Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kolik rakoviny způsobuje zpracované maso?
Kvantifikuji rizika rakoviny tlustého střeva a konečníku způsobená konzumací zpracovaného masa, jako je slanina, šunka, hot dogy, klobásy a lunch meat.
V roce 2018 pravděpodobně nejprestižnější instituce pro výzkum rakoviny na světě, Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) spadající pod Světovou zdravotnickou organizaci, vydala publikaci o zpracovaném mase, jako je slanina, šunka, párky, lančmít a klobásy, podle které tyto potraviny způsobují u lidí rakovinu. Zpracované masné výrobky klasifikovali jako karcinogen skupiny 1. „Tato zjištění,“ říká ředitel agentury, „jen dále podporují doporučování široké veřejnosti, aby omezila konzumaci masa.“ Kritikové zpochybňovali rozhodnutí zařadit zpracované maso do stejné karcinogenní skupiny jako azbest a tabák. Nebo dle vyjádření výrobce pesticidů, jak by mohla konzumace zpracovaného masa spadat do stejné kategorie jako yperit?
Klasifikace se řídí pouze přesvědčivostí důkazů pro to, že daná látka způsobuje nebo nezpůsobuje rakovinu, ne jak moc. Takže to neznamená, že jsou látky stejně nebezpečné. Je bezpečnější dát si sendvič plněný pastrami než plutoniem, byť obojí patří do karcinogenů skupiny 1. Obě věci prokazatelně způsobují rakovinu u lidí.
Dobře, jak nebezpečné tedy maso je? Relativní riziko kolorektální rakoviny bylo 18 % navíc za každých 50 gramů. Co přesně to znamená? 50 gramů váží asi jeden párek nebo dvě snídaňové klobásky dva plátky kanadské slaniny nebo šunky. Takže když budete denně jíst sendvič s dvěma plátky salámu, zvýšíte své riziko kolorektální rakoviny o 18 %. Ovšem 225 gramů pastrami v žitném chlebu by riziko zvýšilo asi o 80 %.
Jak se těch 18 % navíc prakticky projeví? Můžeme se na to podívat z úhlu absolutního a relativního rizika. Vezmeme-li, že celoživotní riziko kolorektální rakoviny je asi pět procent (1 z 20), tak zvýšení rizika o 20 % by vaše absolutní riziko vzniku kolorektální rakoviny zvedlo z pěti procent jen na šest procent. Na populační úrovni by zase 18% pokles rizika mohl znamenat o 25000 případů kolorektální rakoviny v USA za rok méně. 25 000 rodin by bylo ušetřeno starostí s touto diagnózou, kdybychom vyměnili každodenní salám v chlebu za hummus nebo si dali rostlinný párek. Vše záleží na úhlu pohledu.
Kolorektální rakovina je naší druhou v pořadí z hlediska počtu úmrtí na rakovinu u mužů a žen dohromady, hned po rakovině plic. Pokud tedy nekouříte, rakovina tlustého střeva a konečníku může být vaším největším nepřítelem z řad rakoviny. Riziko rozvoje však můžeme snížit asi o pětinu jedinou úpravou stravování: odstranit porci zpracovaného masa z naší každodenní stravy.
Jak vychází 18% zvýšení rizika rakoviny při porovnání s jiným rizikovým chováním? Ve své výpovědi před Dietary Guidelines Scientific Committee jsem řekl něco, co může znít jako nadsazená metafora. Zeptal jsem se: „Snažíme se nekouřit před svými dětmi, proč jim tedy balíme do školy na svačinu sendvič se salámem?“ Není to nadsázka. Podle Hlavního hygienika USA zvyšuje žití v jedné domácnosti s kuřákem riziko rakoviny plic o 15 %. Každodenní pasivní kouření zvyšuje vaše riziko rakoviny plic takřka stejnou měrou, jako konzumace porce zpracovaného masa na denní bázi zvyšuje vaše riziko kolorektální rakoviny.
Masný průmysl odpověděl, že nejprve se musí vzít v potaz rizika a přínosy jako celek, až pak je možné lidem říkat, co mají jíst nebo dýchat. Jen si vybavte všechny ty příznivé účinky salámů.
Konzervované maso neznamená jen rakovinu, ale i praktičnost. Je to tak, zpracované maso nepřináší jenom rakovinu. Článek brojící proti „terorismu na mase“ páchaném Světovou zdravotnickou organizací citoval studie Global Burden of Disease porovnávající, kolik úmrtí na rakovinu je způsobeno konzumací zpracovaného masa, tabáku nebo alkoholu. Když se na citovanou studii skutečně podíváte, tak přes 30 000 úmrtí připsatelných vyššímu příjmu zpracovaného masa jde na vrub jen kolorektální rakovině, v článku není zohledněno 100 000 úmrtí na cukrovku nebo třeba 400 000 úmrtí na srdeční onemocnění. Takže ve skutečnosti je řeč zhruba o půl milionu mrtvých kvůli konzumaci zpracovaného masa. Rakovina tlustého střeva a konečníku není jediná. Když se podíváte na nové důkazy od vydání rozhodnutí IARC, tak zpracované maso může také zvyšovat riziko rakoviny prostaty, prsu a slinivky břišní.
Naneštěstí navzdory rostoucím obavám o veřejné zdraví kvůli konzumaci zpracovaného masa za posledních 18 let v USA nedošlo k žádné příznivé změně v množství konzumovaného zpracovaného masa. Určitě by pomohlo, kdyby předchozí Výživová doručení pro Američany zmiňovala, že zpracované maso je karcinogen. Explicitní a vědou podložené prohlášení o zpracovaném mase v nových Výživových doporučeních by jistě pomohlo. Jenže vědecký výbor žádné takové doporučení nezařadil.
Je smutné, že ani po diagnostikování kolorektální rakoviny prakticky nikdo svou celkovou životosprávu nezmění. Možná je to však tím, že „70 % pacientů s rakovinou nikdy nedostalo žádné výživové poradenství od svých poskytovatelů zdravotní péče během ani po léčbě.“ Neuvěřitelné.
„Navzdory pokračujícím snahám o zamlžování problému masným průmyslem - skvěle se přiučili od prodejců tabákových výrobků - by se na maso nadále měla zaměřovat činnost v oblasti veřejného zdraví.“ Nejvíce se snaží město New York, které schválilo zákon zakazující podávání zpracovaného masa ve školách. Skvělý koncept, nedávat našim dětem karcinogeny.
Výrobci zpracovaných masných produktů se mezitím snaží změnit receptury svých výrobků. Podobá se to farmaceutickému průmyslu, který se snaží potlačit možné nepříznivé účinky jednoho léku předepsáním dalšího léku. Výrobci mohou do párků třeba zkusit přidat vlákninu a zmírnit tak riziko, snížit rakovinotvornost způsobem zpracování, namísto toho, aby s výrobou zpracovaného masa prostě skončili.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org