Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Které ořechy bojují s rakovinou nejlépe?
Během několika hodin po konzumaci vlašských ořechů je krev dobrovolníků schopna potlačovat růst buněk rakoviny prsu v Petriho misce. Které ořechy však fungují nejlépe – mandle, para ořechy, kešu ořechy, lískové ořechy, makadamové ořechy, arašídy, pekanové ořechy, piniové oříšky, pistácie, nebo vlašské ořechy?
Ve svém videu o prevenci rakoviny prsu a ořeších jsem představil údaje ze studie Harvard Nurse‘s Study, která naznačuje, že včasná konzumace ořechů může být prostředkem prevence rakoviny prsu. Následná studie zahrnující dcery zdravotních sester toto zjištění potvrdila. U těch, které jedly více arašídového másla, ořechů, fazole, čočky, sóji nebo kukuřice, bylo zjištěno, že měly jen zlomek rizika fibrocystického onemocnění prsu, které zvyšuje riziko onemocnění rakovinou prsu. A nejsilnější ochranné účinky byly zjištěny u těch, které byly ohroženy nejvíce, tedy u těch, které měly rakovinu prsu v rodině.
Nová studie dokonce zjistila, že jen dvě hrsti ořechů týdně mohou chránit proti rakovině slinivky, jedné z nejnebezpečnějších rakovin. Nejsme si jisti, proč ořechy takto účinkují. Ořechy jsou vnímány jako výživově velmi hodnotné, obsahují mnoho dobrých věcí. To může vysvětlit některé mechanismy, kterými komponenty ořechů způsobují smrt rakovinových buněk a potlačují růst a šíření rakoviny in vitro.
Které ořechy však fungují nejlépe? V mém videu „Zelenina č. 1 proti rakovině“ jsme se dozvěděli, že dva typy zeleniny, zelenina z rodiny brokolice a zelenina z rodiny česneku, nejúčinněji potlačují růst rakovinných buněk. Poté ve videu „Jaké ovoce je proti rakovině nejlepší?“ získaly titul brusinky a citróny. A co ořechy? Z hlediska obsahu antioxidantů vítězí vlašské ořechy a pekanové ořechy. Dvacet pět vlašských ořechů obsahuje tolik antioxidantů jako osm gramů vitamínu C. To je tolik vitamínu C, kolik se nachází ve stovce pomerančů. No ano, ale jak si stojí ořechy proti rakovině?
Zde je graf proliferace lidských rakovinných buněk vs. rostoucí koncentrace deseti nejběžněji konzumovaných ořechů ve Spojených státech. Pokud kápnete na tyto rakovinné buňky pro kontrolu vodu, nic se nestane. Dělí se, množství vzroste o 100 % a dále se dělí a množí o dalších 100 %.
A lískové oříšky, pistácie a para ořechy zřejmě nefungují o nic lépe než voda. Piniové oříšky, kešu a makadamové ořechy už z této skupiny trochu vybočují. Mandle, zdá se, chrání dvakrát tolik; snížily růst rakovinných buněk o polovinu, a to při pouhé poloviční dávce. Ale tito tři finalisté jsou vítězi. Způsobují dramatický pokles šíření rakoviny už při malých dávkách: vlašské ořechy, pekanové ořechy a bronz získávají arašídy.
Šlo o ořechy postavené proti buňkám rakoviny jater u člověka, stejně jako ve studii s ovocem. Podobné výsledky zjistili, když postavili ořechy proti lidským buňkám rakoviny tlustého střeva, což je zvláště důležité, protože strávené ořechy se mohou dostat do přímého kontaktu s buňkami rakoviny tlustého střeva i ve skutečnosti. Zatímco u něčeho takového, jako je rakovina prsu, i když ořechy potlačí růst rakoviny prsu v Petriho misce, neznamená to nutně, že konzumace ořechů by potlačila růst rakoviny přímo v prsu, protože ochranné sloučeniny ořechů se nemusí ani dostat do krevního oběhu.
Chcete-li to otestovat, museli byste navrhnout experiment, kde kápnete krev těch, co jedí ořechy, a těch, co je nejedí, na buňky rakoviny prsu, a to je přesně to, co nedávno provedli badatelé z Pennsylvania State University. Chtěli také vědět, co bylo to v ořeších, co mělo takový ochranný účinek. A tak podávali lidem celé vlašské ořechy, dalším jen olej z vlašských ořechů a dalším jen slupky, a pak kapali jejich krev na lidské buňky rakoviny prsu do Petriho misky dalších šest hodin. A krev těch, kteří jedli vlašské ořechy potlačila růst rakoviny prsu, zatímco u těch, co konzumovali olej nebo slupky, krev takový účinek neměla.
A co je nejdůležitější, tyto údaje naznačují, že některé složky vlašských ořechů jsou skutečně vstřebány, cirkulují v krvi a mohou ovlivnit proliferaci buněk rakoviny prsu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J Yang, R H Liu, L Halim. Antioxidant and antiproliferative activities of common edible nut seeds. Food Science and Technology 2009 42:1 – 8.
- J P V Heuvel, B J Belda, D B Hannon, P M Kris-Etherton, J A Grieger, J Zhang, J T Thompson. Mechanistic examination of walnuts in prevention of breast cancer. Nutr Cancer 2012 64(7):1078 – 1086.
- C S Berkey, W C Willett, R M Tamimi, B Rosner, A L Frazier, G A Colditz. Vegetable protein and vegetable fat intakes in pre-adolescent and adolescent girls, and risk for benign breast disease in young women. Breast Cancer Res. Treat. 2013 141(2):299 – 306.
- Y Bao, F B Hu, E L Giovannucci, B M Wolpin, M J Stampfer, W C Willett, C S Fuchs. Nut consumption and risk of pancreatic cancer in women. Br J Cancer 2013 109(11):2911 – 2916.
- X Su, R M Tamimi, L C Collins, H J Baer, E Cho, L Sampson, W C Willett, S J Schnitt, J L Connolly, B A Rosner, G A Colditz. Intake of fiber and nuts during adolescence and incidence of proliferative benign breast disease. Cancer Causes Control 2010 21(7):1033 – 1046.
- P Papanastasopoulos, J Stebbing. Nuts and cancer: Where are we now? Lancet Oncol. 2013 14(12):1161 – 1162.
Images thanks to Horst Frank, Aney, Kotoviski, Firetwister, Maximaximax, TonytheTiger, Evan-Amos, Azure, and Grendelkhan via Wikimedia