Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou starodávné obiloviny zdravější?
Vědci otestovali schopnost starodávných druhů pšenice (např. kamutu) příznivě ovlivňovat zánět, krevní cukr a cholesterol.
V USA i ve světě je největším zabijákem naše strava, zabíjí miliony lidí, více než například takový tabák. Kterých pět nejdůležitějších kroků můžeme udělat pro zlepšení stravy na základě nejkomplexnější globální studie zdraví a dopadu výživy na něj? Jíst méně soli, jíst více ořechů, jíst více neškrobnaté zeleniny, ovoce a celozrnných obilovin.
Jsou některé obiloviny lepší? Co tzv. starověké obiloviny? Jsou lepší než moderní plodiny? Co například kamut, označovaný za mumii pšenice, údajně nalezený v egyptské hrobce?
Po druhé světové válce pšeničný průmysl vybral obzvláště výnosné odrůdy pro výrobu těstovin a pečiva. Během několika posledních let však zažívají některé ze starých druhů obilovin návrat na scénu. Patří mezi ně ty, které se během zemědělských revolucí minulého století nijak nezměnily.
Z výživového hlediska obsahuje pšenice jednozrnka (nejstarší pšenice) a kamut více žlutých karotenoidů zlepšujících zrak (lutein a zeaxanthin) než moderní pšenice používaná v pečivu a těstovinách. Toto barvivo totiž bylo šlechtěním záměrně eliminováno. Lidé chtějí, aby byl bílý chléb bílý, ovšem moderní mouka na těstoviny, umletá z tvrdozrnné pšenice, si své žluté živiny zachovala.
Moderní pšenice má možná méně luteinu, ale zase má obvykle více vitamínu E. Čistě z hlediska obsahu vitamínů a minerálů je to „prašť jako uhoď“. Oba druhy jsou na tyto živiny bohaté, ale primitivní druhy pšenice mají větší antioxidační kapacitu, pravděpodobně díky polyfenolům. Jestli se to v těle nějak projeví, zjistíme jedině řádným testováním.
Když vystavíte lidské jaterní buňky natrávenému pečivu vyrobenému ze starodávných obilovin - kamutu a špaldy (stará pšenice), nebo pečivu z moderních odrůd, a pak buňky vystavíte zánětlivému stimulu, tak moderní pšenice evidentně nezvládne potlačit zánět tak výrazně. Výzkumníci dospěli k závěru, že navzdory zjevné podobnosti různých obilovin z hlediska výživnosti vykazují odlišné účinky na lidské buňky, což „potvrzuje možné zdravotní přínosy starých obilovin.“ Jenže to byl pokus v Petriho misce. Co takhle studie na lidech?
Jestliže jsou starověké druhy pšenice lepší v potlačování zánětu, co se pak stane, když vezmete lidi se syndromem dráždivého tračníku a náhodně je přiřadíte k 6 týdnům pšeničných výrobků ze starověkého kamutu, nebo z moderní pšenice? Stejné množství pšenice, jen jiný druh. Jestliže mezi těmito druhy pšenice není žádný rozdíl, neměly by být rozdíly ani v příznacích, viďte? Jenže podívejte se na toto. Zde vidíme, jak si vedly kontrolní skupiny na moderní pšenici. Po přechodu na kamut lidé pociťovali menší bolesti břicha, menší výskyt bolesti, méně nadýmání, větší spokojenost s konzistencí stolice a menší narušení kvality života. Po přechodu na starověkou obilovinu pacienti pocítili výrazné celkové zlepšení v rozsahu a závažnosti svých potíží souvisejících se syndromem dráždivého tračníku.
A co zánět v játrech? Funkce jater u lidí s nealkoholovým ztučněním jater náhodně přiřazených ke konzumaci kamutu se v porovnání s konzumenty stejného množství moderní pšenice zlepšila. To naznačuje nadřazenost kamutu. U diabetiků bylo se stejnou starověkou obilovinou dosaženo lepších hladin cholesterolu a citlivosti na inzulín. U lidí se srdečním onemocněním se zlepšily cukry v krvi a cholesterol. Lepší funkce tepen i u lidí bez příznaků srdečního onemocnění.
