Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba astmatu ovocem a zeleninou
Zvýšení konzumace ovoce a zeleniny na 7 porcí denně zřejmě snižuje výskyt exacebrace astmatu na polovinu. Naopak omezení příjmu na úroveň standardní americké stravy vede k výraznému zhoršení funkce plic a kontroly nad astmatem.
V mezinárodní studii o astmatu a alergiích v dětství, která zahrnula více než milion dětí, byl zaznamenán konzistentní inverzní, tedy ochranný vztah mezi prevalencí astmatu, alergií a ekzému a příjmem rostlinné stravy, škrobovin, obilnin a zeleniny. Pokud by tato zjištění mohla být zobecněna, a pokud by se průměrná denní spotřeba těchto potravin zvýšila, před více než deseti lety se výzkumníci domnívali, že by mohlo být dosaženo významného snížení výskytu příznaků. Už není třeba o tom spekulovat; rostlinná strava byla konečně otestována.
Výzkumníci přišli s myšlenkou, že stále klesající spotřeba ovoce a zeleniny zvýšila citlivost populace jako celku na potenciálně škodlivé látky v ovzduší snížením antioxidační obrany v plicích.
To dává smysl. Tenká vrstvička tekutin, která tvoří rozhraní mezi plicní výstelkou a vnějším prostředím, je naší první linií obrany před oxidačním poškozením, které hraje důležitou roli při astmatu, přispívá k zúžení dýchacích cest, kontrakci, produkci hlenu a přecitlivělosti. Antioxidanty však před oxidačním stresem chrání, a tak naše plicní výstelka obsahuje řadu antioxidantů, které naše tělo buď vyrábí samo, nebo je získává ze stravy, zejména z ovoce a zeleniny.
Můžeme dokonce i kvantifikovat úroveň oxidativního stresu u lidí měřením hladiny oxidačních produktů v jejich výdechu. Ta klesá, když začnou jíst více ovoce a zeleniny, a klesá ještě více, když zkombinují více rostlinné stravy a méně živočišných produktů.
Mají tedy lidé s astmatem skutečně nižší hladinu antioxidantů než lidé bez astmatu? Ve srovnání se zdravými lidmi v kontrolní skupině měly subjekty s astmatem nižší celkovou krevní hladinu všech karotenoidů, i každého z jednotlivých rostlinných fytonutrientů, které byly měřeny – kryptoxantinu, lykopenu, luteinu, alfa-karotenu a beta-karotenu ve srovnání se zdravými lidmi.
Takže narůstající množství důkazů dosvědčuje, že tato strava má vliv na modulaci reakce plic na inhalační alergeny a dráždivé látky. Ale počkejte. Je možné, že snížená hladina karotenoidů při astmatu je výsledkem jejich zvýšené spotřeby v přítomnosti přebytku volných radikálů. Něco jako fenomén slepice a vejce. Pro ty, co nemají rádi cholesterol, můžeme říct: „Co bylo dříve: hrášek nebo lusk?“
Víme, že strava bohatá na antioxidanty se spojuje se sníženou prevalencí astmatu. Ovšem přímé důkazy toho, že změna příjmu potravin bohatých na antioxidanty astma skutečně ovlivňuje, jsme až dosud neměli.
Existují dva způsoby, jak otestovat účinky ovoce a zeleniny na astma. Přidejte lidem do stravy ovoce a zeleninu a zjistěte, zda se jejich astma zlepšuje, nebo, jak to udělali tito vědci, vezměte astmatiky, odstraňte jim ze stravy ovoce a zeleninu a zkontrolujte, zda se zhorší.
Byla to první výzkumná skupina, kde se zkoumalo, zda změna příjmu potravin bohatých na antioxidanty přímo ovlivňuje projevy astmatu. To, že lidé s astmatem jedli pouhých několik dní stravu s nízkým obsahem antioxidantů, vedlo k významnému zhoršení funkce plic a zvládání astmatu. „Toto zjištění je pro pacienty s astmatem velmi důležité, protože to znamená, že vynechání potravin bohatých na antioxidanty z jídelníčku, dokonce i na krátkou dobu, bude mít na příznaky astmatu škodlivý účinek.“
Je ovšem zajímavé, že dieta s nízkým obsahem antioxidantů konzumovaná lidmi v této studii, kde měli pouze jednu porci ovoce a maximálně dvě dávky zeleniny denně, je pro západní stravu typická. Jinými slovy, strava chudá na antioxidanty, která lidem zhoršovala astma a ochromila funkci jejich plic, se podobá standardní americké stravě.
Jelikož asi polovina populace obvykle konzumuje dietu s příjmem ovoce a zeleniny, který odpovídá uvedené stravě (nebo i méně), je pravděpodobné, že tento dietní vzorec, který musí být z hlediska zdraví plic považován za nedostatečný, může mít na léčbu astmatu významný dopad, což naznačuje potenciál typické západní stravy přispívat ke zhoršení funkce plic a kontrole astmatu.
Omezení konzumace ovoce a zeleniny může během několika dní narušit plicní funkce, ale pomůže přidání ovoce a zeleniny skutečně astma léčit? To byla druhá fáze studie.
Astmatici na standardní americké stravě měli v této studii asi 40% šanci relapsu a zhoršení astmatu v rámci tří měsíců. Ale dejte jim sedm porcí ovoce a zeleniny namísto tří a můžete snížit míru zhoršení na polovinu, až na 20 %. Pomocí pár kousků ovoce a zeleniny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- L G Wood, M L Garg, R J Blake, S Garcia-Caraballo, P G Gibson. Airway and circulating levels of carotenoids in asthma and healthy controls. J Am Coll Nutr. 2005 24(6):448 – 455.
- L G Wood, M L Garg, H Powell, P G Gibson. Lycopene-rich treatments modify noneosinophilic airway inflammation in asthma: Proof of concept. Free Radic Res. 2008 42(1):94 – 102.
- E R Miller 3rd, L J Appel, T H Risby. Effect of dietary patterns on measures of lipid peroxidation: Results from a randomized clinical trial. Circulation. 1998 98(22):2390 – 2395.
- P Ellwood, M I Asher, B Björkstén, M Burr, N Pearce, C F Robertson. Diet and asthma, allergic rhinoconjunctivitis and atopic eczema symptom prevalence: An ecological analysis of the International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) data. ISAAC Phase One Study Group. Eur Respir J. 2001 17(3):436 – 443.
- A Seaton, D J Godden, K Brown. Increase in asthma: A more toxic environment or a more susceptible population? Thorax. 1994 49(2):171- 174.
- A Soutar, A Seaton, K Brown. Bronchial reactivity and dietary antioxidants. Thorax. 1997 52(2):166 – 170.
- L G Wood, M L Garg, J M Smart, H A Scott, D Barker, P G Gibson. Manipulating antioxidant intake in asthma: A randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. 2012 96(3):534 – 543.
Images thanks to Baylor Health Care System via flickr