Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kolik ovoce už je příliš mnoho?
Platí hranice pro toxicitu fruktózy také u ovoce, nebo se týká jen přidaných průmyslových cukrů jako vysoko-fruktózový kukuřičný sirup?
Již dříve jsem zkoumal, jak můžeme přidáním borůvek do jídla potlačit škodlivé účinky pokrmů s vysokým glykemickým indexem; kolik jich však potřebujeme?
Cílem této studie bylo určit minimální množství borůvek, od kterého může konzument reálně očekávat příznivé účinky z obsažených antioxidantů, když si borůvky dá ke snídani společně se slazenými cereáliemi. Pokud si dáme misku kukuřičných lupínků bez bobulovitého ovoce, během dvou hodin se v našem těle utvoří tolik volných radikálů, že bude jejich poměr k antioxidantům nepříznivý. Antioxidační síla naší krve klesne pod úroveň, na které byla před snídaní. Antioxidanty v těle totiž vyčerpáme. Čtvrtina šálku borůvek s tím moc nepomohla, ale polovina šálku už ano.
Co ovoce a cukrovka? Většina výživových doporučení zahrnuje jídelníček bohatý na vlákninu, včetně ovoce. Ovoce je totiž hodně zdravé, obsahuje antioxidanty a působí protizánětlivě. Dále zlepšuje funkce tepen a snižuje riziko rakoviny. Nicméně někteří odborníci ze zdravotnictví mají obavy z cukru přítomného v ovoci, a proto doporučují příjem ovoce omezit. Pojďme to tedy otestovat.
Diabetici byli náhodně rozděleni do dvou skupin, jedna měla za úkol jíst nejméně dva kusy ovoce denně a druhá maximálně dva kusy ovoce denně. Druhá skupina skutečně snížila svůj příjem ovoce, ale nemělo to žádný příznivý vliv na projevy cukrovky nebo tělesnou váhu. Lidé s cukrovkou 2. typu by proto svůj příjem ovoce neměli omezovat.
Další nové vědecké práce ukázaly, že fruktóza z ovoce může naopak pomoci s ovládáním hladin krevního cukru. Takže když si dáme ovoce s každým jídlem, hladinu cukru v krvi naopak snížíme. Prahová hodnota pro toxicitu fruktózy může činit přibližně 50 gramů. Problém je, že je to současný průměrný příjem fruktózy u dospělých. Stojí za tím spotřeba cukru z potravin, stolního cukru a vysoko-fruktózového kukuřičného sirupu. Takže je pravděpodobné, že polovina všech dospělých lidí nejspíše překračuje prahovou hodnotou pro toxicitu fruktózy.
Dospívající v současnosti přijmou průměrně 75 gramů fruktózy denně. Týká se ten limit jen přidaných cukrů, nebo to platí pro jakoukoliv fruktózu? Pakliže nemáme jíst více než 50 gramů denně a 1 kus ovoce obsahuje asi 10 gramů, měli bychom jíst maximálně 5 kusů ovoce?
Cituji z Harvard Health Letter: „Výživové problémy s fruktózou a cukrem se týkají jen cukrů přidaných do potravin. Ovoce je naopak přínosné téměř v libovolném množství.“ Proč „téměř“? Můžeme sníst denně 10 kusů ovoce? A co třeba 20?
I toto bylo otestováno. Sedmnáct lidí dostalo za úkol sníst denně 20 porcí ovoce. Navzdory mimořádně vysokému obsahu fruktózy ve stravě, asi 200 g/den, což odpovídá 8 plechovkám limonády, výzkumníci nezaznamenali žádné nežádoucí účinky na tělesnou hmotnost, krevní tlak, hladinu inzulínu a lipidů a tuk v krvi ani po třech či šesti měsících. Někdy ovoce naopak pomohlo. Jenkins a jeho spolupracovníci dobrovolníkům dali za úkol jíst 20 porcí ovoce denně po dobu několika týdnů a žádné nepříznivé účinky na váhu, krevní tlak nebo triglyceridy nezaznamenali. Naopak lidem poklesl LDL cholesterol o úctyhodný 1 mmol/l.
Jeden vedlejší účinek to však mělo. Vzhledem k tomu, že jedli kromě všeho toho ovoce ještě 44 porcí zeleniny, došlo u nich k vůbec největšímu zaznamenanému počtu vyprázdnění na poli vědeckých zásahů do stravování. :)
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- R Törrönen, M Kolehmainen, E Sarkkinen, K Poutanen, H Mykkänen, L Niskanen. Berries reduce postprandial insulin responses to wheat and rye breads in healthy women. J Nutr. 2013 Apr;143(4):430-6.
- A S Christensen, L Viggers, K Hasselström, S Gregersen. Effect of fruit restriction on glycemic control in patients with type 2 diabetes--a randomized trial. Nutr J. 2013 Mar 5;12:29.
- B C Blacker, S M Snyder, D L Eggett, T L Parker. Consumption of blueberries with a high-carbohydrate, low-fat breakfast decreases postprandial serum markers of oxidation. Br J Nutr. 2013 May;109(9):1670-7.
- J L Sievenpiper, L Chiavaroli, R J de Souza, A Mirrahimi, A I Cozma, V Ha, D D Wang, M E Yu, A J Carleton, J Beyene, M Di Buono, A L Jenkins, L A Leiter, T M Wolever, C W Kendall, D J Jenkins. 'Catalytic' doses of fructose may benefit glycaemic control without harming cardiometabolic risk factors: a small meta-analysis of randomised controlled feeding trials. Br J Nutr. 2012 Aug;108(3):418-23.
- D S Ludwig. Examining the health effects of fructose. JAMA. 2013 Jul 3;310(1):33-4.
- R H Lustig. Fructose: it's "alcohol without the buzz". Adv Nutr. 2013 Mar 1;4(2):226-35.
- B J Meyer, E J de Bruin, D G Du Plessis, M van der Merwe, A C Meyer. Some biochemical effects of a mainly fruit diet in man. S Afr Med J. 1971 Mar 6;45(10):253-61.
- D J Jenkins, C W Kendall, D G Popovich, E Vidgen, C C Mehling, V Vuksan, T P Ransom, A V Rao, R Rosenberg-Zand, N Tariq, P Corey, P J Jones, M Raeini, J A Story, E J Furumoto, D R Illingworth, A S Pappu, P W Connelly. Effect of a very-high-fiber vegetable, fruit, and nut diet on serum lipids and colonic function. Metabolism. 2001 Apr;50(4):494-503.
Images thanks to vic xia via flickr.