
Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.

Kuřata, vejce a zánět
Kuřecí maso a vejce jsou největším zdrojem kyseliny arachidonové ve stravě – omega-6 mastné kyseliny zodpovědné za zánětlivou odezvu těla.
Zánět není vždy špatný. Když si zarazíte někam do těla třísku nebo se říznete, rána může být červená, horká, opuchlá, bolestivá a zhnisaná. Zánět je jedním ze způsobů, jak naše těla bojují proti infekci. Takže potřebujeme kyselinu arachidonovou k vyvolání zánětlivé kaskády. Ale my ji nemusíme dodávat ve stravě, protože naše tělo si ji dokáže vyrobit.
U masožravců, jako jsou kočky, je kyselina arachidonová esenciální živinou. Vzhledem k tomu, že se živí masem, získávají ji předem vytvořenou ze stravy, takže jejich těla už ji vyrábět nemusí. My však, jako příbuzní lidoopů, živících se rostlinnou stravou, si i dokážeme vyrábět sami. Je to jako s cholesterolem. Naše tělo potřebuje určité množství cholesterolu, a také si jej dokáže vyrobit. Není potřeba, abychom ještě další přijímali ve stravě. A opravdu nám příliš mnoho cholesterolu škodí. Totéž platí pro kyselinu arachidonovou.
Pokud se jí chcete pokusit vyvarovat, toto je deset jejích nejlepších zdrojů v americké stravě. Jak vidíte: jednoznačně vedou kuřata a vejce. Takže dokonce i semivegetariáni mohou snížit svoji hladinu; i když bychom se museli stát vegany, abychom svůj příjem snížili optimálně.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- National Cancer Institute. 2010. Sources of Selected Fatty Acids among the US Population, 2005–06.
- Galland L. Diet and inflammation. Nutr Clin Pract. 2010 Dec;25(6):634-40.
- Institute of Medicine. 2006. Dietary Reference Intakes: The Essential Guide to Nutrient Requirements. National Academies Press, Washington D.C.
Images thanks to Professor Teresa G. Fischer
Nejnovější videa

Je rapamycin univerzální lék proti stárnutí?

Inhibice mTOR pomocí rapamycinu pro prodloužení délky života a zdraví

Enzym mTOR jako motor stárnutí
