Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou avokáda dobrá na cholesterol?
Dokáže guacamole snížit váš cholesterol stejně dobře jako nezpracované rostlinné zdroje tuku (třeba ořechy), nebo se nám to jen producenti avokád snaží namluvit?
Pokud se podíváte na recenze sponzorované organizací Avocado Board, rádi se chvástají, že „avokádo je nejbohatší známý zdroj fytosterolů mezi ovocem“. Fytosteroly jsou nutriční látky v rostlinných potravinách, které snižují hladinu cholesterolu. Důležité je tady ovšem ono „mezi ovocem“
Ano, v avokádu se nachází více fytosterolů, než v ostatních druzích ovoce. Jenže to je poměrně zavádějící tvrzení, vzhledem k tomu, že fytosteroly jsou látky rozpustné v tucích. Většina ostatního ovoce neobsahuje takřka žádný tuk. Takže je pochopitelné, že se avokádo dostane na první příčku, když ho porovnáváte s ostatním ovocem. Porovnejme místo toho obsah fytosterolů avokáda s obsahem v ořeších a semínkách. Jedno avokádo má asi 100 miligramů fytosterolů, ale ve stejném měřítku mají sezamová semínka a tahini 400 mg, pistácie, dýňová a slunečnicová semínka mají asi 300 mg. Mandle, mandlové máslo, lněná semínka, a makadamové ořechy mají kolem 200 mg. Dokonce i čokoláda má asi dvakrát tolik fytosterolů co avokádo.
I když ořechy a semena jich mají zdaleka nejvyšší obsah v potravinách, studie, které byly provedeny na snižování hladiny LDL cholesterolu (špatného cholesterolu), aplikovaly fytosteroly ve formě doplňků. Dávky začínaly na 600 mg a dosahovaly až tisíců miligramů. Takže ano, můžete snížit hladinu LDL cholesterolu o 8 % s pomocí přibližně 2 100 miligramů této látky, ale to byste museli sníst 20 avokád denně. Také ořechů by to mělo být velké množství. Jenže k poklesu LDL o 8 % může dojít, i když sníte jen hrst ořechů denně – tj. pouhých 30 gramů.
Takže fytosteroly nejsou jedinou složkou ořechů odpovědnou za snižování cholesterolu; musí existovat další látky, jako třeba vláknina, nebo jiné fytonutrienty, které se nacházejí v oříškách a přispívají ke snižování hladiny cholesterolu. Hmm. Zajímalo by mě, jestli avokádo obsahuje také takové látky? To nevíte, dokud to neotestujete.
Máme studie staré více než půl století, které ukazují, že pokud přidáte avokádo do každodenní stravy, hladina cholesterolu u zkoumaných osob poklesne. Jakmile vyřadíte avokádo, stoupne zase nahoru, a s avokádem v jídelníčku opět klesá. Docela přesvědčivé údaje… dokud… nezjistíte, jak byla ta studie provedena. Nešlo jen o přidání avokáda do jídelníčku, nahrazovali jím živočišný tuk. Není divu, že hladina cholesterolu klesala! Takže je to vlastně stejné jako: se sádlem, bez sádla, se sádlem, bez sádla. A to je problém, skoro všechny studie o avokádu a cholesterolu totiž vypadaly takto.
Dejme dohromady výsledky deseti studií, zahrnujících stovky lidí. Zdá se, že přidání avokád vedlo k výraznému poklesu cholesterolu a triglyceridů. Průměrně asi o 17 bodů na stupnici u špatného cholesterolu. Ovšem, jednalo se takřka výhradně o substituční studie, kdy byl odstraňován nasycený tuk z jídelníčku testovaných osob a nahrazován avokády. No, samozřejmě, pokud snížíte spotřebu nasyceného živočišného tuku, cholesterol půjde dolů.
Je zřejmé, že tento přehled nebyl financován prodejci avokád, protože na tuto chybu poukazuje. Je důležité poznamenat, že použití avokáda jako náhrady za nasycené tuky je – na rozdíl od pouhého přidávání avokád do již zavedené výchozí stravy – mnohem přínosnější. Když jen zařadíte avokádo do jídelníčku, nemusíte se dočkat vůbec žádného účinku na hladinu cholesterolu.
Takže ano, prodejci avokád mají pravdu s tvrzením, že avokáda jsou zdravou náhradou za máslo, margarín, sýry, smetanové sýry. Nicméně laťka byla nastavena opravdu nízko.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Dreher ML, Davenport AJ. Hass avocado composition and potential health effects. Crit Rev Food Sci Nutr. 2013;53(7):738-50.
- Pieterse Z, Jerling JC, Oosthuizen W, Kruger HS, Hanekom SM, Smuts CM, Schutte AE. Substitution of high monounsaturated fatty acid avocado for mixed dietary fats during an energy-restricted diet: effects on weight loss, serum lipids, fibrinogen, and vascular function. Nutrition. 2005 Jan;21(1):67-75.
- Peou S, Milliard-Hasting B, Shah SA. Impact of avocado-enriched diets on plasma lipoproteins: A meta-analysis. J Clin Lipidol. 2016 Jan-Feb;10(1):161-71.
- Grant WC. Influence of avocados on serum cholesterol. Proc Soc Exp Biol Med. 1960 May;104:45-7.
- Phillips KM, Ruggio DM, Ashraf-Khorassani M. Phytosterol composition of nuts and seeds commonly consumed in the United States. J Agric Food Chem. 2005 Nov 30;53(24):9436-45.
- Ras RT, Geleijnse JM, Trautwein EA. LDL-cholesterol-lowering effect of plant sterols and stanols across different dose ranges: a meta-analysis of randomised controlled studies. Br J Nutr. 2014 Jul 28;112(2):214-9.
- Del Gobbo LC, Falk MC, Feldman R, Lewis K, Mozaffarian D. Are Phytosterols Responsible for the Low-Density Lipoprotein-Lowering Effects of Tree Nuts?: A Systematic Review and Meta-Analysis. J Am Coll Cardiol. 2015 Jun 30;65(25):2765-7.
- Del Gobbo LC, Falk MC, Feldman R, Lewis K, Mozaffarian D. Effects of tree nuts on blood lipids, apolipoproteins, and blood pressure: systematic review, meta-analysis, and dose-response of 61 controlled intervention trials. Am J Clin Nutr. 2015 Dec;102(6):1347-56.
Icons created by Amy Schwartz from The Noun Project Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video