Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou mimo maso rostlinné alternativy masa zdravé?
Studie SWAP-MEAT testuje výrobky Beyond Meat.
Jak se vyjádřil předseda katedry výživy na Harvardu, globální přechod ke stravě s převahou rostlinných potravin by vyžadoval rozsáhlé úsilí v oblasti veřejného zdraví, ale mohl by být nápomocný v zajištění budoucnosti lidského zdraví.
Ve své knize Jak nedietovat mám kapitolu o utváření návyků. Píši tam, jak můžete přeměnit své špatné návyky v dobré, případně si vytvořit zcela nové pomocí techniky známé jako implementace záměrů. Místo vágních slibů sama sobě „co nejvíce se snažit“ využívá metoda implementace záměrů konkrétní plány co-když. Dle nich vykonáte konkrétní akci v konkrétním kontextu. Mají následující podobu: když nastane situace X, zareaguji v podobě Y. Například: když budu mít po večeři hlad, dám si jablko. Pokud ke spouštěcí okolnosti dochází pravidelně, na denní bázi, může být implementace záměrů začátkem krásného návyku.
Co vyzkoušet implementaci záměrů k omezení příjmu masa? Konec konců, většina jídelních voleb je jen důsledkem návyků a maso není výjimkou. Zde se snažili lidi přimět ke změně na základě klimatického faktoru. Jak poznamenávají, emise skleníkových plynů z živočišné výroby jsou vyšší než ze všech aut, náklaďáků, vlaků, lodí a letadel dohromady. Ať už je důvod jakýkoliv, výzkumníci randomizovali lidi k vytvoření plánů „co-když“. Například: „Pokud si zajdu do vysokoškolské menzy zítra na oběd, vyberu si vegetariánský pokrm.“ Motivování lidí, aby si vědomě vytvořili implementační záměr, konkrétně jak zaimplementovat svůj cíl do života, se jeví jako velmi jednoduchá technika, ale funguje. Vytváření implementačního záměru vede lidi k nejen k tomu, že o svém záměru častěji přemýšlí, třeba o záměru zmenšit konzumaci masa, ale také jedí méně masa, a to navzdory síle zvyku. Na jednu stranu může být vyproštění se ze špatného návyku ten nejtěžší úkol, jaký si na sebe ušijeme. Na druhou stranu prvním a účinným krokem ke splnění je prosté sepsání cíle, co ve svém životě změnit. Napsat to v podobě „co-když“ jako prostou větu na kus papíru. I cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem.
Jak jinak můžeme provést přechod na stravu omezující maso? Už jsme se bavili o možnosti učinit zdravější volbu tou výchozí. Také můžeme minimalizovat nepohodlí výrobou dostupných, povědomých a chutných rostlinných alternativ masa. Téma rostlinných alternativ masa je předmětem diskuze již dekády. Teprve nedávno se z toho však stalo jedno z nejžhavějších témat v komunitách okolo potravin a výzkumu. Konec konců, jednou z největších vnímaných překážek v přechodu na novou stravu je požitek z konzumace masa. Pokud lidem můžete poskytnout podobnou chuť a požitek, mohlo by jim to pomoci se změnou. A zdá se, že to funguje. V posledních letech v Severní Americe vzrostly prodeje rostlinného masa o 37 %.
Vypracoval jsem celou 12dílnou videosérii o dopadech různých náhrad masa na lidské zdraví. To však bylo před vydáním této studie. „Studie s chutným rostlinným jídlem, studie alternativ masa“, zkráceně SWAP-MEAT (záměna masa). Firma vyrábějící Beyond Burgery se rozhodla jít s kůží na trh a zaplatit studii u prestižní laboratoře Chrise Gardnera ve Stanfordu. Randomizovaná zkřížená studie porovnávala účinek konzumace rostlinné alternativy masa a klasického masa na lidské zdraví. Účastníci měli za úkol jíst nejméně dvě porce rostlinného nebo pravého masa denně po dobu 8 týdnů, přičemž zbytek jídelníčku měli mít navzájem co nejpodobnější. Místo hamburgerů z hovězího z krav a klobás z prasátek a kuřecích prsou jedli hamburgery, klobásy a kuřecí napodobeniny masa z rostlin. Kdyby se snažili Beyond Meat poskytnout určitý náskok, vybrali by si to nejhorší možné maso k porovnání. To neudělali. Maso bylo bio, ze zvířat krmených trávou, aby bylo porovnání co nejspravedlivější.
