Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kokosová voda a deprese
Věda za marketingem potravin s údajnými antidepresivními účinky.
Pokud se podíváte na internet, můžete tam najít tvrzení, že kokosová voda může pomoci při depresi. Uvádějí dokonce i studie. Tady je to černé na bílém: „Kokosová voda zlepšuje depresi.“ Vymysleli si to? Ne, klikněte na odkaz a zavede vás to na PubMed, přesně, jak říkali. Pokud zaplatíte 39,95 $ (860 Kč), vydavatel vám dá po omezenou dobu přístup a vy si to můžete přečíst. Jenže proč ztrácet čas? Je to přece uvedeno už v názvu: „Kokosová voda zlepšuje depresi.“ Těch 40 dolarů by šlo také utratit za nákup kokosové vody pro zlepšení nálady! A mimo to, já čtu všechny ty studie právě proto, abyste to nemuseli dělat vy. Je to má práce!
Pokud se na studii podíváte, začíná slovy, že rostliny jsou v dnešní době často testovány pro svůj antidepresivní potenciál. To zní dobře. Z toho důvodu byla kokosová voda, jakožto běžně užívaný rostlinný nápoj, vybrána, aby vědci prozkoumali její antidepresivní potenciál. Zatím to dává smysl. Takže pro tuto studii byli vybráni hlodavci, s kterými byl proveden „test nuceného plavání“. Cože?!
Test nuceného plavání je jedním z nejrozšířenějších testů pro zkoumání antidepresivní aktivity. Zaplníte průhledný válec vodou, která myši sahá až nad hlavu; je tedy nucena plavat. Pak do válce vhodíte myš a pozorujete, jak dlouho se bude myš snažit neutopit, než k tomu skutečně dojde. Myš se vzdá a pak jen vyplave mrtvá na hladinu. A podívejme, když jim dáte nejprve k pití trochu kokosové vody, než to definitivně vzdají, budou se snažit plavat o něco déle. Tím je demonstrován antidepresivní účinek. Proto bychom měli… užívat kokosovou vodu k léčbě depresivních poruch u lidí? Cože?! Mě osobně deprimuje už jen samotné čtení o takto promarněné příležitosti k výzkumu. Kde na tento nápad vůbec přišli?
Byl vynalezen skupinou francouzských vědců v 70. letech minulého století a má modelovat „zoufalé chování.“ Připomíná mi to Harlowovy experimenty s „uvězněním ve vertikální komoře,“ kterou nazýval „jáma zoufalství.“ Šlo v podstatě o kovové zařízení se šikmými stěnami. Mládě opice izolovali a zavřeli uvnitř na 45 dní, aby mohli pozorovat silné změny v chování. Nakonec mláďata začala sama sebe objímat ve fetální pozici. Poté, tedy po 10 týdnech osamění v kovové komoře, projevovala mláďata chování popisované jako „lpění na kontaktu.“ Jakmile se setkali s jiným příslušníkem svého druhu, navzájem se objímali po velmi dlouhou dobu. Zatím není zcela jasné, proč je právě uvěznění ve svislé komoře tak účinné k podněcování abnormálního chování. Ale žádné obavy, ještě mají další studie k provedení. Ušetřím vás výzkumu na štěňatech…
Chápu, že by lidé chtěli nějaký model pro testování nových antidepresiv, ale pokud chcete zjistit, jestli mají granátová jablka antidepresivní účinky, proč je prostě nepodat ke konzumaci lidem? A ne místo toho nechávat myši dusit se až do úplného konce. Existují doslova tisíce publikovaných studie o potravinách, které využívají tento test nuceného plavání. Umožňuje to vaječnému průmyslu tvrdit, že vejce jsou skvělou potravinou pro prevenci a zmírnění stavu při vážné depresi. Proč? Jenom proto, že potkani bojovali o život déle? Zatímco u lidí vyřazení vajec ze stravy zlepšuje náladu, ačkoli vyřadili také maso, takže není jasné, co z toho za to mohlo. Možná jenom jedli více zdravých rostlinných potravin. Například sóju – o té by vám sójový průmysl s radostí řekl, že snižuje výskyt chování souvisejících s depresí u postmenopauzálních potkanů, kteří museli plavat ve snaze přežít.
