Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou biopotraviny výživnější?
Nemáme žádné konzistentní nálezy odlišných hladin vitamínů a minerálů u ekologicky a konvenčně pěstovaných plodit, nicméně bio ovoce a zelenina obsahuje více fenolických fytoživin.
Jsou biopotraviny bezpečnější nebo zdravější než jejich konvenční alternativy? To jsou dvě samostatné otázky. Někteří spotřebitelé mají zájem získat více živin, zatímco jiní mají větší starost o to, aby přijímali co nejméně pesticidů.
Zaměřme se nejprve na výživovou hodnotu. Byly přezkoumány stovky studií a nebyly nalezeny žádné významné rozdíly, co se týče většiny tradičních živin, jako jsou vitamíny a minerály, a z toho vyplývá, že navzdory všeobecnému vnímání ekologicky vyprodukovaných plodin jako těch, které jsou bohatší na živiny, nebyly nalezeny spolehlivé důkazy, které by tento názor potvrdily.
Byly v nich však zjištěny vyšší hladiny fenolických fytonutrientů. Domníváme se, že tyto tzv. rostlinné sekundární metabolity jsou tím, co stojí za mnohými z přínosů jedení ovoce a zeleniny. Bioovoce a biozelenina měly o 19 až 69 % více těchto antioxidačních sloučenin.
Teorie byla, že tyto fytonutrienty vytváří rostlina pro svou vlastní ochranu. Například brokolice, když je žvýkána, uvolňuje hořkou sloučeninu sulforafan, aby odradila ty, kteří se jí pokusí sníst. Brouci se zakousnou a pomyslí si: „Fuj, to chutná jako brokolice!“ Ale rostliny, které jsou ošetřeny pesticidy, hmyz napadá mnohem méně, a tak možná vypouštějí méně i těchto sloučenin, zatímco rostliny pěstované bio bojují za své životy samy a musí nutně vytvářet větší ochranu.
To byla ovšem jen teorie, ale nemáme žádné solidní důkazy, které by ji potvrdily. Je pravděpodobnější, že to bude mít něco do činění s hnojivem. Rostliny, kterým jsou dodávány vysoké dávky syntetických dusíkatých hnojiv, mohou přesměrovat více zdrojů na růst místo na obranu. Tyto antioxidanty mohou chránit rostlinu, ale co nás? Více antioxidačních fytonutrientů v biozelenině, a ano, více antioxidační aktivity, ale také více antimutagenní aktivity.
Bakterie vystavovali různým mutagenním chemikáliím, jako jsou benzopyren, polycyklický aromatický uhlovodík, který se nachází v grilovaném mase, nebo IQ, heterocyklický amin, který se nachází v mase grilovaném, vařeném i smaženém, ten se nachází i v cigaretovém kouři. V Petriho miskách, kam byla přidána biozelenina, docházelo k menšímu počtu mutací DNA v porovnání s těmi Petriho miskami, do kterých přidali konvenční zeleninu.
Prevence poškození DNA u bakterií je jedna věc, ale co účinky na skutečné lidské buňky? Například biojahody, ano, mohou být sladší a chutnat lépe, mají vyšší antioxidační aktivitu a více fenolických fytonutrientů, ale co je postavit proti lidským rakovinným buňkám? Výtažky z ekologicky pěstovaných jahod potlačily růst buněk rakoviny tlustého střeva a buněk rakoviny prsu výrazně lépe než výtažky z normálních jahod. Tak tomu bylo, když se nakapal výtažek z jahod přímo na rakovinné buňky rostoucí v laboratoři, ale jak jsme se již dozvěděli, existují skutečné životní podmínky, v nichž se jahody dostanou do přímého kontaktu s rakovinnými a prekancerózními lézemi a dokáží zvrátit rozvoj rakoviny jícnu. Dá se předpokládat, že biojahody budou fungovat ještě mnohem lépe, ale ty nebyly testovány. Ačkoli in vitro studie ukazují vyšší antioxidační a vyšší antimutagenní aktivitu, stejně jako i lepší schopnost bránit rozvoji rakovinných buněk, ke klinické studii vlivu konzumace biopotravin na lidská onemocnění prostě nedošlo.
Na základě antioxidačních hladin fytonutrientů, mohou být ekologické produkty považovány za zdravější o 20 až 40 %, to odpovídá přidání jedné nebo dvou porcí do režimu pěti porcí denně. Bioprodukty však mohou být o 40 % dražší, tak za stejné peníze byste mohli koupit mnohem více konvenčních produktů.
Takže čistě z hlediska množství výživových látek, které dostanete za jednotku měny, není jasné, zda jsou biopotraviny lepší. Lidé však mohou kupovat biopotraviny proto, aby se vyhnuli chemikáliím, a ne proto, že mají lepší výživové hodnoty, což nás přivádí k další otázce: „Jsou tedy ekologicky pěstované potraviny bezpečnější?“ Tou se budu zabývat příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- C Smith-Spangler, M L Brandeau, G E Hunter, J C Bavinger, M Pearson, P J Eschbach, V Sundaram, H Liu, P Schirmer, C Stave, I Oikin, D M Bravata Are organic foods safer or healthier than conventional alternatives?: a systematic review. Ann Intern Med. 2012 Sep 4;157(5):348-66.
- Organic Vs Conventional. Alternative Therapies. Nov/Dec 2012 Vol 18 NO 6.
- J Forman, J Silverstein, Committee on Nutrition; Council on Enviromental Health; American Academy of Pediatrics. Organic foods: health and environmental advantages and disadvantages. Pediatrics. 2012 Nov;130(5):e1406-15.
- M Baranski, D Srednicka-Tober, N Volakakis, C Seal, R Sanderson, G B Stweard, C Benbrook B Biavati and More. Higher antioxidant and lower cadmium concentrations and lower incidence of pesticide residues in organically grown crops: a systematic literature review and meta-analyses. Br J Nutr. 2014 Sep 14;112(5):794-811.
- C Smith-Spangler, M L Brandeau, G E Hunter, J C Bavinger, M Pearson, P J Eschbach, V Sundaram, H Liu, P Schirmer, C Stave, I Oikin, D M Bravata Are organic foods safer or healthier than conventional alternatives?: a systematic review. Ann Intern Med. 2012 Sep 4;157(5):348-66.
- M E Olsson, C S Andersson, S Oresson, R H Berglund, K E Gustavsson. Antioxidant levels and inhibition of cancer cell proliferation in vitro by extracts from organically and conventionally cultivated strawberries. J Agric Food Chem. 2006 Feb 22;54(4):1248-55.
- J P Reganold, P K Andrews, J R Reeve, L Carpenter-Boggs, C W Schadt, J R Alldredge, C F Ross, N M Davies, J Zhou. Fruit and soil quality of organic and conventional strawberry agroecosystems. PLoS One. 2010 Sep 1;5(9). pii: e12346.
- M Huber, E Rembialkowska, D Srednicka, S Bugel, L P L van de Vijver. Organic food and impact on human health: Assessing the status quo and prospects of research. NJAS - Wageningen Journal of Life Sciences Volume 58, Issues 3–4, December 2011, Pages 103–109.
- H Ren, H Endo, T Hayashi. Antioxidative and antimutagenic activities and polyphenol content of pesticide-free and organically cultivated green vegetables using water-soluble chitosan as a soil modifier and leaf surface spray. Journal of the Science of Food and Agriculture, Vol 81 Issue 15 Dec 2001.