Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou pilulky na hubnutí bezpečné?
Proč více lidí neužívá hubnoucí pilulky v současnosti dostupné na trhu?
Navzdory nesčetné nabídce léků na hubnutí schválených FDA jsou tyto léky předepisovány jen každému padesátému obéznímu pacientovi. V této zemi však podobné zázračné pilulky zbožňujeme.
A co je na tom špatně? Jedním z důvodů, proč jsou léky proti obezitě tolik stigmatizovány, je to, že z historického pohledu vlastně nikdy nešlo o kouzelné pilulky, buď nedělaly nic, nebo lidem ještě přitížily. Většina léků na hubnutí, jež byly dosud schváleny jako bezpečné, byla nakonec stažena z trhu kvůli neočekávaným vedlejším účinkům, které z nich udělaly hrozbu pro zdraví obyvatel.
Jak si možná vzpomínáte, vše začalo s DNP, pesticidem slibujícím bezpečné rozpuštění tělesného tuku. Místo toho však lidi připravoval o zrak. Jednalo se vlastně o jednu z věcí, které vedly k přijetí významného zákona o potravinách, lécích a kosmetice v roce 1938. Díky internetu se však DNP vrátil na scénu, pochopitelně i s předvídatelnými smrtícími výsledky.
Pak přišly amfetaminy. V současné době může být na amfetaminech závislých více než půl milionu Američanů. Jedním ze zneužívaných amfetaminů je pervitin, nicméně původní amfetamin, který odstartoval epidemii, byl vytvořen právě farmaceutickými společnostmi a lékaři. Do šedesátých let minulého století farmaceutické společnosti chrlily asi 80 000 kilo amfetaminu ročně. To je skoro dost na to, aby si jednu dávku týdně dopřáli každý muž, žena či dítě ve Spojených státech. Miliony dávek ročně byly předepsány jako prostředek na hubnutí. Kliniky na hubnutí se topily v ziscích. Praktikující lékař z takové kliniky mohl lehce nakoupit 100 000 tablet s amfetaminem za méně než 100 dolarů (2 200 Kč) a obratem je prodat pacientům za 12 000 dolarů (268 000 Kč).
V roce 1970 na slyšení Senátu senátor Thomas Dodd (otec senátora Chrise Dodda, který vydal právní reformu zkráceně nazvanou „Dodd-Frank“ dle tvůrců) naznačil, že americký problém s široce rozšířeným užíváním amfetaminu není „dílem náhody.“ Uvedl, že „rozpočty farmaceutického průmyslu na reklamu, jež dosahují mnoha stovek milionů dolarů, což je často to nejdražší na samotném léku, vedly pilulku po pilulce poválečné generace cestou k současné šílené kultuře plošného rozšíření užívání drog.“
Nechám na vás, kdo toto sledujete, abyste si z toho odvodili, co má farmaceutický průmysl společného se současnou opioidní krizí.
Aminorex byl hojně předepisovaný lék, který měl tlumit chuť k jídlu, jenže pak byl stažen z trhu, protože způsoboval poškození plic. Osmnáct milionů Američanů užívalo kombinovaný lék fen-phen, dokud nebyl stažen z trhu, protože způsoboval vážné poškození srdečních chlopní. Lék Meridia byl stažen kvůli srdečním infarktům a mrtvicím. Lék Acomplia byl stažen kvůli účinkům na psychiku, doháněl lidi k sebevraždám. A to není všechno, seznam stažených léků je delší. Debakl léku fen-phen vedl k jednomu z největších soudních sporů v historii průmyslu, stálo jej to hodně peněz. Nicméně oni s tím počítají. Pokud čtete časopis PharmacoEconomic (kdo ne?), tak víte, že nový lék na hubnutí může způsobit tolik zranění a úmrtí, že by „očekávané náklady na soudní spory“ mohly překročit 80 milionů dolarů. Konzultanti farmaceutického průmyslu však odhadují, že v případě úspěchu nového léku by na něm mohli vydělat 100 miliónů dolarů, takže ve výsledku se to vyplatí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Xia Y, Kelton CM, Guo JJ, Bian B, Heaton PC. Treatment of obesity: Pharmacotherapy trends in the United States from 1999 to 2010. Obesity (Silver Spring). 2015;23(8):1721-8.
- Halpern B, Halpern A. Why are anti-obesity drugs stigmatized?. Expert Opin Drug Saf. 2015;14(2):185-9.
- Wharton S, Serodio JK. Next Generation of Weight Management Medications: Implications for Diabetes and CVD Risk. Curr Cardiol Rep. 2015;17(5): 35.
- Rodin FH. Cataracts Following the Use of Dinitrophenol: A Summary of Thirty-Two Cases. Cal West Med. 1936;44(4):276-9.
- Colman E. Dinitrophenol and obesity: an early twentieth-century regulatory dilemma. Regul Toxicol Pharmacol. 2007;48(2):115-7.
- Rasmussen N. America's first amphetamine epidemic 1929-1971: a quantitative and qualitative retrospective with implications for the present. Am J Public Health. 2008;98(6):974-85.
- Substance Abuse and Mental Health Services Administration. Key Substance Use and Mental Health Indicators in the United States: Results from the 2016 National Survey on Drug Use and Health. 2017.
- Graham JM. Amphetamine politics on Capitol Hill. Society. 1972;9(3):14-22.
- Hadland SE, Rivera-aguirre A, Marshall BDL, Cerdá M. Association of Pharmaceutical Industry Marketing of Opioid Products With Mortality From Opioid-Related Overdoses. JAMA Netw Open. 2019;2(1):e186007.
- Mcgee M, Whitehead N, Martin J, Collins N. Drug-associated pulmonary arterial hypertension. Clin Toxicol (Phila). 2018;56(9):801-809.
- Kassirer JP, Angell M. Losing weight--an ill-fated New Year's resolution. N Engl J Med. 1998;338(1):52-4.
- James WP, Caterson ID, Coutinho W, et al. Effect of sibutramine on cardiovascular outcomes in overweight and obese subjects. N Engl J Med. 2010;363(10):905-17.
- Christensen R, Kristensen PK, Bartels EM, Bliddal H, Astrup A. Efficacy and safety of the weight-loss drug rimonabant: a meta-analysis of randomised trials. Lancet. 2007;370(9600):1706-13.
- Lagerros YT, Rössner S. Obesity management: what brings success?. Therap Adv Gastroenterol. 2013;6(1):77-88.
- Haslam D. Weight management in obesity - past and present. Int J Clin Pract. 2016;70(3):206-17.
- Chawla A, Carls G, Deng E, Tuttle E. The Expected Net Present Value of Developing Weight Management Drugs in the Context of Drug Safety Litigation. Pharmacoeconomics. 2015;33(7):749-63.
- Greger, M. Brown Fat: Losing Weight Through Thermogenesis
Image credit: e-Magine Art via flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video