Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kdo říká, že vejce nejsou zdravá nebo bezpečná?
Díky zákonu o svobodném přístupu k informacím (Freedom of Information Act) se můžeme podívat na dokumenty, které odhalují, že Americké ministerstvo zemědělství varovalo vaječný průmysl před používáním tvrzení, že vejce jsou zdravá nebo výživná. Mohou tak porušit pravidla zakazující falešná a zavádějící reklamní tvrzení.
American Egg Board je reklamní uskupení jmenované americkou vládou. Jeho posláním je „zvýšit poptávku po výrobcích z vajec a vejcích ve prospěch amerických výrobců vajec.“ V případě, že chce sám výrobce vajec spustit reklamní kampaň za své peníze, může si v ní tvrdit, do chce. Pokud však chce vaječná společnost využít část z více než 200 milionů dolarů, které American Egg Board vyčleňuje na reklamu, musí se řídit pravidly. Egg Board je pod dohledem federální vlády a společnosti nesmějí při využití jejich prostředků v reklamách šířit lži a nepravdy.
Skvělá myšlenka! Výsledkem jsou poměrně obsažné debaty mezi vaječnými společnostmi, které chtějí tyto peníze využívat, a americkým Ministerstvem zemědělství. Řeší mezi sebou, co se může a nemůže o vejcích v reklamě tvrdit.
Díky zákonu o svobodném přístupu k informacím jsem se mohl k některým z jejich emailů dostat. Samozřejmě hodně z nich vypadalo takto (začerněný text). „Vezměte prosím na vědomí několik položek v naší strategii řešení salmonelové krize.“ „Máte nějaké otázky?“ Anebo ještě lépe, celé stránky, na kterých je napsáno jen toto. „Než se rozhodnete k tisku, myslete na životní prostředí.“ A tímto textem zaberou celou stránku. Peníze z našich daní pro nás očividně tvrdě pracují.
Podívejte se na tohle. Jedná se o producenta vajec, který se snaží vytisknout brožuru na téma zdravých svačin pro děti. Ale kvůli stávajícím zákonům proti klamné a zavádějící reklamě jim ředitel na drůbež zaměřených výzkumných a reklamních kampaní Ministerstva zemědělství připomíná, že nemohou vejce a výrobky z vajec označovat za zdravá a výživná. Víte, slova „výživná“ a „zdravá“ musí odpovídat určitým konotacím (tj. potravina musí být doopravdy prospěšná). Jenže vejce mají takový obsah cholesterolu (a nasyceného tuku), že mohou být slova „zdravá“ a „výživná“ v případě vajec problematická. A to je prosím výrok amerického Ministerstva zemědělství (USDA)! USDA však ochotně navrhuje, že by mohli použít spojení „bohatá na živiny.“
Počkat! Proč můžete říci, že jsou vejce bohatá na živiny, ale slovo výživná použít nesmíte? Protože neexistuje žádná právní definice spojení „vysoká nutriční hustota.“ Můžete říci, že Twinkies a Coca-Cola mají vysokou nutriční hustotu, ale nemůžete legálně říci, že je něco výživné, pokud to tedy není… doopravdy výživné! Zde je příklad.
Vaječný průmysl chtěl spustit reklamu, ve které vejce označuje za „nabité živinami“ a „pomáhající při hubnutí.“ USDA muselo průmyslu připomenout, že nemohou vejce označovat za dietní jídlo kvůli obsahu tuku a cholesterolu. Vejce mají totiž takřka dvakrát více kalorií, než jakékoli jídlo, které lze nazvat nízkokalorickým.
„Nabité živinami“ také nemůže být použito. Průmysl souhlasil a řekl, že se tedy přesunou k plánu B a jako nadpis své reklamy použijí „Vejce – mimořádná výživa.“ Ne, to by nešlo. Opět je problém obsah nasyceného tuku a cholesterolu. Nemůžete legálně nazývat vejce výživnými. Nakonec do reklamy použili „najděte skutečné uspokojení“ a namísto hubnutí přišli s tvrzením „dokáží snížit pocit hladu.“ USDA jim za jejich šikovnost poblahopřálo. Ano, skvělé. Jídlo po konzumaci dokáže snížit pocit hladu… Jaká to myšlenka!
Vajíčka dokonce nemůžete označit ani za jídlo s relativně nízkým obsahem kalorií. Nemůžete říci, že vejce mají nízký obsah nasyceného tuku, není tomu tak. Nemůžete tvrdit, že mají relativně málo tuku. Nemůžete je dokonce nazývat ani bohatým zdrojem bílkovin, protože jím nejsou.
