Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kanibalistická biomagnifikace škodlivin z krmiva
Krmení hospodářských zvířat masokostní moučkou může zvyšovat hladiny průmyslových znečišťujících látek v živočišných výrobcích.
Abych byl spravedlivý, rtuť není jen v rybách. Co se podle vás stane, když se krmí jiná hospodářská zvířata rybí moučkou? Je to způsob, jak získat to nejhorší z obojího: nasycené tuky (s průmyslovými znečišťujícími látkami) a methylrtuť. Takže už víme, že Nemo (ryba) je ze všech těchto možností to nejhorší, co je však na druhém místě? Co myslíte? Hovězí maso, máslo, sýr, kuře, mušle nebo smetana? Hovězí maso, máslo, sýr, kuře, mušle a smetana. Kuře obsahuje téměř stejně toxického odpadu jako ryby. Sýr skončil na třetím místě; proto nemusí vyřazení masa stačit.
Zde je úryvek z American Journal of Clinical Nutrition, nejprestižnějšího časopisu o výživě na světě a jednoho z nejuznávanějších vědeckých časopisů 20. století: „Vegetariánská strava a vystavení organochlorinovým znečišťujícím látkám, olovu a rtuti.“ Protože v USA nadále dochází ke krmení hospodářských zvířat ostatky jiných hospodářských zvířat, konkrétně jatečním odpadem, krví a hnojem, hrozí nejen výskyt prionů nemoci šílených krav v mase, ale také zamoření perzistentními lipofilními organickými znečišťujícími látkami (tzv. PLOP), pesticidy a polychlorovanými dibenzo-p-dioxiny. Živočišné výrobky mohou také obsahovat další neurotoxické látky, například methylrtuť a olovo. Protože se průmyslové látky zvané PLOP hromadí v tukové tkáni a olovo zase v kostech, dochází při zkrmování masokostní moučky k biomagnifikaci toxinů, k jejich hromadění v potravním řetězci.
Proto je strava s převahou rostlinných potravin, strava s rostlinným základem, pro člověka důležitým krokem ke snížení zátěže těla škodlivými látkami. Nicméně veganství spočívá v konzumaci výhradně rostlinných potravin. I když může vegetariánský životní styl snížit tělesnou zátěž škodlivinami, jako jsou PLOP, rtuť a olovo, tyto snahy mohou být mařeny konzumací kontaminovaného mléka a vajec. Hospodářská zvířata krmená kontaminovanými živočišnými výrobky totiž z principu dají vzniknout zase jen kontaminovaným živočišným výrobkům.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Dórea JG. Studies of fish consumption as source of methylmercury should consider fish-meal-fed farmed fish and other animal foods. Environ Res. 2009 Jan;109(1):131-2; discussion 133-4. Epub 2008 Nov 21.
- Dórea JG. Vegetarian diets and exposure to organochlorine pollutants, lead, and mercury. Am J Clin Nutr. 2004 Jul;80(1):237-8.