Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Konzumace ryb a diabetes mellitus
Vztah mezi konzumací ryb a rizikem cukrovky může souviset s toxickými znečišťujícími látkami, které se hromadí ve vodním potravním řetězci.
V posledních dvou letech bylo publikováno 6 samostatných metaanalýz týkajících se vztahu mezi spotřebou ryb a vznikem diabetu 2. typu. Cílem metaanalýzy je shromáždit nejlepší dosud provedené studie a zhodnotit, co ukazuje celková bilance důkazů. Skutečnost, že v poslední době bylo zveřejněno 6 takových metaanalýz, ukazuje, že tato otázka je stále aktuální. Jedním ze společných znaků bylo, že konzumenti ryb ve Spojených státech měli vyšší riziko vzniku cukrovky.
Pokud zahrneme i Evropu, ukazuje se, že riziko vzniku cukrovky je vyšší o 38 %. Převedeme-li to na jednotlivé porce, lze říci, že se jedná o 5% nárůst rizika s každou porcí ryby během týdne. Podívejme se i z jiného pohledu; porce červeného masa je pojena s 19% nárůstem rizika, ale to je denní nárůst. Jedna porce ryb týdně představuje 5% nárůst, takže denní podávání představuje 35% zvýšení rizika, což je horší než u červeného masa. Ale proč?
Příjem ryb a omega-3 tuků může zvýšit riziko vzniku diabetu 2. typu tím, že dochází ke zvýšení hladiny cukru v krvi, jak bylo zjištěno v přehledu důkazů uznaných americkou vládou. Došlo ke zvýšení hladiny cukru v krvi u diabetiků, kterým byl podáván rybí olej. Důvodem může být i to, že omega-3 kyseliny způsobují oxidační stres. Nedávná studie ukázala, že buňky produkující inzulin ve slinivce břišní zřejmě nefungují stejně dobře u lidí, kteří konzumují dvě nebo více porcí ryb týdně. Může to být i kvůli kontaminantům, které jsou v rybách přítomny.
Vše začalo herbicidem Agent Orange. Během války ve Vietnamu se do půdy dostalo 75 milionů litrů, čímž došlo ke kontaminaci stopovým množstvím dioxinů. Červený kříž odhaduje, že asi u miliónu obyvatel Vietnamu došlo k nepříznivému ovlivnění. A co všichni ti vojáci, američtí vojáci, u kterých došlo k expozici během rozprašování této látky? Uvádí se, že u veteránů vystavených Agent Orange je vyšší míra výskytu cukrovky než u neexponovaných, a zdroj těchto informací je nyní oficiálně uznán.
Jedná se o tzv. perzistující organické znečišťující látky, což jsou převážně umělé průmyslové chemikálie, patřící mezi nejnebezpečnější sloučeniny, které kdy byly syntetizovány. Řadíme sem dioxiny, PCB a některé pesticidy obsahující chlor, které jsou vysoce odolné a v přírodě se nerozkládají.
Původně se zdůrazňovaly jejich škodlivé účinky na reprodukční funkce a jejich schopnost vyvolat rakovinu, ale nyní roste i počet důkazů, že expozice těmto toxickým látkám vede k metabolickým chorobám, jako je například i diabetes. Tomuto zjištění bychom měli věnovat mimořádnou pozornost.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M Zhang, E Picard-Deland, A Marette. Fish and Marine Omega-3 Polyunsatured Fatty Acid Consumption and Incidence of Type 2 Diabetes: A Systematic Review and Meta-Analysis. Int J Endocrinol. 2013 2013:501015 Epub 2013 Sep 8.
- C Lee, A Liese, L Wagenknecht, C Lorenzo, S Haffner, A Hanley. Fish consumption, insulin sensitivity and beta-cell function in the Insulin Resistance Atherosclerosis Study (IRAS). Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2013 23(9):829 – 835.
- JS Zheng, T Huang, J Yang, YQ Fu, D Li. Marine N-3 polyunsaturated fatty acids are inversely associated with risk of type 2 diabetes in Asians: A systematic review and meta-analysis. PLoS ONE. 2012 7(9):e44525.
- DO Carpenter. Environmental contaminants as risk factors for developing diabetes. Rev Environ Health. 2008 23(1):59 – 74.
- JHY Wu, R Micha, F Imamura, A Pan, ML Biggs, O Ajaz, L Djousse, FB Hu, D Mozaffarian. Omega-3 fatty acids and incident type 2 diabetes: A systematic review and meta-analysis. Br J Nutr. 2012 107 - Suppl - 2:S214 – 27.
- A Wallin, D Di Giuseppe, N Orsini, PS Patel, NG Forouhi, A Wolk. Fish consumption, dietary long-chain n-3 fatty acids, and risk of type 2 diabetes: Systematic review and meta-analysis of prospective studies. Diabetes Care. 2012 35(4):918 – 929.
- J Ruzzin. Public health concern behind the exposure to persistent organic pollutants and the risk of metabolic diseases. BMC Public Health. 2012 12(20):298.
- J Ruzzin, DH Lee, DO Carpenter, DR Jacobs Jr. Reconsidering metabolic diseases: The impacts of persistent organic pollutants. Atherosclerosis. 2012 224(1):1 – 3.
- GL Henriksen, NS Ketchum, JE Micalek, JA Swaby. Serum dioxin and diabetes mellitus in veterans of operation ranch hand. Epidemiology. 1997 (3):252-258.
- Y Zhou, C Tian, C Jia. Association of fish and n-3 fatty acid intake with the risk of type 2 diabetes: A meta-analysis of prospective studies. Br J Nutr. 2012 108(3):408 – 417.
- P Xun, K He. Fish Consumption and Incidence of Diabetes. Diabetes Care. 2012 35(4):930–938.
- CH MacLean, WA Mojica, SC Morton, J Pencharz, RH Garland, W Tu, SJ Newberry, LK Jungvig, J Grossman, P Khanna, S Rhodes, P Shekelle. Effects of omega-3 fatty acids on lipids and glycemic control in type II diabetes and the metabolic syndrome and on inflammatory bowel disease, rheumatoid arthritis, renal disease, systemic lupus erythematosus, and osteoporosis. Evid Rep Technol Assess. (Summ) 2004 (89):1 – 4.
- VM Montori, A Farmer, PC Wollan, SF Dinneen. Fish oil supplementation in type 2 diabetes: a quantitative systematic review. Diabetes Care. 2000 Sep;23(9):1407-15. Review.
Images thanks to falco via Pixabay, Brian K. Grigsby via Wikimedia, and James Nachtwey via flickr