Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba ADHD bez stimulantů
Pohybová aktivita se ukázala být účinnou v mírnění příznaků ADHD, navíc se s ní pojí jen pozitivní vedlejší účinky.
Každý rok lékaři v USA předepíší 20 miliónů receptů na stimulační léky, například Ritalin. Léky se používají u dětí s poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Toto číslo každým rokem roste. Dokonce více než spotřeba jakýchkoliv jiných typů léků; každý rok k těm 20 miliónům receptů přibývá dalších 800 000. To je hodně amfetaminů pro mnoho dětí.
O těchto lécích se předpokládá, že fungují na mechanismu zvyšování hladin dopaminu a norepinefrinu v mozku. Hádejte, co dalšího může zvýšit hladiny dopaminu a norepinefrinu? Pohyb! Stačí několik minut jízdy na kole a hladiny vystřelí nahoru. Léky začínají účinkovat až za hodinu. Fyzická aktivita funguje téměř okamžitě.
Je však účinná proti ADHD? Podle posledního odborného posudku – výzkumů na toto téma moc není – naše současné poznatky naznačují, že nárazová i pravidelná fyzická aktivita může zmírňovat projevy ADHD.
Přestože „léky i pohybová aktivita při ADHD vykazují schopnost vhodněji regulovat hladiny dopaminu a norepinefrinu v mozku,“ některé nové druhy léků s dlouhodobým účinkem mohou účinkovat až 12 hodin, zatímco léčebný účinek cvičení přetrvává zhruba jen hodinu.
Jenže léky mají nežádoucí vedlejší účinky a mohou být zneužity. „Fyzická aktivita prokázala svou účinnost v tlumení projevů ADHD a nemá prakticky žádné vedlejší účinky.“
To však není tak docela pravda. Je třeba poznamenat, že hlavní rozdíl v těchto dvou způsobech léčby je to, že léky mají účinek vymezený jen na příznaky ADHD, zatímco pohyb nabízí fyzické, duševní a emocionální přínosy, které rozsah přínosů léků zdaleka přesahují. Takže pohyb má vedlejší účinky, ale všechny jsou pro nás příznivé.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- G. Chai, L. Governale, A. W. McMahon, J. P. Trinidad, J. Staffa, D. Murphy. Trends of outpatient prescription drug utilization in US children, 2002-2010. Pediatrics 2012 130(1):23 - 31
- J. I. Gapin, J. D. Labban, J. L. Etnier. The effects of physical activity on attention deficit hyperactivity disorder symptoms: The evidence. Prev Med. 2011 52 (Suppl 1):S70 - S74
- G. R. Van Loon, L. Schwartz, M. J. Sole. Plasma dopamine responses to standing and exercise in man. Life Sci. 1979 24(24):2273 - 2277
- Thomas L. Lenz. A Pharmacological/Physiological Comparison between ADHD Medications and Exercise. Am. J. Lifestyle Med. 2012 6(4):306 - 308
Images thanks to ADHD CENTER via flickr and Editor182 via Wikimedia