Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Které potraviny zvyšují pocit štěstí?
Některé potraviny nejsou spojovány pouze s větší spokojeností, ale také s pocity „eudaimonického“ štěstí – pocity zapojení se, kreativity, naplnění smyslu a účelu v životě.
Už tisíce článků byly publikovány o tak důležitém tématu, jako je to, co určuje štěstí a psychické zdraví lidí, ale jaký potenciální vliv mohou mít různé druhy potravin, které lidé jedí?
Rostoucí prevalence duševních poruch způsobuje značnou zátěž, tudíž potřebujeme levné a efektivní strategie, které by zlepšily psychickou pohodu naší populace. Máme narůstající objem literatury, která naznačuje, že strava má potenciál psychickou pohodu ovlivňovat. Co tedy máme konzumovat? Vzhledem k množství důkazů pro zdravotní přínos ovoce a zeleniny výzkumníci začali s nimi.
Průřezové studie z celého světa podporují vztah mezi pocitem štěstí a příjmem ovoce a zeleniny. Lidé, kteří denně jedí ovoce a zeleninu, mají vyšší pravděpodobnost, že budou klasifikováni jako „velmi šťastní“, což naznačuje silnou a pozitivní korelaci mezi konzumací ovoce a zeleniny a pocitem štěstí. Možná i pocity optimismu.
Největší studie byla provedena ve Velké Británii, kde byl nalezen vztah mezi velikostí dávky a reakcí – tedy vztah mezi denními porcemi ovoce a zeleniny a životní spokojeností a pocitem štěstí. Tedy více ovoce a zeleniny znamená větší míru štěstí. Lidé, kteří konzumují až sedm nebo osm porcí denně, prožívají nejvyšší životní spokojenost a štěstí. A tento vztah zůstává významný i po kontrole faktorů, jako je finanční příjem, nemoci, cvičení, kouření a tělesná hmotnost, což ukazuje, že konzumace ovoce a zeleniny nefunguje pouze jako ukazatel jiného zdravého chování.
Ale jak může konzumace rostlinné stravy sama o sobě zvyšovat pocit štěstí? Mnoho druhů ovoce a zeleniny má vysoký obsah vitaminu C, což je jeden z faktorů ve výrobě dopaminu, neurotransmiteru „chuti do života“. A antioxidanty snižují zánět, což může vést k vyšší úrovni eudemonické pohody. Aristotelův pojem eudemonie, popsané jako nejvyšší ze všech lidských požitků, znamená realizaci skutečného lidského potenciálu člověka.
A to bylo cílem této studie. Chtěli vědět, zda je konzumace ovoce a zeleniny spojena i s jinými ukazateli životní pohody kromě pocitu štěstí a životní spokojenosti, jako je stav všeobecné eudemonické pohody – stav rozkvětu charakterizovaný pocity závazku, smyslu a účelu v životě.
Po dobu dvou týdnů byl sledován vzorek asi 400 mladých dospělých. Ukázalo se, že mladí dospělí, kteří jedí více ovoce a zeleniny, opravdu hlásí vyšší průměrnou eudemonickou pohodu, intenzivnější pocity zvědavosti a větší tvořivost. Výzkumníci byli schopni toto pozorovat na každodenní bázi – větší pohoda ve dnech, kdy sledované osoby jedly zdravěji.
Tato zjištění naznačují, že příjem ovoce a zeleniny souvisí i s dalšími aspekty lidského rozkvětu nad rámec pouhého pocitu štěstí.
Ale ne tak rychle. Možná to není tak, že dobré jídlo vede k dobré náladě, ale naopak dobrá nálada vede ke konzumaci dobrého jídla. Pokud u lidí experimentálně vyvoláte dobrou náladu, hodnotí zdravé potraviny, jako jsou jablka, výše než pochoutky, jako jsou bonbóny. Při výběru mezi čokoládovými bonbóny a hrozny si lidé s dobrou náladou s větší pravděpodobností vybrali hrozny.
