Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou pro nás doplňky s železem prospěšné?
Hledání odpovědi na otázku, jestli by rakovina a Alzheimerova choroba mohla být „ferotoxickým“ onemocněním.
Jak je to s železem? Zkracuje život, nemá na to vliv, nebo jej dokonce prodlužuje?
Zkracuje délku života. Loni v létě v úvodníku v časopise Journal of National Cancer Institute probírali možnost, zda náhodou rakovina není projevem „ferrotoxicity“, jelikož proběhla studie ukazující, že darováním krve za účelem snížení hladiny přebytečného železa došlo ke snížení rizika rakoviny na polovinu. S pomocí pokročilých zobrazovacích technologií specializovaných na mozek se stále častěji dozvídáme o spojitosti hromadění železa v mozku s neurologickými onemocněními, jako je Alzheimerova choroba.
Pokud jste těhotná žena, budete potřebovat dostatek železa pro sebe i dítě. V případě diagnostikovaného nedostatku železa, třeba anémie, se možná bez doplňků s železem neobejdete. Pro většinu lidí je však užívání železa v doplňcích špatný nápad. A dokonce může být železo jedním z důvodů, proč je mezi konzumenty masa rakovina běžnější. Ti totiž přijímají železo v podobě hemového železa, krevního železa, jehož vstřebávání nedokáže tělo omezit.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- G. Edgren, O. Nyren, and M. Melbye. Cancer as a ferrotoxic disease: Are we getting hard stainless evidence? J. Natl. Cancer Inst., 100(14):976-977, 2008.
- J. M. Stankiewicz and S. D. Brass. Role of iron in neurotoxicity: A cause for concern in the elderly? Curr Opin Clin Nutr Metab Care, 12(1):22-29, 2009.