Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Káva a úmrtnost
Jaký vliv má konzumace kávy a čaje na dlouhověkost, riziko rakoviny, gastroezofageální reflux, zlomeniny kostí, glaukom, kvalitu spánku a fibrilaci síní (nepravidelný srdeční tep)?
Žijí lidé, kteří piji kávu, déle? Znamená to „Vstávat s vůní kávy“ nebo „Vůbec nevstat“?
Největší studie o stravě a zdraví, která se kdy uskutečnila, tuto otázku otestovala. Zkoumali vztah mezi pitím kávy s následnou úmrtností u stovek tisíc starších mužů a žen ve Spojených státech. Vyhráli milovníci kávy, ačkoli účinek byl skromný. O 10 až 15 % nižší riziko úmrtí pro ty, kteří pijí šest nebo více šálků denně. Zejména se to týkalo nižších rizik úmrtí na onemocnění srdce, respirační onemocnění, mrtvici, zranění a úrazy, cukrovku a infekce. Bylo ale zjištěno, že takové množství kávy zvyšuje úmrtnost mladších lidí, i když jen do věku 55 let. Proto by na základě této studie mohlo být vhodné doporučit, abyste se vyvarovali pití více než čtyř šálků denně. Ale pokud všechny studie spojíte, konečný výsledek – spotřeba kávy není spojena se žádnou změnou nebo jen malým snížením v úmrtnosti začínající kolem 1 nebo 2 šálků denně, a to jak u mužů, tak i u žen. Při principu šálek za šálkem se riziko úmrtí snižovalo s každým dalším šálkem o 3 %, což může být celkem uklidňující ve světle obav, že pití kávy má nepříznivý vliv na zdraví.
No, alespoň z pohledu dlouhověkosti. Z pohledu zdraví však nedávná populační studie zjistila spojení mezi spotřebou kávy a příznaky GERD, tj. refluxního onemocnění způsobujícího pálení žáhy a zpětný tok žaludečních šťáv. Skutečně, pokud lidem strčíte do krku trubičku a změříte pH, káva vyvolává významný reflux kyseliny, zatímco čaj ne. Je to jen proto, že čaj má méně kofeinu? Ne. Pokud snížíte obsah kofeinu kávy až na hodnotu čaje, tato káva stále způsobuje výrazně vyšší reflux kyseliny. Káva bez kofeinu ho způsobila méně, takže by si pacienti s pálením žáhy měli vybírat kávu bez kofeinu – nebo ještě lépe: pít čaj. Příjem kávy je také spojen s močovou inkontinencí, a proto by snížení příjmu kofeinu mělo být zváženo ženami nebo muži, kteří mají tento problém. Množství kofeinu odpovídající dvěma šálkům denně může zhoršit močový únik i u mužů.
Metaanalýza v roce 2014 naznačila, že každodenní spotřeba kávy byla spojena s mírně zvýšeným rizikem zlomenin kostí u žen, ale se sníženým rizikem zlomenin u mužů. Netýkalo se to ale zlomenin krčku. Mezi spotřebou kávy a rizikem zlomenin krčku nebyla zjištěna významná souvislost, i když konzumace čaje může proti zlomenině krčku chránit, ač se zdá, že nemá žádný zřejmý vztah s rizikem zlomenin obecně.
Existují skupiny lidí, které by se měly od kofeinu držet dále, například lidé s glaukomem a možná dokonce i pacienti s rodinnou anamnézou glaukomu. Asi není nutné říkat, že by kávu neměli nasávat lidé, kteří mají problém se spaním. Dokonce jediný šálek pozdě večer může způsobit významné zhoršení kvality spánku. Pak existují případové zprávy, například o jednotlivcích s epilepsií, kteří zaznamenali méně záchvatů poté, co přestali užívat kávu, takže myslím, že to stojí za zkoušku. Mysleli jsme si, že kofein může zvýšit riziko nepravidelného srdečního rytmu, nazývaného fibrilace síní, ale to bylo založeno jen na několika jednotlivých případech, jako byl např. případ mladé ženy, která trpěla fibrilací síní po nadměrném příjmu čokolády. Tyto případy však vždy zahrnovaly akutní požití velmi velkých množství kofeinu. Nicméně výsledná představa, že by konzumace kofeinu mohla vyvolávat abnormální srdeční rytmy, se dostala do povědomí lékařů a tento předpoklad vedl ke změnám v lékařské praxi. V poslední době se ale vše přetočilo do opačného směru. Proč? Protože teď máme data. Kofein nezvyšuje riziko fibrilace síní. A v nízké dávce, kterou definovali jako méně než asi 5 šálků kávy denně, může mít dokonce i ochranný účinek.
Zdá se, že spotřeba čaje také snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, zejména pokud jde o mrtvici. Nicméně vzhledem k rozšiřování energetických nápojů, které obsahují velká množství kofeinu, by to možná chtělo mírnit zprávy o tom, že kofein je prospěšný. Vypadá to trochu blahosklonně, ale není to legrace. Dvanáct vysoce kofeinových energetických nápojů, vypitých během několika hodin, by mohlo mít za následek smrt uživatele.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- L Arab, F Khan, H Lam. Tea consumption and cardiovascular disease risk. Am J Clin Nutr. 2013 Dec;98(6 Suppl):1651S-1659S.
