Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jsou zdravotní přínosy ořechů omezeny na lidi se špatnou stravou?
Žijí jedlíci ořechů déle jen proto, že místo živočišných bílkovin konzumují bílkoviny z rostlin?
American Journal of Clinical Nutrition je nejlépe hodnoceným odborně recenzovaným vědeckým časopisem o výživě. To by vám o tomto oboru mělo prozradit hodně, jelikož ho vydává American Society of Nutrition, jejímiž partnery jsou mimo jiné Sugar Association, výrobci cukrovinek a limonád, lidé z branže kukuřičného sirupu, masný, mléčný i vaječný průmysl. A to jde přitom o nejlépe hodnocený časopis o výživě. Fakt, že hovězí průmysl je prostřednictvím National Cattlemen's Beef Association jeho sponzorem, může vysvětlit, proč publikovali tento článek.
Představte si, že jste pod vlivem mocného hovězího a vepřového průmyslu. Jak byste mohli přijít se studií ukazující, že konzumace červeného masa nijak negativně neovlivňuje rizikové faktory srdečně-cévního onemocnění? Metaanalýza randomizovaných kontrolovaných studií ukazující, že konzumace více versus méně červeného masa nemá vliv na cholesterol ani krevní tlak. Lékaři Barnard a Willet poukazují na zásadní chybu svým úvodníkem „Nesprávné použití metaanalýzy ve výzkumu výživy“ položením otázky „V porovnání s čím?“ Z 39 vybraných studií o LDL cholesterolu totiž téměř 90 procent spočívalo jen v nahrazení jednoho masa jiným, porovnávali červené maso s bílým.
Kontrolní strava obsahovala kuřecí maso nebo ryby. A my víme, že pokud jde o cholesterol, tak je dopad konzumace hovězího masa stejně škodlivý jako ryb a drůbeže. A tak se jim povedlo dosáhnout svého. Jednoduše vyměnili druh masa. Je to jako vydat studii tvrdící, že celkový příjem buchtiček Twinkie nijak negativně neovlivňuje rizikové faktory, přičemž by jen zaměnili Twinkies za buchtičky Ding Dongs. Lidé randomizovaní k nekonzumování Twinkies si nevedli lépe. Ano, to proto, že jedli Ding Dongs. Klasický fígl farmaceutického průmyslu: testovat lék proti něčemu se známými škodlivými dopady.
Když však maso zaměníte za rostlinné alternativy masa - klobásky, kuřecí medailonky a párky, tak dosáhnete výrazně nižšího cholesterolu. Řeknete si, že není divu, jelikož v rostlinných náhražkách je méně nasyceného tuku. Jenže i nezávisle na obsahu nasyceného tuku skončíte s vyšším LDL cholesterolem u červeného i bílého masa, jakéhokoli masa, ve srovnání s rostlinnými zdroji bílkovin. Výzkumníci dospěli k závěru, že výsledky jsou v souladu s doporučením podporovat stravu s vysokým zastoupením rostlinných potravin, ale z pohledu vlivu na hladiny cholesterolu je bílé maso jako kuřecí a krůtí stejně špatné jako to červené. A ryby mohou být dokonce ještě horší. Často však ve výzkumu zkusili standardizovat obsah nasyceného tuku přidáním másla. Ovšem při stejném obsahu nasyceného tuku se ryby jeví jako horší než hovězí maso, a kuřecí maso stejně špatné jako hovězí maso. Naopak rostlinné zdroje bílkovin jako luštěniny, sója a ořechy, tedy fazole, hrách, cizrna, čočka, sója i ořechy, vedly ke zlepšení.
Nahraďte už jednu porci libového hovězího stejným množstvím kalorií z ořechů nebo sójových bobů a můžete snížit špatný LDL cholesterol, klíčový rizikový faktor největšího zabijáka mužů i žen ve Spojených státech amerických i ve velké části zbytku světa. Je právě proto jedna porce ořechů denně spojena se snížením rizika předčasného úmrtí o 22 procent? Z toho důvodu lze každý rok miliony úmrtí připsat právě nedostatečné konzumaci ořechů? Možná přínos tkví jen v tom, že lidé jedí ořechy místo masa? Ne, pokles srdečních infarktů u častých konzumentů ořechů je stejně silný nebo i silnější mezi vegetariány. Snížená úmrtnost spojená s konzumací ořechů je nezávislá na výchozím zdravotním stavu. Ořechy prospívají všem, ne jen nadšencům do zdraví. Ořechy dokonce při porovnání tuctu různých kategorií potravin porážejí i zeleninu z hlediska schopnosti snížit riziko předčasného úmrtí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Publications. American Society for Nutrition.
- Sustaining Partners. American Society for Nutrition.
- O’Connor LE, Kim JE, Campbell WW. Total red meat intake of ≥0.5 servings/d does not negatively influence cardiovascular disease risk factors: a systemically searched meta-analysis of randomized controlled trials. Am J Clin Nutr. 2017;105(1):57-69.
- Barnard ND, Willett WC, Ding EL. The misuse of meta-analysis in nutrition research. JAMA. 2017;318(15):1435-6.
- Maki KC, Van Elswyk ME, Alexander DD, Rains TM, Sohn EL, McNeill S. A meta-analysis of randomized controlled trials that compare the lipid effects of beef versus poultry and/or fish consumption. J Clin Lipidol. 2012;6(4):352-61.
- Haub MD, Wells AM, Campbell WW. Beef and soy-based food supplements differentially affect serum lipoprotein-lipid profiles because of changes in carbohydrate intake and novel nutrient intake ratios in older men who resistive-train. Metabolism. 2005;54(6):769-74.
- Bergeron N, Chiu S, Williams PT, M King S, Krauss RM. Effects of red meat, white meat, and nonmeat protein sources on atherogenic lipoprotein measures in the context of low compared with high saturated fat intake: a randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. 2019;110(1):24-33.
- Guasch-Ferré M, Satija A, Blondin SA, et al. Meta-analysis of randomized controlled trials of red meat consumption in comparison with various comparison diets on cardiovascular risk factors. Circulation. 2019;139(15):1828-45.
- Aune D, Keum N, Giovannucci E, et al. Nut consumption and risk of cardiovascular disease, total cancer, all-cause and cause-specific mortality: a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. BMC Med. 2016;14(1):207.
- Sabaté J. Nut consumption, vegetarian diets, ischemic heart disease risk, and all-cause mortality: evidence from epidemiologic studies. Am J Clin Nutr. 1999;70(3 Suppl):500S-3S.
- Amba V, Murphy G, Etemadi A, Wang S, Abnet CC, Hashemian M. Nut and peanut butter consumption and mortality in the national institutes of health-aarp diet and health study. Nutrients. 2019;11(7):E1508.
- Schwingshackl L, Schwedhelm C, Hoffmann G, et al. Food groups and risk of all-cause mortality: a systematic review and meta-analysis of prospective studies. Am J Clin Nutr. 2017;105(6):1462-73.