Z toho plyne, že výsledky studií na lidech naznačuji větší protizánětlivé účinky potravin ze starověké pšenice, která také zlepšuje krevní cukr a cholesterol. Vzhledem k tomu, že celkové množství intervenčních studií na lidech je stále malé, není možné definitivně říci, že staré pšenice jsou nadřazeny všem komerčním moderním odrůdám pšenice z hlediska vlivu na chronické onemocnění. Nejlepší dostupné důkazy však naznačují, že máte-li na výběr, je lepší volit je.
Bez ohledu na druh pšenice však platí moudrá rada: Nejezte plastový klip uzavírající sáček s chlebem. Pětačtyřicetiletý muž se dostavil do nemocnice s krví ve stolici a takto vypadal jeho CT snímek. Později při dotazování pacient připustil, že často jí příliš rychle a dostatečně nežvýká.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Health effects of dietary risks in 195 countries, 1990-2017: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2017. Lancet. 2019;393(10184):1958-1972.
- Health effects of dietary risks in 195 countries, 1990-2017: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2017 Infographic
- Shewry PR. Do ancient types of wheat have health benefits compared with modern bread wheat?. J Cereal Sci. 2018;79:469–476.
- Bordoni A, Danesi F, Di nunzio M, Taccari A, Valli V. Ancient wheat and health: a legend or the reality? A review on KAMUT khorasan wheat. Int J Food Sci Nutr. 2017;68(3):278-286.
- Dinu M, Whittaker A, Pagliai G, Benedettelli S, Sofi F. Ancient wheat species and human health: Biochemical and clinical implications. J Nutr Biochem. 2018;52:1-9.
- Abdel-Aal el-SM, Young JC, Rabalski I, Hucl P, Fregeau-reid J. Identification and quantification of seed carotenoids in selected wheat species. J Agric Food Chem. 2007;55(3):787-94.
- El-Sayed M. Abdel-Aal, Iwona Rabalski. Bioactive Compounds and their Antioxidant Capacity in Selected Primitive and Modern Wheat Species. The Open Agriculture Journal. 2008;2:7-14.
- Shewry PR, Hey S. 2015. Do “ancient” wheat species differ from modern bread wheat in their contents of bioactive components? J Cereal Sci. 65:236–243.
- Valli V, Taccari A, Di Nunzio M, Danesi F, Bordoni A. Health benefits of ancient grains. Comparison among bread made with ancient, heritage and modern grain flours in human cultured cells. Food Res Int. 2018;107:206-215.
- Sofi F, Whittaker A, Gori AM, et al. Effect of Triticum turgidum subsp. turanicum wheat on irritable bowel syndrome: a double-blinded randomised dietary intervention trial. Br J Nutr. 2014;111(11):1992-9.
- Dinu M, Whittaker A, Pagliai G, et al. A Khorasan Wheat-Based Replacement Diet Improves Risk Profile of Patients With Nonalcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD): A Randomized Clinical Trial. J Am Coll Nutr. 2018;37(6):508-514.
- Whittaker A, Dinu M, Cesari F, et al. A khorasan wheat-based replacement diet improves risk profile of patients with type 2 diabetes mellitus (T2DM): a randomized crossover trial. Eur J Nutr. 2017;56(3):1191-1200. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26853601
- Whittaker A, Sofi F, Luisi ML, et al. An organic khorasan wheat-based replacement diet improves risk profile of patients with acute coronary syndrome: a randomized crossover trial. Nutrients. 2015;7(5):3401-15.
- Cicero AFG, Fogacci F, Veronesi M, et al. Short-Term Hemodynamic Effects of Modern Wheat Products Substitution in Diet with Ancient Wheat Products: A Cross-Over, Randomized Clinical Trial. Nutrients. 2018;10(11):1666.
- Hamilton AER, Sebastian AA, Harris CA. Quick eating caused plastic bread bag clip ingestion and severe gastrointestinal bleed in young adult: a case report. ANZ J Surg. 2019;89(6):E256-E258.
Image credit: 東京/日本 via pixabay. Image has been modified. Video production by Glass Entertainment. Motion graphics by Avocado Video.