Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je veganské jídlo vždy zdravé?
Porovnání zdravého rostlinného jídelníčku, nezdravých rostlinných potravin a živočišných potravin z hlediska rizika cukrovky.
Ve svém videu o flexitariánech vysvětluji, že u přínosů rostlinné stravy neplatí „všechno nebo nic“. Jednoduchá rada, jako zvýšit příjem rostlinných potravin a souběžně snížit spotřebu potravin živočišného původu, prokázala schopnost zlepšit přežití, tedy prodloužit život. Nazývají to příklon k vegetariánskému stravování - zkrátka se postupně, pomalu a proveditelně přesouváte směrem k vegetariánské stravě.
Pokud se však potýkáte se závažným onemocněním, například cukrovkou, tak může být úplné vyřazení některých škodlivých potravin lehčí než jejich omezení. Lékaři by například nikdy neřekli alkoholikům, ať alkohol jen omezí. Úplné vyřazení alkoholu je účinnější a paradoxně může být pro alkoholiky i jednodušší.
Je to paradoxní, ale žádáme-li pacienty o větší změnu životosprávy, může být výsledek lepší než u pomalých a postupných změn. Studie o stravě ukazují, že doporučení provést větší změny zvyšuje šanci, že v nich pacienti uspějí. Mohlo by pomoci nahradit běžnou radu „všeho s mírou“ radou jinou: „S většími změnami přicházejí větší výsledky.“ Z úspěchu se rodí další úspěch. Po několika dnech nebo týdnech od významné úpravy jídelníčku mají pacienti větší šanci pozorovat zlepšení v tělesné váze a krevním cukru. Toto zlepšení pak upevní touhu setrvat v novém režimu. A co víc, lidé se díky rostlinné stravě mohou těšit i z dalších zdravotních přínosů, které je mohou dále motivovat.
Lidé, kteří si zvolili rostlinnou stravu ze zdravotních důvodů, říkají, že hlavním důvodem je celkové zlepšení zdraví a prevence nemocí, případně více energie a lepší imunita. Cítí, že jim to umožnilo mít zdraví lépe pod kontrolou, cítit se lépe emočně, zlepšit zdraví celkově a zlepšit i psychické rozpoložení. Většina lidí uvádí, že tato změna byla velmi důležitá pro udržení zdraví, pohody. U menšiny, která změnu učinila kvůli konkrétnímu problému, to bylo zejména kvůli vysokému cholesterolu nebo nadbytečným kilogramům. Dalšími důvody byly vysoký krevní tlak a cukrovka. Většina uvádí, že jim to velmi pomohlo.
Jiní lidé si rostlinnou stravu volí z jiných důvodů, třeba pro ochranu zvířat nebo kvůli globálnímu oteplování. U těchto lidí je větší pravděpodobnost, že budou jíst veganské koblihy a slazené nebo tučné pokrmy. Větší než u lidí, kteří se tak stravují z náboženských či zdravotních důvodů.
Vegan kvůli zvířatům si klidně upeče moučník s jedlou sodou místo vajec, s polevou, marsmallow krémem, čokoládovým sirupem a posypem z Oreo sušenek. K tomu si dá Doritos máčené ve vegan slaninovém dipu. Jako dezert ovoce - ale v podobě Pop Tart taštiček a koláčků Krispy Kreme. I to je veganské jídlo.
Je pravda, že rostlinná strava je vhodná ke snížení rizika cukrovky 2. typu. Jenže ne všechny rostlinné potraviny jsou pro zdraví přínosné. Například v tom testu hodnotícím provegetariánské skóre jste dostali body za konzumaci brambůrků a hranolků jen proto, že technicky vzato jsou to rostlinné potraviny. Nicméně harvardští vědci chtěli prozkoumat nejen asociace s rostlinnou stravou celkově, ale také s jejími zdravými a nezdravými podobami. Sestavili tedy stejný provegetariánský systém, bodující jakékoliv rostlinné jídlo a strhávající body za živočišné. Poté však vytvořili i index zdravé rostlinné stravy, ve kterém byly alespoň některé celistvé potraviny hodnoceny lépe, a ve kterém kola mezi rostlinné potraviny nepatřila. Do třetice vytvořili i index nezdravé rostlinné stravy udělující body zpracovaným rostlinným výrobkům a strhávající body za zdravější a živočišné potraviny.
Zjistili, že strava upřednostňující rostlinné potraviny byla dobrá ve snižování rizika cukrovky, ale konzumace obzvláště zdravých rostlinných potravin fungovala lépe - riziko se snížilo na polovinu. Lidé konzumující více nezdravých rostlinných potravin si naopak vedli hůře. A není to jen tím, že jedli zároveň i více těch živočišných? Lidé často jí hranolky s hamburgerem. Výzkumníci tedy oddělili účinky zdravých rostlinných potravin, méně zdravých rostlinných potravin a živočišných potravin. Zjistili, že zdravé rostlinné potraviny působily ochranně, živočišné potraviny škodlivě a méně zdravé rostlinné potraviny neutrálně - z hlediska rizika cukrovky. Graf vypadal takto: vyšší riziko cukrovky s vyšším zastoupením živočišných potravin, žádná ochrana od nezdravých rostlinných pochutin a snižující se riziko cukrovky se zvyšujícím se zastoupením zdravých rostlinných potravin ve stravě. Dospěli tedy k závěru, že se rostlinná strava pojí s výrazně nižším rizikem rozvoje cukrovky 2. typu, ale nemusí stačit jen snížit příjem živočišných potravin, vhodné je omezit i nezdravé rostlinné potraviny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Martínez-González MA, Sánchez-Tainta A, Corella D, et al. A provegetarian food pattern and reduction in total mortality in the Prevención con Dieta Mediterránea (PREDIMED) study. Am J Clin Nutr. 2014;100 Suppl 1:320S-8S.
- Trapp C, Barnard N, Katcher H. A plant-based diet for type 2 diabetes: scientific support and practical strategies. Diabetes Educ. 2010;36(1):33-48.
- Cramer H, Kessler CS, Sundberg T, et al. Characteristics of Americans choosing vegetarian and vegan diets for health reasons. J Nutr Educ Behav. 2017;49(7):561-567.e1.
- Radnitz C, Beezhold B, Dimatteo J. Investigation of lifestyle choices of individuals following a vegan diet for health and ethical reasons. Appetite. 2015;90:31-6.
- Dyett PA, Sabaté J, Haddad E, Rajaram S, Shavlik D. Vegan lifestyle behaviors: an exploration of congruence with health-related beliefs and assessed health indices. Appetite. 2013;67:119-24.
- Satija A, Bhupathiraju SN, Rimm EB, et al. Plant-based dietary patterns and incidence of type 2 diabetes in US men and women: results from three prospective cohort studies. PLoS Med. 2016;13(6):e1002039.
- Satija A, Bhupathiraju SN, Rimm EB, et al. Supplemental Info. Plant-Based Dietary Patterns and Incidence of Type 2 Diabetes in US Men and Women: Results from Three Prospective Cohort Studies. PLoS Med. 2016;13(6):e1002039.
Image credit: Miguel Andrade via unsplash. Image has been modified. Video production by Glass Entertainment. Motion graphics by Avocado Video.