Výsledky těchto studií podporují rostoucí objem výzkumů, které naznačují, že pozitivní nálada usnadňuje odolnost vůči pokušení. Kdo se potřebuje utěšovat jídlem, když už se cítí dobře? Je to jako, co bylo dříve, slepice nebo vejce? Ano, konzumace vajec může zvýšit naši pravděpodobnost chronických onemocnění, ale možná že i chronické onemocnění zvyšuje pravděpodobnost, že budeme jíst nezdravé potraviny. Co bylo dříve, nálada nebo jídlo?
Potřebujeme takovou studii, ale místo zkoumání psychické pohody a stravy v ten samý den, podívejme se, jestli existuje korelace mezi tím, co sníte dnes a jak se budete cítit zítra. Ale takovou studii jsme neměli. Tedy až dosud.
Prokázaly se stejně silné vztahy mezi pozitivní náladou a konzumací ovoce a zeleniny, ale analýza pozdních následků prokázala, že spotřeba ovoce a zeleniny předpovídá zlepšení nálady na druhý den, a nikoliv naopak. V dnech, kdy zkonzumovali více ovoce a zeleniny, se lidé cítili klidnější, šťastnější a energičtější než obvykle, a také následující den se cítili více pozitivně.
Takže konzumace ovoce a zeleniny opravdu může podporovat emocionální pohodu. Vezměte si, že jediné intenzivnější cvičení vám může zlepšit náladu, tak proč by to nefungovalo stejně se zdravým jídlem? Kolik ovoce a zeleniny? Zdá se, že musíte sníst přibližně 7,2 porcí ovoce nebo 8,2 porcí zeleniny denně, abyste zaznamenali smysluplnou změnu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J K Boehm, D R Williams, E B Rimm, C Ryff, L D Kubzansky. Association between optimism and serum antioxidants in the midlife in the United States study. Psychosom Med. 2013 Jan;75(1):2-10.
- M Fararouei, I J Brown, M A Toori, R E Haghighi, J Jafari. Happiness and health behaviour in Iranian adolescent girls. J Adolesc. 2013 Dec;36(6):1187-92.
- S Y Kye, K Park. Health-related determinants of happiness in Korean adults. Int J Public Health. 2014 Oct;59(5):731-8.
- T S Conner, K L Brookie, A C Richardson, M A Polak. On carrots and curiosity: eating fruit and vegetables is associated with greater flourishing in daily life. Br J Health Psychol. 2015 May;20(2):413-27.
- C D Ryff, B Singer. The Contours of Positive Human Health. Psychological Inquiry Vol. 9, No. 1 (1998), pp. 1-28.
- M P Gardner, B Wansink, J Kim, S Park. Better moods for better eating?: How mood influences food choice. Journal of Consumer Psychology Volume 24, Issue 3, July 2014, Pages 320–335.
- J A Piqueras, W Kuhne, P Vera-Villarroel, A van Straten, P Cujipers. Happiness and health behaviours in Chilean college students: a cross-sectional survey. BMC Public Health. 2011 Jun 7;11:443.
- A Fedorikhin, V M Patrick. Positive Mood and Resistance to Temptation: The Interfering Influence of Elevated Arousal. Journal of Consumer Research, Vol. 37, No. 4, 2010.
- B A White, C C Horwath, T S Conner. Many apples a day keep the blues away--daily experiences of negative and positive affect and food consumption in young adults. Br J Health Psychol. 2013 Nov;18(4):782-98.
- C Rooney, M C McKinley, J V Woodside. The potential role of fruit and vegetables in aspects of psychological well-being: a review of the literature and future directions. Proc Nutr Soc. 2013 Nov;72(4):420-32.
- D G Blanchflower, A J Oswald, S Stewart-Brown. Is Psychological Well-being Linked to the Consumption of Fruit and Vegetables? NBER Working Paper No. 18469
Images thanks to Mark Carthy via 123rf.