Je nelegální v reklamě uvádět, že vejce jsou nálož živin, není to pravdivé. Nemůžete říct, že mají vysoký obsah živin. Vůbec nemůžete vejce označovat slovem „výživná.“ Nemůžete říct výživné, nemůžete mluvit o vejcích jako o výživných (občas jim to zkrátka musíte zopakovat). Vejce mají tolik cholesterolu, že ani nemůžete říct, že se podílí na přísunu živin. Nelze o nich říci, že jsou zdravá. Rozhodně nemůžete říci, že jsou zdravá. Víte vůbec, kolik cholesterolu vejce obsahují? Nemůžete říct „zdravé.“ Nemůžete ani říci, že vejce do jídelníčku přispívají svým obsahem zdravých látek.
Protože nemůžete říci, že jsou vejce zdravým začátkem dne, USDA navrhuje „uspokojivý start dne.“ Nemůžete vejce nazývat zdraví prospěšnou přísadou, ale můžete je nazvat přísadou, která se v jídle projeví. Nemůžete pravdivě tvrdit, že jsou pro nás vejce dobrá. Nemůžete říct, že jsou vejce dobrá. Dle zákonu se vaječný průmysl „musí vyhýbat slovům jako ‘zdravé’ a ‘výživné’.“
Aby podle pravidel FDA mohla být potravina označena jako „zdravá,“ musí mít malé množství nasycených tuků. To vejce nesplňují. Také musí mít méně než 90 mg cholesterolu na porci. Už polovina vejce tuto hodnotu přesáhne. Z téhož důvodu nemůžete zmrzlinu podstrkovat jako zdravou pro kosti. Nemůžete tvrdit, že jsou vejce zdravá, protože překračují limit pro cholesterol.
Vaječné korporace nesmějí tvrdit ani toto: „Vejce jsou důležitou součástí dobře vyvážené a zdravé výživy.“ Nesmí to být na obalu vajec, protože by to bylo považováno za zavádějící dle Národního inspektora vajec USDA. Vejce totiž obsahují významné množství tuku a cholesterolu, a proto přispívají k nejčastější příčině úmrtí v USA, srdečnímu onemocnění.
Průmysl si nemůže dovolit říkat pravdu o vejcích nebo slepicích, které je snášejí. Ve velkochovech je 5-10 slepic natěsnáno v kleci o velikosti malé skříňky na dokumenty a stráví tam celý život. American Egg Board radí, aby při vybírání záběrů do médií vynechali ty, které ukazují několik ptáků v jedné kleci. Vypadají totiž příliš natěsnaně a takové záběry dávají záminku k aktivistické kritice. Jinými slovy, neukazujte pravdu.
Nejen, že vaječný průmysl nemůže tvrdit, že jsou vejce zdravá, nemůže je ani označovat za bezpečná. „Všechny zmínky o bezpečnosti musí být odstraněny.“ Více než sto tisíc Američanů ročně se nakazí salmonelou z právě vajec.
Reakce Egg Board na epidemii salmonely: Salmonela je přirozeně se vyskytující bakterie. Vaječný průmysl si však nemyslel, že by toto mělo být hlavním sdělením, obává se totiž, že by to „mohlo mít zcela opačný účinek na prodej, protože by to naznačilo, že vejce bez salmonely neexistují a salmonele se vyhneme jedině tím, že je nebudeme jíst vůbec.“
To je důvod, proč American Egg Board ani nemůže zmiňovat jiné úpravy vajec než natvrdo. Žádná vajíčka naměkko a volská oka, právě kvůli salmonele.
Vlastní výzkum American Egg Board ukázal, že úprava vajec na způsob volského oka by měla být považována za nebezpečnou. A nejen kvůli salmonele, ale také kvůli ptačí chřipce. Kvůli virům ptačí chřipky musí být vejce uvařena pořádně, natvrdo. Viceprezident pro reklamu Egg Board si USDA stěžoval, že by byli rádi, kdyby nemuseli vyžadovat, aby si lidé žloutky vařili natvrdo.
Co ten článek z Washington Post, který tvrdil, že nedovařené, řídké žloutky mohou být bezpečnou potravinou pro všechny kromě těhotných žen, malých dětí, starých lidí a osob s chronickým onemocněním? Ukázalo se, že tvrzení nebylo pravdivé. Nedovařený žloutek nelze považovat za bezpečný pro nikoho.
Reklamní služby USDA ochotně radí, že mohou svá vejce nazývat čerstvými. Ale nemůžete vajíčka nazývat bezpečnými, nemůžete říkat, že je bezpečné je jíst. Nemůžete o nich hovořit jako o bezpečných, nesmíte bezpečnost vůbec zmiňovat. Nesmíte ani říkat, že jsou zdravá. „Všechny zmínky o zdravosti vajec musí být také odstraněny.“
Počkejte chvíli, vejce opravdu nemohou být nazývaná zdravou potravinou? Vejce nelze ani nazývat bezpečnými? Říká kdo? Říká Ministerstvo zemědělství Spojených států.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Images thanks to psgreen01 and akeg via flickr