Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Koncové produkty pokročilé glykace (AGEs) a zhoršování kognitivních funkcí
AGE mohou být jedním z vysvětlení, proč ti, kteří konzumují maso, mohou mít až třikrát vyšší riziko vzniku demence než vegetariáni.
Ačkoliv je již známo, že jsou rostlinné potraviny důležité pro fyzické zdraví, méně se toho ví o vztahu mezi rostlinnými potravinami a kognitivním zdravím. Co se týče prevence Alzheimera a dalších forem skutečné demence, máme určité důkazy o tom, že lidé konzumující maso, včetně drůbeže a ryb, mají 2-3x vyšší riziko rozvoje demence než vegetariáni. A co vliv na každodenní mentální výkon? Vyšší míra dodržování převážně rostlinného stravování byla spojena s lepším kognitivním výkonem u všech mentálních úkonů měřených výzkumníky.
Jedním z možných mechanismů, který by mohl podtrhnout výsledky, je tělesná hmotnost. Víme, že rostlinná strava snižuje BMI a nižší BMI je spojováno s lepším kognitivním výkonem. Vědci přesto nalezli spojitost mezi vyšším příjmem rostlin a lepším fungováním mozku i po zohlednění tělesné váhy. Dalším možným mechanismem spojujícím stravu a kognici je zánět. Nasycený tuk poškozuje paměť laboratorních potkanů prostřednictvím zánětu v mozku. Jelikož vláknina může působit protizánětlivě a maso zánět podporovat, mohlo by to pomoci vysvětlit některé z účinků rostlinné stravy na zdraví a kognici.
Spojitost s nasyceným tukem se evidentně projevuje i u lidské kognice. Systematický posudek a metaanalýza pokrývající devět studií spolu zjistily, že zvýšený příjem nasyceného tuku, který najdeme převážně v mase, mléčných výrobcích a nezdravém jídle, byl spojen se zvýšením rizika kognitivního úpadku o 40 %. Riziko Alzheimerovy choroby bylo téměř o 90 % vyšší. Znamená to, že by lidé po přechodu na nízkosacharidovou dietu pocítili pokles výkonu mozku? Ano. Vysoce tučná strava škodí nejen srdci, ale také kognitivním funkcím.
Muži byli randomizovaní k pouhým pěti dnům stravy buď bohaté na tuky a chudé na sacharidy, nebo ke stravě s nižším obsahem tuku. Nízkosacharidová skupina poté v kognitivních testech vykazovala pokles pozornosti, rychlosti i nálady. Opakuji, že stačilo pár dní. Závěr: Zvýšení hladiny tuku v krvi nejen snižuje produkci energie v srdci, ale také snižuje kognici, což naznačuje, že tučná strava škodí srdci i mozku. Vědci se domnívali, že narušená produkce energie mohla být zodpovědná také za mozkovou dysfunkci, ale orální příjem glykotoxinů taktéž může být pojítkem mezi tučnou stravou a poklesem kognitivní kapacity.
Glykotoxiny, také známé jako konečné produkty pokročilé glykace (AGE), jsou třídou látek podporujících oxidační stres, jde o látky podporující tvorbu volných radikálů, jež jsou zapojeny do cukrovky a stárnutí, včetně poškození mozku v důsledku Alzheimerovy choroby a mrtvice. Samotný rozvoj Alzheimerovy choroby podle našeho chápání zahrnuje akumulaci AGE, které podporují utváření a ukládání dvou charakteristických znaků Alzheimerovy choroby: neurofibrilárních klubek a amyloidních plaků v mozku nacházených při pitvách. A nejde jen o rozvinutou demenci. Důkazy nasvědčují tomu, že se AGE podílí na obecném úpadku kognitivních funkcí.
Konečné produkty pokročilé glykace ze stravy jsou spojovány se zhoršením paměti. Jelikož upravení obsahu AGE ve stravě je relativně jednoduché, tyto předběžné výsledky přinášejí jednoduchou strategii k omezení kognitivního úpadku. Co je hlavním zdrojem AGE ve stravě, čeho se vyvarovat? Masa tepelně upraveného suchými metodami za vysokých teplot: grilování na grilu i v troubě, smažení, opékání. Zde je seznam z mého videa „Nejlepší strava pro zdravé stárnutí“ zahrnující všechny pokrmy s nejvyšším obsahem AGE.
