Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Klíšťata, alergie na maso a chronická kopřivka
Alergie na maso po kousnutí klíštětem, která je stále častější, může mít svůj podíl i na případech do té doby nevysvětlitelné („idiopatické“) chronické kopřivky u dětí.
Alergie na maso vyvolaná kousnutím klíštěte se od jiných známých typů alergie odlišuje. Nejzajímavějším rysem této alergické reakce je, že se první příznak objevuje až po několika hodinách po jídle. Obvykle míváme alergickou reakci na včelí bodnutí a podobně, ale ta nastává během několika minut. V tomto případě však sníte kousek slaniny k snídani, ale k zúžení hrtanu dojde až v odpoledních hodinách. Myslíte si, že za to může oběd, a lékaři tento typ anafylaxe označí za „spontánní“ nebo „idiopatickou“. Pojmem „idiopatie“ lékaři označují stav, o němž nemají tušení, co je jeho příčinou.
Zpoždění reakce nastává, protože enzym alfa-galaktosidáza je zřejmě absorbován spolu s tukem z masa, a k rozvoji alergické reakce dochází až čtyři či pět hodin po jeho požití; to odpovídá době absorpce tuku z trávicího traktu.
Ještě těžší je provést diagnostiku, protože u většiny postižených dochází pouze k občasné zjevné reakci, a to i přes obvyklou konzumaci masa. Tučnější maso jako vepřová kůže může vyvolávat dramatičtější epizody, ale není to tak pokaždé.
Navíc je toto onemocnění na vzestupu. Před deseti lety jsme ani netušili, že něco takového existuje, ale nyní v oblastech výskytu klíšťat má až 20 % obyvatel tyto alergické protilátky proti masu. V zasažených oblastech vidíme stále více lidí, i když pravděpodobně ne více než 10 %, kteří mají pozitivní výsledek, a jejich reakce na maso se projevuje od kopřivky po vážnou alergickou reakci.
Stále častěji to vídáme i u dětí, kdy pro vědce ve Virginii to není nic neobvyklého, ačkoli identifikace těchto případů nemusí být jednoznačná. Na rozdíl od dospělých, u kterých jsou patrné systémové reakce, u většiny dětí s tímto syndromem jsou přítomny pouze kožní projevy, jako je kopřivka. Neznamená to, že se nejedná o vážný stav. Ve skutečnosti téměř polovina dětí skončí na pohotovosti a asi 1 dítě z 12 musí být hospitalizováno.
Až u čtvrtiny obyvatelstva se během života objeví kopřivka, ale některé děti může trápit dokonce týdny nebo měsíce. Zdrojem mohou být infekce, ale i potraviny, léky, parazité, autoimunitní onemocnění, a u velkého počtu případů vlastně ani nevíme, co je spouští, a tak používáme termín „chronická idiopatická kopřivka“. Jedná se o běžný nález, se kterým se pediatři setkávají, a jedinou léčbou je eliminace spouštěčů. Žel ve třech čtvrtinách případů ani nemáme tušení, co je spouští.
Nyní víme, že mnoho dětí, u nichž byla diagnostikována záhadná kopřivka nebo alergická reakce, může skutečně trpět alergií na maso, byť jim bylo výslovně sděleno, že se nejednalo o důsledek potravinové alergie. Vzhledem k závažné povaze těchto reakcí a rostoucímu počtu výskytů alergických otoků a kopřivky ve všech věkových skupinách, je třeba vnímat důležitost toho, co se děje. Lékaři by měli mít na paměti tuto novou diagnózu.
Alergie na maso může být častější, než se myslelo. Dvě procenta výskytu představují miliony lidí. U americké populace je velmi pravděpodobné, že bude trpět anafylaktickou reakcí vyvolanou mořskými plody, ať už po kousnutí klíštěte nebo bez něj, a bez ohledu na to, kde lidé žijí. Celostátní přehled o návštěvách pohotovostí ukázal, že měkkýši byli zdaleka nejčastějšími potravinami, a na rozdíl od mnoha dalších alergií, nebyl u dětí vyšší výskyt alergie na ryby a měkkýše.
A mnoho alergií na ryby vlastně není reakcí na ryby, ale na parazity v rybách, jako je anisakis. Expozice těmto parazitům, ať už živým nebo mrtvým, je poměrně rozšířený problém. Alergickou reakci na tohoto rybího parazita můžete prodělat i po konzumaci kuřat, která byla krmena rybí moučkou. Tímto způsobem se u člověka alergického na ryby může spustit alergická reakce po požití kuřecího masa.
Obdobou je reakce po požití vepřového masa u lidí alergických na kočky; sníte slaninu a začnou vás svědit ústa, protože se jedná o zkříženou alergickou reakci vznikající na základě podobnosti alergenů kočičí srsti a prasečích proteinů.
Parazité anisakis se vyskytují zejména u tresky, ančoviček a chobotnic, mohou způsobit chronickou kopřivku a neztišitelné chronické svědění.
