Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je pro hubnutí lepší nesnídat?
Průlomové poznatky na poli chronobiologie – nauce o našich cirkadiánních rytmech – pomáhají vyřešit záhadu chybějících ranních kalorií ve studiích o snídani.
Odkud celý ten koncept, že je snídaně nejdůležitějším jídlem dne, vlastně pochází? Otec oboru vztahů s veřejností, Edward Bernays, je nechvalně proslulý svou kampaní „Torches of Freedom“, která v 20. letech minulého století měla přimět ženy začít kouřit. Výrobce slaniny mu platil za to, aby zpopularizoval již typickou snídani ze slaniny a vajec. Ve své knize „Propaganda“ napsal, že účelem vztahů s veřejností je vědomá a inteligentní manipulace s návyky a názory lidu. Odborníci na vztahy s veřejností proto představují neviditelnou vládu, skutečnou vládnoucí sílu naší země.
Snídaně je velký byznys. Silné firemní zájmy, třeba ze strany cereální lobby, jsou obviňovány z udržování mýtů o důležitosti snídaně. Tento úvodník časopisu American Journal of Clinical Nutrition naléhá na vědce zkoumající výživu, aby říkali pravdu a postavili se konvenční moudrosti, kdykoli to bude nutné. Dokonce i tehdy, když to vypadá, že se lidem zboří zakořeněné představy. Nemusí být na škodu takové věci občas přehodnotit.
Jak je to tedy s tou snídaní? Měli bychom se jí pro hubnutí vzdát? Ačkoliv rada eliminovat snídani jistě udělá z vědců zkoumajících výživu terč velmi silného potravinářského průmyslu, je vynechávání snídaně označováno za přímou a dosažitelnou strategii ke snížení denního příjmu kalorií. Naneštěstí však tato strategie nefunguje.
Většina randomizovaných kontrolovaných studií o vynechávání snídaně nezjistila žádný příznivý vliv na hubnutí. Jak je to možné, když vynecháním snídaně vynecháme i kalorie v ní? The Bath Breakfast Project, série slavných vědeckých pokusů provedených na University of Bath ve Velké Británii, odhalila klíč k této záhadě. Muže a ženy náhodně přiřadili ke konzumaci snídaně (snídat znamenalo sníst nejméně 700 kalorií před 11. hodinou), nebo držení půstu do 12 hodin. Tak jako v podobných studiích, i zde snídající skupina během zbytku dne snědla o trochu méně jídla, ale stejně měla na konci dne náskok pár stovek kalorií nad nesnídajícími. Snídající účastníci snědli za den o více než 500 kalorií více. Za šest týdnů by to znamenalo přes 20 000 dodatečných kalorií. Po šesti týdnech však změna v tělesném tuku byla u obou skupin stejná. Počkat! Jak se mohou desítky tisíc kalorií takto prakticky vypařit?
Jestliže lidé konzumovali více kalorií a nemělo to na jejich váhu vliv, muselo docházet i k nějakému dodatečnému spalování kalorií. A taky že ano. Snídající skupina sama od sebe ráno vykonávala více mírné fyzické aktivity než skupina, která nesnídala. Mezi aktivity s mírnou intenzitou patří běžná chůze nebo úklid domácnosti. Nejde o cvičení s daným harmonogramem, ale evidentně to stačí k tomu, aby lidé spálili kalorie získané ze snídaně. Mezi lidmi je oblíbená mylná představa, že při vynechání snídaně naše tělo přejde do úsporného režimu a zpomalí metabolismus. To však není pravda. Možná nás však tělo intuitivně zpomalí v nějakých jiných ohledech. Přeskočte snídani a vaše tělo hned ztratí chuť ke zbytečnému pohybu.
Nicméně přidaná aktivita nedokázala zcela vynulovat kalorie navíc. Stále nám tu chybí asi 100 kalorií denně. To nám naznačuje, že v záhadě pohřešovaných kalorií může hrát roli ještě nějaký jiný faktor. Nedávné průlomové objevy v oboru chronobiologie, studie o přirozeném denním rytmu těla, zatřásly ještě zavedenějším dogmatem oboru výživy: konceptem, že kalorie je vždy kalorie. Není to jen o tom, co jíme, ale i o tom, kdy to jíme. Stejný počet kalorií vede k rozdílnému hubnutí v závislosti na načasování jídla.