AGE je zapletené nejen do vzniku Alzheimerovy choroby, ale také do jejího dalšího zhoršování a souvisí i s celkovým poklesem kognitivního výkonu. Využit byl zajímavý diagnostický nástroj: autofluorescence kůže. AGE jsou totiž přirozeně fluorescenční a pomocí speciálního detektoru lze tento jev zachytit. Jedná se o jednoduchý a neinvazivní test k vyhodnocení akumulace konečných produktů pokročilé glykace v těle.
Čím více masa jíte, tím více vám bude při testu světélkovat AGE v kůži. Naměřené hodnoty pak korelují s kognitivním úpadkem. V nejbližší budoucnosti by tyto fluorescenční skeny mohly být zahrnuty do pravidelných lékařských prohlídek. Jelikož maso je hlavním zdrojem AGE v potravě, nemělo by být překvapením, že naměřené hodnoty AGE z autofluorescence kůže byly výrazně nižší u lidí konzumujících hlavně rostlinné potraviny. Data tedy naznačují, že redukce AGE ze stravy je dosažitelná a může poskytnout účinnou léčebnou strategii proti epidemiím Alzheimerovy choroby a metabolického onemocnění.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ramey MM, Shields GS, Yonelinas AP. Markers of a plant-based diet relate to memory and executive function in older adults. Nutr Neurosci. 2022;25(2):276-285.
- Sherzai D, Sherzai A. Preventing alzheimer’s: our most urgent health care priority. Am J Lifestyle Med. 2019;13(5):451-461.
- Cao GY, Li M, Han L, et al. Dietary fat intake and cognitive function among older populations: a systematic review and meta-analysis. J Prev Alzheimers Dis. 2019;6(3):204-211.
- Holloway CJ, Cochlin LE, Emmanuel Y, et al. A high-fat diet impairs cardiac high-energy phosphae metabolism and cognitive function in healthy human subjects. Am J Clin Nutr. 2011;93(4):748-755.
- Cai W, Uribarri J, Zhu L, et al. Oral glycotoxins are a modifiable cause of dementia and the metabolic syndrome in mice and humans. Proc Natl Acad Sci U S A. 2014;111(13):4940-4945.
- Igase M, Ohara M, Igase K, et al. Skin autofluorescence examination as a diagnostic tool for mild cognitive impairment in healthy people. J Alzheimers Dis. 2017;55(4):1481-1487.
- West RK, Moshier E, Lubitz I, et al. Dietary advanced glycation end products are associated with decline in memory in young elderly. Mech Ageing Dev. 2014;140:10-12.
- Abate G, Marziano M, Rungratanawanich W, Memo M, Uberti D. Nutrition and age-ing: focusing on alzheimer’s disease. Oxid Med Cell Longev. 2017;2017:7039816.
- Chou PS, Wu MN, Yang CC, Shen CT, Yang YH. Effect of advanced glycation end products on the progression of alzheimer’s disease. J Alzheimers Dis. 2019;72(1):191-197.
- Tabara Y, Yamanaka M, Setoh K, et al. Advanced glycation end product accumulation is associated with lower cognitive performance in an older general population: the nagahama study. J Alzheimers Dis. 2020;74(3):741-746.
- Meerwaldt R, Graaff R, Oomen PHN, et al. Simple non-invasive assessment of advanced glycation endproduct accumulation. Diabetologia. 2004;47(7):1324-1330.
- Kellow NJ, Coughlan MT, Reid CM. Association between habitual dietary and lifestyle behaviours and skin autofluorescence (Saf), a marker of tissue accumulation of advanced glycation endproducts (Ages), in healthy adults. Eur J Nutr. 2018;57(6):2209-2216.
- Nongnuch A, Davenport A. The effect of vegetarian diet on skin autofluorescence measurements in haemodialysis patients. Br J Nutr. 2015;113(7):1040-1043.