Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kolik toho lékaři vlastně vědí o výživě?
Zjistěte, jestli víte o základech výživy víc než většina lékařů.
Špatná strava nyní předčí kouření a je nejčastější příčinou smrti na planetě Zemi i v USA. V USA je největším zabijákem Američanů právě americká strava. Jestliže je jídlo největším vrahem lidí, pak je výživa jistě nejvíce přednášeným předmětem na lékařské fakultě, že? Špatná zpráva, studenti medicíny po celém světě se o výživě moc neučí. Není to tím, že by studenty výuka výživy nezajímala. Lékařské fakulty o ní zkrátka neučí. Bez pevného základu znalostí a dovedností klinické výživy nemají lékaři po celém světě většinou dost schopností na to vést poučenou konverzaci o výživě se svými pacienty.
Jak špatné to je? Jedna studie vyhodnocující znalosti o výživě u doktorů medicíny zjistila, že většina měla 70 % odpovědí špatně. Jednalo se o otázky s výběrem z několika odpovědí, asi pětinu by tak měli označit správně i náhodným tipnutím. Špatné odpovědi se netýkaly jen obtížných nebo zapeklitých otázek. Například méně než polovina dotazovaných uhodla, kolik kalorií obsahuje tuk, sacharid a bílkovina. Jen 1 z 10 znal doporučený příjem bílkovin a jen 1 z 3 věděl, jaký je optimální index tělesné hmotnosti BMI. Přitom jde o naprostý základ výživových znalostí.
Nejen, že většina doktorů medicíny testem neprošla, ale ještě hůře, 30 % z nich mělo o své odbornosti v klinické výživě navzdory výsledkům vysoké mínění. Takže o výživě prakticky nic nevěděli a zároveň nevěděli ani to, že jsou jejich znalosti tak chabé. Tato kombinace je obzvláště nebezpečná, jelikož lékařům lidé věří a jejich radám o zdravém stravování přikládají velkou váhu. Co se týče většiny spotřebitelů získávajících informace od svých osobních lékařů, 78 % z nich uvádí, že změnilo své stravovací návyky v důsledku konverzace se svými lékaři. Jestliže si tedy vše, co lékaři o stravě vědí, přečetli v náhodném časopise v samoobsluze u pokladny, přesně takové rady se pak dostanou pacientům k následování.
Pouze čtvrtina dotazovaných lékařů správně identifikovala doporučený počet denních porcí ovoce a zeleniny dle American Heart Association a ještě méně si jich bylo vědomo, jaký je doporučený denní limit pro příjem přidaných cukrů. Jak tedy mohou správně radit pacientům? Připomínám, že z lékařů, kteří své vědomosti považovali za výborné, jich 93 % nedokázalo vybrat správnou odpověď ani na dvě základní otázky.
Lékaři bez skutečné odbornosti třeba z neurochirurgie pravděpodobně nebudou hlásat složité úvahy o takto odborném tématu. Ani jejich „odborné názory“ nebudou vyžadovány médii. A takto to funguje u většiny lékařských témat. Odborné názory a komentáře přenecháváme skutečným odborníkům. V případě výživy tomu tak není. Je obecně známo, že lékaři mají špatné vzdělání v oblasti výživy, přesto jsou pravidelně vyzýváni ke sdělení svých odborných názorů na výživu. Až příliš mnoho z nich je ochotno poskytnout své názory, ačkoliv jim chybí jakýkoliv základ skutečné odbornosti. Nebo hůř, základ si utvoří z předsudků a osobních preferencí. Někdy to dokonce spojí s užitkem, jako je prodej vlastních knih o hubnutí. To je jeden z důvodů, proč já sám výdělek ze svých knih posílám rovnou na charitu. Nechci, aby někoho vůbec mohl napadnout nějaký střet zájmů.
V prostředí, kde je neustále špatně odlišována odbornost od pouhého názoru nebo osobního zkušenosti, bychom my lékaři měli dělat vše, co můžeme, abychom nastavili relevantní kritéria pro odborný názor na stravování a výživu. Stejně jako na všechna ostatní témata se skutečným lékařským významem. Neřešíme žádné drby o celebritách. Tady jsou v sázce životy. Máme přitom celá průmyslová odvětví zasvěcená marketingu sdělení, která mohou být v přímém rozporu s ověřenými lékařskými radami v této oblasti.
Lékařské vzdělávání nutně potřebuje aktualizaci. Považuji za velký anachronismus, když jsou lékaři špatně vycvičeni v té stejné oblasti medicíny, která má největší vliv na výskyt předčasného úmrtí na populační úrovni. Posláním medicíny je chránit, bránit a zlepšovat lidské zdraví. Tuto misi nelze naplnit, když bude opomíjena strava.
Možná by šlo začít třeba tím, že lékaři a zdravotnické organizace společně začnou klást důraz na důležitost správné výživy ve zdravotní péči a to tak, že budou alespoň sami praktikovat, co by měli kázat nám. Je snad vhodné podávat pizzu a limonády na konferenci začínajících lékařů, u toho naříkat na vysoký výskyt obezity a řešit motivaci pacientů k osvojení zdravější stravy? Na lékařských konferencích najdeme další špatné příklady, i na národních setkáních, kde dopolední program provází pohoštění složené z koblih a klobás.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org