Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kouření vs. kapustová šťáva
Účinky kapustové šťávy na LDL a HDL cholesterol + antioxidační kapacitu krve.
Tato význačná studie o schopnosti kapusty posilovat imunitní systém dospěla k závěru, že „příjem kapusty může mít na lidi příznivý účinek, může zvýšit přirozenou obranyschopnost těla proti patogenům, například virům, bakteriím a toxinům. Imunostimulační účinek by tak představoval další příznivý účinek kapusty, která má také velkou antioxidační sílu a jiné příznivé účinky na zdraví.“
Dalším účinkem je například zlepšení rizikových faktorů ischemické choroby srdeční. Věděli jste, že šťávě z kapusty se dostává rostoucí pozornosti v Japonsku, kde patří mezi nejoblíbenější zdraví prospěšné potraviny? Už se balím a stěhuji. Třicet dva mužů s vysokým cholesterolem konzumovalo tři nebo čtyři panáky kapustové šťávy každý den po dobu tří měsíců. Celkem to vychází na 13,6 kg kapusty. To je množství, které průměrný Američan zkonzumuje za sto let.
Co se tedy stalo? Zezelenali a začali fotosyntetizovat? Ne, ale kapusta výrazně snížila jejich hladiny škodlivého cholesterolu a zvýšila hladiny dobrého cholesterolu. Účinek byl stejně silný jako hodinová pohybová aktivita sedm dní v týdnu. Je zřejmé, že ke konci tříměsíčního období stoupla jejich hladina antioxidantů v krvi, ačkoliv u kuřáků nebyl výsledek tak patrný. Dokážu si představit, jak některý z mužů drží v jedné ruce cigaretu a v druhé ruce skleničku s kapustovou šťávou.
Vědci nadnesli, že za rozdílem může stát aktivní spotřebovávání všech dostupných antioxidantů u kuřáků. V situaci, kdy vaše kuřáctví může zvýšit spotřebu antioxidantů natolik, že potřebujete ekvivalent 200 šálků brokolice, víte, že už je na čase s kouřením přestat.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Nishi K, Kondo A, Okamoto T, Nakano H, Daifuku M, Nishimoto S, Ochi K, Takaoka T, Sugahara T. Immunostimulatory in vitro and in vivo effects of a water-soluble extract from kale. Biosci Biotechnol Biochem. 2011;75(1):40-6.
- Kim SY, Yoon S, Kwon SM, Park KS, Lee-Kim YC. Kale juice improves coronary artery disease risk factors in hypercholesterolemic men. Biomed Environ Sci. 2008 Apr;21(2):91-7.
- USDA Economic Research Service. U.S. per capita food availability: Individual vegetable: Kale.
Image thanks to Food Thinkers / flickr