Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kontaminace čaje olovem
Kolik zeleného, bílého, černého nebo oolong čaje můžeme vypít, než přínosy u dětí, těhotných žen a dospělých obecně předčí rizika spojená s kontaminací olovem?
Čína spaluje polovinu světové spotřeby uhlí a chrlí u toho do vzduchu těžké kovy, jako je rtuť a olovo. Tím továrny ovlivňují vývoj dětí v jejich sousedství.
Co ale když nebydlíte v Číně, ani nejíte potraviny z Číny? Stále můžete být vystaveni rtuti, která se dostává do oceánu a poté do ryb a mořských plodů, které sníte. Někteří lidé však pijí nápoj z Číny: čaj. Čína je jedním z největších vývozců čaje, ale její rychlá industrializace vyvolala obavy z kontaminace olovem. Olovo je toxin, který může postihnout téměř všechny orgány v těle. Čím více olova je v půdě, tím více ho skončí v čajových lístcích. Čím blíže frekventovaným silnicím je čaj pěstován, tím více olova obsahuje. Naznačuje nám to, že by v tom mohl hrát svou roli olovnatý benzín; ten Čína zakázala až v roce 2000.
Stejně jako mají větší a déle žijící ryby ve svém těle více rtuti, tak i déle rostoucí čajové lístky nahromadí více olova. Mladé čajové lístky mají 2-6x méně olova než zralé listy. Nejen, že mladé čajové lístky, používané k výrobě zeleného a bílého čaje, mají podstatně méně olova než starší listy používané k výrobě černého čaje a oolongu, navíc se zdá, že olovo se z černého čaje a oolongu při louhování uvolňuje mnohem snáz. Výsledné zdravotní riziko způsobené olovem tak může být u zeleného čaje v porovnání s oolongem a černým čajem až 100x nižší.
Protože některé fungicidy mohou být znečištěné těžkými kovy, člověk by očekával, že bio čaj bude olovem kontaminován méně. Nicméně ve studii, testující 30 čajů běžně dostupných v amerických obchodech, výzkumníci zjistili, že kontaminace olovem v bio čajích nebyla o nic nižší než v konvenčních, přestože by měly bio čaje obsahovat méně reziduí pesticidů.
Pokud jde olovo, tak nejdůležitějším faktorem se zdá být země původu čaje. Jaké množství čaje je tedy bezpečné pít? Na základě nejpřísnějších bezpečnostních limitů na světě – jako jsou kalifornské Prop 65 parametry – a největších studií o kontaminaci čaje olovem napříč celým světem jsem dospěl k následujícím doporučením.
Pokud nejste těhotná žena a pijete jen zelený čaj, pak nezáleží na tom, odkud čaj pochází – můžete ho pít, kolik chcete. Můžete pít 1 šálek denně i 15 šálků denně. Nicméně s ohledem na průměrný obsah olova ve vzorcích čínského černého čaje, už tři a více šálků tohoto čaje překročí denní bezpečnostní limit pro příjem olova; nebo by ho tři šálky překročit přinejmenším mohly.
Tyto limity platí, pokud čajové lístky nebo pytlík s čajem po louhování vyhodíte. Jestliže čajové lístky konzumujete, například když pijete čaj matcha, což je práškový zelený čaj, nebo přihazujete čajové lístky do smoothie, jako to dělám já, pak bych nepoužíval více než 2-3 vrchovaté lžičky lístků. Pokud však používáte japonský zelený čaj, který je na olovo velmi chudý, můžete ho bezpečně konzumovat 15 plných lžic denně.
Jediným důvodem, proč bych přesto nedoporučil konzumovat více než 8 lžic, je, že byste mohli překročit doporučený denní limit pro příjem kofeinu u dospělých. Jak je to u dětí? Pokud jste desetileté dítě vážící asi 32 kilogramů, pití zeleného čaje nepředstavuje problém, ale bezpečná dávka kofeinu pro děti je okolo 3 mg na kilogram váhy. To by pití čaje u dětí omezilo asi na 4 šálky denně.
Pokud však jde o lístky přidávané do smoothie, kvůli kofeinu bych nepoužíval více než 2 lžíce japonského zeleného čaje a kvůli obsahu olova ne více než 1 lžíci čínského. Pokud jde o černý čaj, tak bych nerad, aby děti pily více než 1 šálek denně, a konzumaci listů u černého čaje u dětí nedoporučuji vůbec.
A co těhotné ženy? Těhotné ženy by měly mít možnost denně pít během těhotenství 1 šálek zeleného čaje, a to bez ohledu na jeho původ. Vyplývá to z průměrného obsahu olova v čaji. Limit pro japonský zelený čaj je stanoven jen s ohledem na obsah kofeinu na 4 šálky. V těhotenství bych osobně nedoporučoval pití jakéhokoliv černého čaje, ani konzumaci čajových lístků, pakliže nemáte jistotu o jeho nezávadnosti, co se týče obsahu olova.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- W Y Han, F J Zhao, Y Z Shi, L F Ma, J Y Ruan. Scale and causes of lead contamination in Chinese tea. Environ Pollut. 2006 Jan;139(1):125-32.
- F M Shen, H W Chen. Element composition of tea leaves and tea infusions and its impact on health. Bull Environ Contam Toxicol. 2008 Mar;80(3):300-4.
- T Karak, R M Bhagat. Trace elements in tea leaves, made tea and tea infusion: A review. Food Research International Volume 43, Issue 9, November 2010, Pages 2234–2252.
- D Tang, T Li, J J Liu, Z Zhou, T Yuan, Y Chen, V A Rauh, J Xie, F Perera. Effects of Prenatal Exposure to Coal-Burning Pollutants on Children’s Development in China. Environ Health Perspect. 2008 May; 116(5): 674 679.
- G Schwalfenberg, S J Genuis, I Rodushkin. The Benefits and Risks of Consuming Brewed Tea: Beware of Toxic Element Contamination. Journal of Toxicology Volume 2013 (2013), Article ID 370460, 8 pages.
- Y Chen, J Xu, M Yu, X Chen, J Shi. Lead contamination in different varieties of tea plant (Camellia sinensis L.) and factors affecting lead bioavailability. J Sci Food Agric. 2010 Jul;90(9):1501-7.
- D J Weiss, C R Anderton. Determination of catechins in matcha green tea by micellar electrokinetic chromatography. J Chromatogr A. 2003 Sep 5;1011(1-2):173-80.
Images thanks to Frank Douwes via Flickr.