A jak to dopadlo? Značný pokles hladin TMAO během fáze rostlinného masa. To je dobře, jak už víte z dřívějška. Konzumace masa, mléčných výrobků a vajec může pomáhat škodlivým střevním bakteriím vyrábět trimethylamin, který v našich játrech zoxiduje na TMAO. TMAO je spojený se selháním srdce a ledvin a zabijákem číslo jedna - aterosklerózou, tvrdnutím tepen.
Skupina na rostlinném mase také dosáhla značného poklesu cholesterolu. Není se co divit vzhledem k nižšímu příjmu nasyceného tuku. Samozřejmě, kdyby místo toho jedli celistvé rostlinné potraviny jako fazole, tak by příjem nasyceného tuku byl ještě nižší, příjem vlákniny vyšší a sodíku nižší. Zde však nebyl rozdíl v příjmu sodíku prakticky žádný, není proto překvapením, že se nezměnil ani krevní tlak.
Velkým překvapením však byla váha. Během rostlinné fáze bezděčně zhubli pár kilo. Některé rostlinné výrobky jsou průmyslově zpracované a běžně bychom po nich očekávali spíše tloustnutí. Nicméně váha dosáhla mírného, ale statisticky významného poklesu po osmi týdnech na rostlinném mase oproti živočišném. Pozoruhodné je, že rozdíl byl zaznamenán navzdory uváděnému shodnému kalorickému příjmu a fyzické aktivitě v obou fázích. Stejné kalorie, ale nižší váha. To už jsme někde viděli. Stejná kalorická restrikce, přesto větší úbytek na váze při zvýšené konzumaci rostlin. Štíhlejší pas, méně tuku v těle. Mohlo by to být menším množství rozvětvených aminokyselin v rostlinné bílkovině v porovnání s živočišnou. Nebo proto, že klidový metabolismus je u lidí na vegetariánské stravě až o 20 % rychlejší. Prakticky tak ve spánku spalujete více kalorií.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Hemler EC, Hu FB. Plant-based diets for personal, population, and planetary health. Adv Nutr. 2019;10(Suppl_4):S275-S283.
- Rees JH, Bamberg S, Jäger A, Victor L, Bergmeyer M, Friese M. Breaking the habit: on the highly habitualized nature of meat consumption and implementation intentions as one effective way of reducing it. Basic Appl Soc Psych. 2018;40(3):136-147.
- Rust NA, Ridding L, Ward C, et al. How to transition to reduced-meat diets that benefit people and the planet. Sci Total Environ. 2020;718:137208.
- He J, Evans NM, Liu H, Shao S. A review of research on plant-based meat alternatives: Driving forces, history, manufacturing, and consumer attitudes. Compr Rev Food Sci Food Saf. 2020;19(5):2639-2656.
- Crimarco A, Springfield S, Petlura C, et al. A randomized crossover trial on the effect of plant-based compared with animal-based meat on trimethylamine-N-oxide and cardiovascular disease risk factors in generally healthy adults: Study With Appetizing Plantfood-Meat Eating Alternative Trial (Swap-meat). Am J Clin Nutr. 2020;112(5):1188-1199.
- Cleveland Clinic. Gut flora-dependent tmao: new studies extend its reach beyond the arteries to the heart and kidneys. Consult QD. February 12, 2015.
- Kahleova H, Matoulek M, Malinska H, et al. Vegetarian diet improves insulin resistance and oxidative stress markers more than conventional diet in subjects with Type 2 diabetes. Diabet Med. 2011;28(5):549-559.
- Fontana L, Cummings NE, Arriola Apelo SI, et al. Decreased consumption of branched-chain amino acids improves metabolic health. Cell Rep. 2016;16(2):520-530.
- Toth MJ, Poehlman ET. Sympathetic nervous system activity and resting metabolic rate in vegetarians. Metabolism. 1994;43(5):621-625.
- Montalcini T, De Bonis D, Ferro Y, et al. High vegetable fats intake is associated with high resting energy expenditure in vegetarians. Nutrients. 2015;7(7):5933-5947.