Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je sójové mléko nejvýživnějším nemléčným mlékem?
Sójové mléko je srovnáváno s mlékem mléčným a dalšími rostlinnými mléky.
V oddělení mléčných výrobků je dnes na výběr i celá řada alternativ, od mandlových po ovesné nápoje. Až kvůli tomu velké mlékárenské podniky krachují. Soubor doporučení pro volbu zdravého nápoje pro věk 12 až 24 měsíců však varuje, že tato rostlinná mléka nejsou dostatečnou výživovou náhradou živočišného mléka, jedinou výjimkou je obohacené sójové mléko. Prohlášení a jeho šíření v tisku okamžitě spustilo bouřlivý protest lékařské komunity z několika důvodů, včetně obav ze střetu zájmů. Několik ze schvalujících organizací totiž obdrželo příspěvky od mléčného průmyslu. Jedna z organizací je obviněna z pokusu toto zamaskovat odstraněním National Dairy Council ze seznamu svých sponzorů bezprostředně po vydání doporučení. A co je vlastně podstatou té zprávy?
Po odstavení dítěte není zapotřebí podávat žádné mléko, rozhodně bychom na něj neměli spoléhat jako na hlavní zdroj kalorií. Děti budou prospívat na vodě a zdravém jídle. Pokud budete dětem podávat mléko, je tady i lepší volba. Ačkoliv je kravské mléko bohaté na vápník, není jasně prokázáno, že by snižovalo výskyt zlomenin. A většina rostlinných mlék na trhu obsahuje stejné množství vápníku. Co je důležitější, konzumace kravského mléka přináší rizika, včetně možné spojitosti s nástupem cukrovky 1. typu, anémie u batolat, intolerance laktózy, alergie na kravskou bílkovinu a dětské koliky. Mám několik videí o těchto tématech. Nežádoucí účinky běžné konzumace kravského mléka proto musí být srovnávány s riziky rostlinných mlék. Ta jsou problematická převážně při nesprávném použití. Například v případě vyřazení většiny ostatních potravin. To je strava jasně nedostatečná, jak ukazuje případ kwashiorkor z Atlanty. Stravu dítěte tvořilo z 99 % rýžové mléko.
Rostlinná mléka mají výhodu v nízkém obsahu nasyceného tuku, absenci cholesterolu, a ačkoliv je obsah bílkovin obecně nižší než v kravském mléku, jsou zase rostlinná mléka bohatší na vlákninu. To je technicky pravda, jelikož kravské mléko neobsahuje žádnou, nicméně obsah vlákniny v rostlinném mléce je opravdu zanedbatelný v porovnání s celistvými potravinami, ze kterých byly vyrobeny. Šálek plný sójových bobů by měl přes 10 gramů, nicméně sójové mléko je stále asi to nejméně zpracované ze všech rostlinných mlék. Vlastně jen namočíte boby, rozdrtíte, uvaříte a scedíte. Tvrdí se, že jde o jediné rostlinné mléko, které obsahuje stejné množství bílkovin jako kravské.
Původně to byla pravda, ale nyní už máme hrachové mléko, které je z pohledu bílkovin srovnatelné. Všechny výrobky obvykle mají stejně vápníku i vitamínu D a méně kalorií, dokonce až 5x méně kalorií než kravské mléko. Sójové mléko má dodatečný přínos ve snižování rizika rakoviny prsu u dívek a v normalizaci vývoje těla. Konzumace sójového mléka je také spojena s nižším výskytem rakoviny prostaty u mužů. Intervenční studie naznačují i zlepšení střevního zdraví posílením růstu prospěšných bakterií. Sójové mléko má protizánětlivé účinky, snižuje hladiny C-reaktivního proteinu. Má žádoucí účinky na metabolismus fosforu při porovnání s kravským mlékem. Značně snižuje poškození DNA volnými radikály oproti rýžovému a kravskému mléku. Předchází ztrátě kostní hmoty u žen po menopauze, potvrzeno studiemi, a umí zlepšit inzulínovou rezistenci. Sójové mléko může pomoci s rehabilitací po mrtvici, zlepšuje rychlost chůze, výdrž při cvičení, sílu úchopu a funkčnost svalů. Navíc snižuje krevní tlak u mužů a žen lépe než kravské mléko. Také snižuje LDL cholesterol až o 25 % za pouhých 21 dní. Je vcelku jasné, že výživově je sójové mléko nejlepší alternativou pro náhradu kravského mléka v lidském jídelníčku.
ostlinná mléka mají řadu přínosů ve srovnání s živočišnými. Žádný kasein, cholesterol, laktóza, méně nasyceného tuku, alespoň trocha vlákniny. Ale co z pohledu antinutričních látek? Existuje vůbec něco jako antinutriční látky?