- JH O'Keefe, SK Bhatti, HR Patil, JJ DiNicolantonio, SC Lucan, CJ Lavie. Effects of habitual coffee consumption on cardiometabolic disease, cardiovascular health, and all-cause mortality. J Am Coll Cardiol. 2013 Sep 17;62(12):1043-51.
- GM Allan, C Korownyk, M Mannarino. Coffee: advice for our vice? Can Fam Physician. 2013 Mar;59(3):269.
- S Malerba, F Turati, C Galeone, C Pelucchi, F Verga, C La Vecchia, A Tavani. A meta-analysis of prospective studies of coffee consumption and mortality for all causes, cancers and cardiovascular diseases. Eur J Epidemiol. 2013 Jul;28(7):527-39.
- ND Freedman, Y Park, CC Abnet, AR Hollenbeck, R Sinha. Association of coffee drinking with total and cause-specific mortality. N Engl J Med. 2012 May 17;366(20):1891-904.
- J Liu, X Sui, CJ Lavie, JR Hebert, CP Earnest, J Zhang, SN Blair. Association of coffee consumption with all-cause and cardiovascular disease mortality. Mayo Clin Proc. 2013 Oct;88(10):1066-74.
- JH Kang, WC Willett, BA Rosner, SE Hankinson, LR Pasquale. Caffeine consumption and the risk of primary open-angle glaucoma: a prospective cohort study. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2008 May;49(5):1924-31.
- MS Butt, MT Sultan. Coffee and its consumption: benefits and risks. Crit Rev Food Sci Nutr. 2011 Apr;51(4):363-73.
- JL Gleason, HE Richter, DT Redden, PS Goode, KL Burgio, AD Markland. Caffeine and urinary incontinence in US women. Int Urogynecol J. 2013 Feb;24(2):295-302.
- NJ Davis, CP Vaughan, TM Johnson TM, PS Goode, KL Burgio, DT Redden, AD Markland. Caffeine intake and its association with urinary incontinence in United States men: results from National Health and Nutrition Examination Surveys 2005-2006 and 2007-2008. J Urol. 2013 Jun;189(6):2170-4.
- C Lloret-Linares, C Lafuente-Lafuente, O Chassany, A Green, V Delcey, S Mouly, JF Bergmann. Does a single cup of coffee at dinner alter the sleep? A controlled cross-over randomised trial in real-life conditions. Nutrition & Dietetics, 69: 250–255.
- KA Sepkowitz. Energy drinks and caffeine-related adverse effects. JAMA. 2013 Jan 16;309(3):243-4.
- B Wendl, A Pfeiffer, C Pehl, T Schmidt, H Kaess. Effect of decaffeination of coffee or tea on gastro-oesophageal reflux. Aliment Pharmacol Ther. 1994 Jun;8(3):283-7.
- T Shimamoto, N Yamamichi, S Kodashima, Y Takahashi, M Fujishiro, M Oka, T Mitsushima, K Koike. No association of coffee consumption with gastric ulcer, duodenal ulcer, reflux esophagitis, and non-erosive reflux disease: a cross-sectional study of 8,013 healthy subjects in Japan. PLoS One. 2013 Jun 12;8(6):e65996.
- DR Lee, J Lee, M Rota, J Lee, HS Ahn, SM Park, D Shin. Coffee consumption and risk of fractures: a systematic review and dose-response meta-analysis. Bone. 2014 Jun;63:20-8.
- PD Bhave, K Hoffmayer. Caffeine and atrial fibrillation: friends or foes? Heart. 2013 Oct;99(19):1377-8.
- D Caldeira, C Martins, LB Alves, H Pereira, JJ Ferreira, J Costa. Caffeine does not increase the risk of atrial fibrillation: a systematic review and meta-analysis of observational studies. Heart. 2013 Oct;99(19):1383-9.
- M Cheng, Z Hu, X Lu, J Huang, D Gu. Caffeine intake and atrial fibrillation incidence: dose response meta-analysis of prospective cohort studies. Can J Cardiol. 2014 Apr;30(4):448-54.
- B Chen, HF Shi, SC Wu. Tea consumption didn't modify the risk of fracture: a dose-response meta-analysis of observational studies. Diagn Pathol. 2014 Mar 3;9:44.
- J Sheng, X Qu, X Zhang, Z Zhai, H Li, X Liu, H Li, G Liu, Z Zhu, Y Hao, A Qin, K Da. Coffee, tea, and the risk of hip fracture: a meta-analysis. Osteoporos Int. 2014 Jan;25(1):141-50.
- M Li, M Wang, W Guo, J Wang, X Sun. The effect of caffeine on intraocular pressure: a systematic review and meta-analysis. Graefes Arch Clin Exp Ophthalmol. 2011 Mar;249(3):435-42.
- L Bonilha, LM Li. Heavy coffee drinking and epilepsy. Seizure. 2004 Jun;13(4):284-5.
- S Patanè, F Marte, FC La Rosa, R La Rocca. Atrial fibrillation associated with chocolate intake abuse and chronic salbutamol inhalation abuse. Int J Cardiol. 2010 Nov 19;145(2):e74-6.
Images thanks to Anne Worner via Flickr.