Dám vám malou ochutnávku. Stejný počet kalorií snědený na snídani vede k mnohem menšímu tloustnutí než stejný počet kalorií snědený na večeři. Cože? To je ohromující. Dieta s větší snídaní vám pomůže zhubnout lépe než stejná dieta s větší večeří. Díky cirkadiánnímu rytmu ranní kalorie nejsou tak vydatné jako večerní kalorie. Takže nakonec je ta snídaně možná vážně tím nejdůležitějším jídlem dne.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Casazza K, Brown A, Astrup A, et al. Weighing the evidence of common beliefs in obesity research. Crit Rev Food Sci Nutr. 2015;55(14):2014-53.
- Brown AW, Bohan Brown MM, Allison DB. Belief beyond the evidence: using the proposed effect of breakfast on obesity to show 2 practices that distort scientific evidence. Am J Clin Nutr. 2013;98(5):1298-308.
- Brown AW, Bohan Brown MM, Allison DB. Reply to RA Mekary and E Giovannucci. Am J Clin Nutr. 2014;99(1):213.
- Salge Blake J. Want to trim your waist? Try eating breakfast. American Dietetic Association. Published November 15, 2010.
- Muhlfeld D. Breakfast: pro and con. Duke Med Health News. 2014;20(11).
- Hornick B, Duyff RL, Murphy MM, Shumow L. Proposing a definition of candy in moderation. Nutr Today. 2014;49(2):87-94.
- O'Neil CE, Fulgoni VL, Nicklas TA. Association of candy consumption with body weight measures, other health risk factors for cardiovascular disease, and diet quality in US children and adolescents: NHANES 1999-2004. Food Nutr Res. 2011;55:5794.
- Fogelholm M, Tetens I. Is candy eating a way to control body weight?. Food Nutr Res. 2011;55. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21909289
- Rogers PJ, Ferriday D, Jebb SA, Brunstrom JM. Connecting biology with psychology to make sense of appetite control. Nutr Bull. 2016;41:344-52.
- Hutchison AT, Heilbronn LK. Metabolic impacts of altering meal frequency and timing—does when we eat matter? Biochimie. 2016;124:187-97.
- Chowdhury EA, Richardson JD, Holman GD, Tsintzas K, Thompson D, Betts JA. The causal role of breakfast in energy balance and health: a randomized controlled trial in obese adults. Am J Clin Nutr. 2016;103(3):747-56.
- Carroll R, Metcalfe C, Gunnell D, Mohamed F, Eddleston M. Diurnal variation in probability of death following self-poisoning in Sri Lanka—evidence for chronotoxicity in humans. Int J Epidemiol. 2012;41(6):1821-8.
- Betts JA, Richardson JD, Chowdhury EA, Holman GD, Tsintzas K, Thompson D. The causal role of breakfast in energy balance and health: a randomized controlled trial in lean adults. Am J Clin Nutr. 2014;100(2):539-47.
- Leidy HJ, Gwin JA, Roenfeldt CA, Zino AZ, Shafer RS. Evaluating the intervention-based evidence surrounding the causal role of breakfast on markers of weight management, with specific focus on breakfast composition and size. Adv Nutr. 2016;7(3):563S-75S.
- Levitsky DA. Next will be apple pie. Am J Clin Nutr. 2014;100(2):503-4.
- Chowdhury EA, Richardson JD, Tsintzas K, Thompson D, Betts JA. Carbohydrate-rich breakfast attenuates glycaemic, insulinaemic and ghrelin response to ad libitum lunch relative to morning fasting in lean adults. Br J Nutr. 2015;114(1):98-107.
- World Health Organization. WHO Regional Office for Europe NUTRIENT PROFILE MODEL. World Health Organization; 2015:1-6.
- Lecheminant GM, Lecheminant JD, Tucker LA, Bailey BW. A randomized controlled trial to study the effects of breakfast on energy intake, physical activity, and body fat in women who are nonhabitual breakfast eaters. Appetite. 2017;112:44-51.
- Adams AM, Smith AF. Risk perception and communication: recent developments and implications for anaesthesia. Anaesthesia. 2001;56(8):745-55.
Image credit: Monoar Rahman Rony via pixabay. Image has been modified. Video production by Glass Entertainment. Video production by Glass Entertainment.