Právě kvůli těmto parazitům doporučují odborníci nekonzumovat vůbec mořské plody a sushi, protože kromě vyvolání alergické reakce mohou vést k syndromu zvýšené propustnosti střev, který je často nerozpoznaný a může vést k dalším, ještě závažnějším stavům, než je svědění celého těla.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- SP Commins, HR James, LA Kelly, SL Pochan, LJ Workman, MS Perzanowski, KM Kocan, JV Fahy, LW Nganga, E Ronmark, PJ Cooper, TAE Platts-Mills. The relevance of tick bites to the production of IgE antibodies to the mammalian oligosaccharide galactose-alpha –a-1,3-galactose. J Allergy Clin Immunol. 2011 127(5):1286 – 93.
- SP Commins, TAE. Platts-Mills. Delayed anaphylaxis to red meat in patients with IgE specific for galactose alpha-1,3-galactose (alpha-gal). Curr Allergy Asthma Rep. 2013 13(1):72 – 77.
- B Mamikoglu. Beef, pork, and milk allergy (cross reactivity with each other and pet allergies). Otolaryngol Head Neck Surg 2005 133(4):534– 537.
- L Polimeno, M Loiacono, B Pesetti, R Mallamaci, M Mastrodonato, A Azzarone, E Annoscia, F Gatti, A Amoruso, MT Ventura. Anisakiasis, an underestimated infection: Effect on intestinal permeability of Anisakis simplex-sensitized patients. Foodborne Pathog Dis. 2010 7(7):809 – 814.
- MT Ventura, S Napolitano, R Menga, R Cecere, R Asero. Anisakis simplex hypersensitivity is associated with chronic urticaria in endemic areas. Int Arch Allergy Immunol. 2013 160(3):297 – 300.
- R Gallo, F Cecchi, A Parodi. Intractable chronic pruritus as the only manifestation of IgE hypersensitivity to Anisakis. J Am Acad Dermatol. 2012 67(6):e261.
- MT Audicana, MW Kennedy. Anisakis simplex: From obscure infectious worm to inducer of immune hypersensitivity. Clin Microbiol Rev. 2008 21(2):360- 379.
- A Armentia, FJ Martin-Gil, C Pascual, M Martín-Esteban, A Callejo, C Martínez. Anisakis simplex allergy after eating chicken meat. J Investig Allergol Clin Immunol. 2006 16(4):258- 263.
- MP Ross, M Ferguson, D Street, K Klontz, T Schroeder, S Luccioli. Analysis of food-allergic and anaphylactic events in the National Electronic Injury Surveillance System. J Allergy Clin Immunol. 2008 121(1):166 – 171.
- S Tsabouri, M Triga, M Makris, D Kalogeromitros, MK Church, KN Priftis. Fish and shellfish allergy in children: Review of a persistent food allergy. Pediatr Allergy Immunol. 2012 23(7):608 – 615.
- C Hilger, M Kohnen, F Grigioni, C Lehners, F Hentges. Allergic cross-reactions between cat and pig serum albumin. Study at the protein and DNA levels. Allergy. 1997 52(2):179 – 187.
- J Posthumus, HR James, CJ Lane, LA Matos, TAE Platts-Mills, S. P. Commins. Initial description of pork-cat syndrome in the United States. J Allergy Clin Immunol. 2013 131(3):923 – 925.
- I Eguíluz-Gracia, M Rodríguez-Alvarez, M Cimarra-Alvarez, MC Sanabria-Pérez, C Martínez-Cócera. Desensitization for insulin allergy: A useful treatment also for local forms. J Investig Allergol Clin Immunol. 2012 22(3):215 – 216.
- RJ Mullins, H James, TAE Platts-Mills, S. Commins. Relationship between red meat allergy and sensitization to gelatin and galactose-alpha-1,3-galactose. J Allergy Clin Immunol. 2012 129(5):1334 – 1342.
- HB Coker 4th, ME Jakes, EA Mountcastle. Delayed urticaria to beef ingestion. J Am Acad Dermatol. 2013 68(3):e101.
- JL Kennedy, AP Stallings, TAE Platts-Mills, WM Oliveira, L Workman, HR James, A Tripathi, CJ Lane, L. Matos, PW Heymann, SP Commins. Galactose-alpha-1,3-galactose and delayed anaphylaxis, angioedema, and urticaria in children. Pediatrics. 2013 131(5):e1545 – 52.
- H Pite, B Wedi, LM Borrego, A Kapp, U Raap. Management of childhood urticaria: Current knowledge and practical recommendations. Acta Derm Venereol. 2013 93(5):500 – 508.
- E Bailey, M Shaker. An update on childhood urticaria and angioedema. Curr Opin Pediatr. 2008 20(4):425 – 430.
- KB Zitelli, KM Cordoro. Evidence-based evaluation and management of chronic urticaria in children. Pediatr Dermatol .2011 28(6):629 – 639.
- D González-de-Olano, B Bartolomé, AS Maroto, F Vivanco, C Pastor-Vargas. Asthma after chicken consumption due to cross-reactivity between fish and chicken parvalbumin. J Investig Allergol Clin Immunol. 2012;22(3):227-8.
- L Polimeno, M Loiacono, B Pesetti, R Mallamaci, M Mastrodonato, A Azzarone, E Annoscia, F Gatti, A Amoruso, MT Ventura. Anisakiasis, an underestimated infection: effect on intestinal permeability of Anisakis simplex-sensitized patients. Foodborne Pathog Dis. 2010 Jul;7(7):809-14.
Images thanks to andy_carter via flickr