Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou dusičnany škodlivé látky nebo živiny?
Fytoživiny, například vitamín C, zabraňují přeměně dusičnanů na nitrosaminy. To vysvětluje, jak je možné, že dusičnany přidané do masných výrobků nám mohou škodit, zatímco zařazení více zeleniny bohaté na dusičnany do stravy nám umožní získat z nich dusitany a čerpat jejich zdravotní přínosy.
Víme, že zpracované maso zvyšuje riziko rakoviny, např. leukémie u dětí, vyšší příjem zeleniny je naopak spojen se sníženým rizikem. Proč jsou dusitany z masa škodlivé, ale ty, které vznikají v našich ústech z dusičnanů při konzumaci listové zeleniny, jsou dokonce prospěšné?
Jednou z možností je, že dusičnany pro nás nejsou dobré. Byly spojovány s nárůstem Alzheimerovy choroby, cukrovky, Parkinsonovy nemoci, a to nejen díky rozmachu rychlého občerstvení a konzumaci zpracovaného masa, ale také kvůli používání dusíkatých hnojiv v zemědělství. Toto tvrzení bylo zamítnuto jako nepodložené viceprezidentem Fertilize Institute (Institut průmyslových hnojiv), ale jak víme, že to není úplně jinak?
A když už o tom mluvím, ekologické zemědělství se ve skutečnosti chlubí, že jejich zelenina obsahuje podstatně méně dusičnanů. Jak to tedy je s dusičnany v rostlinách? Jsou dusičnany v potravinách škodlivé nebo pro zdraví přínosné?
Musíme začít pěkně od základu, od samé podstaty. Nitrosaminy jsou karcinogeny, ale to neplatí pro samotné dusitany. Rakovinu mohou vyvolat nitrosaminy. Dusitany nám vadí právě proto, že se za určitých okolností mohou přeměnit v nitrosaminy a další nitrososloučeniny. Jediný důvod, proč se tedy znepokojujeme kvůli dusičnanům, je jejich přeměna na dusitany a následně na nitrosaminy. Samotné dusitany jsou ve skutečnosti úžasné. To jsem ukázal v sérii o červené řepě a krevním tlaku. Dusičnany se mění na dusitany, z nichž se tvoří oxid dusnatý, který pomáhá našim tepnám a zlepšuje sportovní výkon. Pokud se dusitany změní na oxid dusnatý, je to dobře. Ale mění-li se v nitrosaminy, mohou nám působit potíže.
Odpověď tedy zní: záleží na okolnostech, zda se dusitany přemění v nitrosaminy. A do těchto okolností patří nepřítomnost rostlinných zdrojů. Fytoživiny, jako kyselina kofeinová, nalezená ve všech rostlinách, blokuje tvorbu nitrosaminu. Rovněž kyselina ferulová, kyselina askorbová (vitamin C) a další. Dusičnany spolu s rostlinnými zdroji nepředstavují problém. Je v mase nějaký vitamin C? Ne. Po přidání dusitanů k masu se tvoří nitrosaminy ještě před tím, než si na mase pochutnáte.
Konzumace dusitanů tolik nevadí, ale škodí nám nitrosaminy, které se tvoří v mase, do kterého jsou tyto dusitany přidávány. Ty se v nepřítomnosti rostlin mění na karcinogenní nitrosaminy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Liu CY, Hsu YH, Wu MT, Pan PC, Ho CK, Su L, Xu X, Li Y, Christiani DC; Kaohsiung Leukemia Research Group. Cured meat, vegetables, and bean-curd foods in relation to childhood acute leukemia risk: A population based case-control study. BMC Cancer. 2009 Jan 13;9:15.
- Katan MB. Nitrate in foods: harmful or healthy? Am J Clin Nutr. 2009 Jul;90(1):11-2. Epub 2009 May 20.
- de la Monte SM, Neusner A, Chu J, Lawton M. Epidemiological trends strongly suggest exposures as etiologic agents in the pathogenesis of sporadic Alzheimer's disease, diabetes mellitus, and non-alcoholic steatohepatitis. J Alzheimers Dis. 2009;17(3):519-29.
- Herz WC, de Peralta JI. Use of primary data leads to unsupportable conclusions and policy options. J Alzheimers Dis. 2010;21(1):67-70; discussion 71-3.
- Crinnion WJ. Organic foods contain higher levels of certain nutrients, lower levels of pesticides, and may provide health benefits for the consumer. Altern Med Rev. 2010 Apr;15(1):4-12.
Image thanks to Rebecca Sims / Flickr