Dlouholeté vědecké poznatky říkají, že konzumace stravy bohaté na rostlinné potraviny hraje důležitou roli v prevenci a redukci chronických onemocnění jako kardiovaskulární onemocnění, rakovina, mrtvice, demence, cukrovka, šedý zákal a další. Navzdory potřebě zvyšovat konzumaci rostlinných potravin někteří lidé vznášejí obavy ohledně toho, jestli jsou přínosné, protože obsahují tu nebo onu tzv. antinutriční látku. Je pravda, že existují látky, které při požití v dostatečném množství, zejména při užívání v izolované podobě, mohou mít nežádoucí účinky. Celistvé rostlinné potraviny však obsahují tisíce dalších látek zakomponovaných do celku. Mnoho z nich působí proti možnému nežádoucímu účinku antinutričních látek. Rostlinné stravování je spojeno se sníženým rizikem chronických nemocí vyvolaných špatnou životosprávou. Tisíce obsažených fytoživin podporují antioxidační obranu a například snižují zánět v těle. V některých případech se jako na antinutriční látky odkazuje na látky, které mohou mít dokonce léčivé účinky proti různým nemocem. Podívejte se například na mou videosérii o fytátech v prevenci a léčbě rakoviny.
Nechci video zakončit bez zdůraznění jedné z výhod rostlinných mlék: žádná laktóza. Lidé si neuvědomují, že většina dospělých lidí na planetě Zemi nedokáže strávit kravské mléko. Během dětství nám začne ubývat enzymu laktázy k trávení mléčného cukru laktózy. Děje se tak u většiny jedinců na světě. Dává to smysl, když mléko je jen pro miminka. Proč byste ho měli umět trávit po odstavení od prsu? Většina lidí proto pociťuje potíže jako nadýmání, bolesti břicha, plynatost a vodnaté stolice, někteří i nevolnost a zvracení. Globální výskyt nedostatečného trávení laktózy je odhadován na více než 2 ze 3 lidí, v USA je to spíše 1 z 3. Ovšem 95 % Asiatů, 60-80 % Afroameričanů a Židů, 80-100 % amerických Indiánů a 50-80 % Hispánců má potíže s trávením mléka. Jsou to převážně lidé se severoevropským původem, kdo si uchovává schopnost trávit mléko až do dospělosti. Říkat, že by všichni měli pít mléko, pak působí jako příklad rasové zaujatosti ve federální výživové politice. Jako by usoudili, že jsme všichni severoevropského původu.
Celkově asi 75 % světové populace, včetně 25 % populace USA, přichází po odstavení o enzym laktázu. V boji s křivicí, nemocí z nedostatku vitamínu D, se muselo vybrat něco, co začít obohacovat vitamínem D. Výběr kravského mléka je paradoxem, jelikož jedinci afrického původu kvůli své tmavší pokožce mají obzvláště vysoké riziko nedostatku vitamínu D, nicméně většina mléko neumí řádně strávit. Mám však i dobré zprávy.
Z podobných důvodů Kanada nedávno odstranila mléčné výrobky jako samostatnou skupinu ze svých národních výživových doporučení. V roce 2019 byla vydána nová výživová doporučení pro Kanadu a prošla přísným posouzením a aktualizací za účelem přidat důraz na důležitost navýšení konzumace rostlinných potravin. Další velkou změnou bylo odstranění mléčných výrobků jako samostatné kategorie potravin a, to si počkejte, zahrnutí vody jako nápoje volby. Jaký skvělý koncept.
Oslabený důraz na mléčné výrobky a zvýšený důraz na rostlinné potraviny v Kanadě vychází z několika parametrů, včetně odstranění studií financovaných průmyslem z posuzovaných důkazů pro sestavení doporučení.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org