
Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.

Kravský mléčný kasomorfin a autismus
Opiátům podobné kasomorfiny uvolňované z kravské mléčné bílkoviny kaseinu jsou obviňovány z toho, že způsobují nemoci jako autismus, syndrom náhlého úmrtí kojenců, cukrovka 1. typu, porodní psychóza, nemoci oběhové soustavy a potravinové alergie.
„Apnoické pauzy (dočasná zástava dechu u kojenců) a svalová atonie (ochabnutí) po vystavení kravskému mléku mohou být také vysvětleny účinky kasomorfinu mimo centrální nervovou soustavu.“
„Kasomorfin, opiátový peptid tvořený z kravského mléka, je také zodpovědný za spouštění pseudoalergických reakcí“ a dalších abnormalit zaznamenaných při syndromu náhlého úmrtí kojenců. A navíc, podobně jako morfin, i kasomorfin prodlužuje vyprazdňování žaludku, čímž může u kojenců zvýšit riziko refluxu obsahu žaludku do plic. „Lze proto říci, že efekt tzv. mléčné apnoe sestává z několika částí: opioidem vyvolaného utlumení dýchání, (pseudoalergické) respirační odezvy související s histaminem, vlivu na… periferní nervový systém, refluxu obsahu jídla vyvolaného konzumací mléka a následné zástavy dechu vdechnutím částic.“
Syndrom náhlého úmrtí kojenců není jediným zdravotním problémem spojeným s těmito morfinu podobnými sloučeninami. Zde je úryvek z nedávného vydání dalšího lékařského časopisu: „Kasomorfiny uvolňované z kravské mléčné bílkoviny, beta kaseinu, jsou obviňovány z podílu na vzniku těchto zdravotních problémů: autismus, syndrom náhlého úmrtí kojenců, cukrovka 1. typu, poporodní psychóza, oběhové poruchy a potravinové alergie…“
Pokud jde o riziko autismu, lidské kasomorfiny, což jsou jediné kasomorfiny nacházející se v mateřském mléku žen, které nekonzumují kravské mléko, jsou spojeny s „normálním psychomotorickým vývojem a normálním svalový napětím.“ Naproti tomu zvýšené hladiny kravského kasomorfinu, obsaženém v dětské náhradě mateřského mléka se základem z kravského mléka, jsou spojeny s „opožděním psychomotorického vývoje“ a výskytem svalových křečí. Tyto důkazy naznačují, že neschopnost některých kojenců dostatečně odstraňovat kravský kasomorfin z těla, může být „rizikovým faktorem pro zpoždění psychomotorického vývoje a další choroby, například autismus.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Sun Z, Zhang Z, Wang X, Cade R, Elmir Z, Fregly M. Relation of beta-casomorphin to apnea in sudden infant death syndrome. Peptides. 2003 Jun;24(6):937-43.
- Fiedorowicz E, Jarmołowska B, Iwan M, Kostyra E, Obuchowicz R, Obuchowicz M. The influence of μ-opioid receptor agonist and antagonist peptides on peripheral blood mononuclear cells (PBMCs). Peptides. 2011 Apr;32(4):707-12.
- Kost NV, Sokolov OY, Kurasova OB, Dmitriev AD, Tarakanova JN, Gabaeva MV, Zolotarev YA, Dadayan AK, Grachev SA, Korneeva EV, Mikheeva IG, Zozulya AA. Beta-casomorphins-7 in infants on different type of feeding and different levels of psychomotor development. Peptides. 2009 Oct;30(10):1854-60.
Images thanks to Ninjatacoshell, John Curtis, Shardan, and zimpenfish via Wikimedia Commons, and Judy Baxter via Flickr.
Nejnovější videa

Je rapamycin univerzální lék proti stárnutí?

Inhibice mTOR pomocí rapamycinu pro prodloužení délky života a zdraví

Enzym mTOR jako motor stárnutí