Jenže u lidí je maximum, co sójové výrobky dokážou, fungovat podobně účinně jako léky Prozac a Zoloft. Navíc víme, že test nám toho moc neprozradil. Chci říct, test nuceného plavání je jen reakcí na akutní stresový podnět, kterým je umístění do nádoby bez únikové cesty. Lidská deprese nicméně odráží chronický subjektivní emoční stav, vnitřní emocionální stav. A dosud jsme ještě nepřišli na to, jak se zvířat zeptat, jak se cítí. Diagnostiku deprese nelze provést dokonce ani u lidí pouhým sledováním chování.
Není tedy možné dospět k závěru, že test nuceného plavání prokázal nějaký vliv podávané látky na lidskou depresi. Lehkost, s jakou to tisícovky vědců provádějí, je však znepokojující. Neodpovídá to kritickému myšlení. Celá věc byla dokonce přirovnána ke komedii, jako je Monty Python, ve které by posuzovali čarodějnictví podle toho, jestli byla žen schopná vznášet se na hladině. Dnes je to však způsob, jak označit hlodavce za depresivního.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Suomi SJ, Harlow HF. Depressive behavior in young monkeys subjected to vertical chamber confinement. J Comp Physiol Psychol. 1972;80(1):11-8.
- Estrella RE, Landa AI, Lafuente JV, Gargiulo PA. Effects of antidepressants and soybean association in depressive menopausal women. Acta Pol Pharm. 2014;71(2):323-7.
- Blake C, Fabick KM, Setchell KD, Lund TD, Lephart ED. Neuromodulation by soy diets or equol: anti-depressive & anti-obesity-like influences, age- & hormone-dependent effects. BMC Neurosci. 2011;12:28.
- King BJ, Loving Primates: Harry Harlow’s Legacy? (Blum's Love at Goon Park). Current Anthropology 2004;45(2):293-295.
- De kloet ER, Molendijk ML. Coping with the Forced Swim Stressor: Towards Understanding an Adaptive Mechanism. Neural Plast. 2016;2016:6503162.
- Commons KG, Cholanians AB, Babb JA, Ehlinger DG. The Rodent Forced Swim Test Measures Stress-Coping Strategy, Not Depression-like Behavior. ACS Chem Neurosci. 2017;8(5):955-960.
- Mckinney WT, Suomi SJ, Harlow HF. Vertical-chamber confinement of juvenile-age rhesus monkeys. A study in experimental psychopathology. Arch Gen Psychiatry. 1972;26(3):223-8.
- Jahromy M, Khakpour S, Khorgami Z. The Antidepressant-Like Effects of Punica granatum (Pomegranate) Extract in Mice. Chinese Medicine. 2014;5:1-6.
- Davis KL, Gurski JC, Scott JP. Interaction of separation distress with fear in infant dogs. Dev Psychobiol. 1977;10(3):203-12.
- Nagasawa M, Otsuka T, Ogino Y, et al. Orally administered whole egg demonstrates antidepressant-like effects in the forced swimming test on rats. Acta Neuropsychiatr. 2014;26(4):209-17.
- Porsolt RD, Anton G, Blavet N, Jalfre M. Behavioural despair in rats: a new model sensitive to antidepressant treatments. Eur J Pharmacol. 1978;47(4):379-91.
- Rao SS, Najam R. Young coconut water ameliorates depression via modulation of neurotransmitters: possible mechanism of action. Metab Brain Dis. 2016;31(5):1165-70.
- Beezhold BL, Johnston CS. Restriction of meat, fish, and poultry in omnivores improves mood: a pilot randomized controlled trial. Nutr J. 2012;11:9.
- Strasak AM, Zaman Q, Pfeiffer KP, Göbel G, Ulmer H. Statistical errors in medical research--a review of common pitfalls. Swiss Med Wkly. 2007;137(3-4):44-9.
Image credit: Gadini via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.