni VL, Nicklas TA. Association of candy consumption with body weight measures, other health risk factors for cardiovascular disease, and diet quality in US children and adolescents: NHANES 1999-2004. Food Nutr Res. 2011;55:5794.
- Fogelholm M, Tetens I. Is candy eating a way to control body weight?. Food Nutr Res. 2011;55. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21909289
- Rogers PJ, Ferriday D, Jebb SA, Brunstrom JM. Connecting biology with psychology to make sense of appetite control. Nutr Bull. 2016;41:344-52.
- Hutchison AT, Heilbronn LK. Metabolic impacts of altering meal frequency and timing—does when we eat matter? Biochimie. 2016;124:187-97.
- Chowdhury EA, Richardson JD, Holman GD, Tsintzas K, Thompson D, Betts JA. The causal role of breakfast in energy balance and health: a randomized controlled trial in obese adults. Am J Clin Nutr. 2016;103(3):747-56.
- Carroll R, Metcalfe C, Gunnell D, Mohamed F, Eddleston M. Diurnal variation in probability of death following self-poisoning in Sri Lanka—evidence for chronotoxicity in humans. Int J Epidemiol. 2012;41(6):1821-8.
- Betts JA, Richardson JD, Chowdhury EA, Holman GD, Tsintzas K, Thompson D. The causal role of breakfast in energy balance and health: a randomized controlled trial in lean adults. Am J Clin Nutr. 2014;100(2):539-47.
- Leidy HJ, Gwin JA, Roenfeldt CA, Zino AZ, Shafer RS. Evaluating the intervention-based evidence surrounding the causal role of breakfast on markers of weight management, with specific focus on breakfast composition and size. Adv Nutr. 2016;7(3):563S-75S.
- Levitsky DA. Next will be apple pie. Am J Clin Nutr. 2014;100(2):503-4.
- Chowdhury EA, Richardson JD, Tsintzas K, Thompson D, Betts JA. Carbohydrate-rich breakfast attenuates glycaemic, insulinaemic and ghrelin response to ad libitum lunch relative to morning fasting in lean adults. Br J Nutr. 2015;114(1):98-107.
- World Health Organization. WHO Regional Office for Europe NUTRIENT PROFILE MODEL. World Health Organization; 2015:1-6.
- Lecheminant GM, Lecheminant JD, Tucker LA, Bailey BW. A randomized controlled trial to study the effects of breakfast on energy intake, physical activity, and body fat in women who are nonhabitual breakfast eaters. Appetite. 2017;112:44-51.
- Adams AM, Smith AF. Risk perception and communication: recent developments and implications for anaesthesia. Anaesthesia. 2001;56(8):745-55.
Image credit: Monoar Rahman Rony via pixabay. Image has been modified. Video production by Glass Entertainment. Video production by Glass Entertainment.
Nejnovější videa

Je rapamycin univerzální lék proti stárnutí?

Inhibice mTOR pomocí rapamycinu pro prodloužení délky života a zdraví

Enzym mTOR jako motor stárnutí
