Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba astmatu pomocí rostlinné stravy vs. léčba doplňky
Nezpracované ovoce a zelenina byla porovnána s doplňky stravy s antioxidanty i doplňky stravy s výtažky z ovoce a zeleniny ve schopnosti léčit sezónní alergie, zlepšit funkci plic a mírnit projevy astmatu.
Tato průlomová studie o účinku změny příjmu antioxidantů při astmatu zjistila, že pouhých několik porcí ovoce a zeleniny denně navíc může silně snížit míru zhoršování astmatu. Pokud toto antioxidanty dokáží, nestačilo by namísto toho užívat antioxidanty v tabletkách?
Zdá se, že to nefunguje. Studie užívání přípravků s antioxidanty na respirační nebo alergická onemocnění většinou neprokázaly žádné příznivé účinky. Tento nesoulad mezi studiemi týkajícími se příjmu ovoce a zeleniny ve srovnání s těmi, které se zabývaly užíváním doplňků s antioxidanty, může naznačovat význam stravy jako celku, ne pouze jednotlivých komponent.
Například ve studii Harvard Nurse’s Health Study se ukázalo, že ženy, které získávaly ze stravy nejvíce vitamínu E, měly pouze poloviční riziko astmatu, což může pomoci vysvětlit, proč je konzumace ořechů spojena se signifikantně nižší mírou sípání, ale nezdálo se, že by pomáhala pouhá suplementace vitaminu E.
Muži, kteří jedí hodně jablek, mívají vynikající funkci plic. Stejně tak i děti, které každý den jedí čerstvé ovoce, a to podle míry FEV1, což v podstatě znamená, kolik vzduchu dokážete za sekundu silou vydechnout. Čím víc ovoce, salátů a listové zeleniny děti jedli, tím lepší jejich plicní funkce byla. Proč nejsou žádné údaje pro spotřebu více než jedné porce salátu a zeleniny denně? Protože jen velmi málo dětí tu hranici překročilo.
Vědci byli opatrní při činění závěrů ohledně toho, která živina by za to mohla být zodpovědná. Ano, ve všech třech je vitamin C, ale je tu i spousta dalších antioxidantů, například tzv. vitamin P, polyfenolové fytonutrienty, nacházející se v hroznech, lněném semínku, fazolích, bobulovinách, brokolici, jablkách, citrusech, bylinkách, čaji, sóji. Ukázalo se, že se mohou přímo vázat na alergenní proteiny a činí je hypoalergenními, čímž dokáží proklouznout před radarem našeho těla. A pokud první linie obrany selže, může to zabránit aktivaci alergické reakce a zabránit následnému zánětu, a tak to funguje nejen jako prevence, ale i jako léčba.
Většina dostupných důkazů pro používání doplňků, obsahujících izolované fytonutrienty k léčbě alergických onemocnění, je však slabá. Mohli byste dát lidem k jídlu ovoce a zeleninu, ale pak nemůžete udělat dvojitě zaslepenou studii, zda fungují lépe než placebo. Takže vědci se rozhodli zkusit použít pilulky obsahující výtažky z rostlinných potravin. Je to tak trochu něco mezi. Lepší než izolované rostlinné chemikálie, ale ne tak komplexní jako celek, ale pro experimentální účely je můžete uzavřít do kapsle, abyste je mohli porovnat s placebovými cukrovými pilulkami.
První pokus zahrnoval podávání výtažků z jablečných slupek. Už jsem mluvil o velkém problému, který mají v Japonsku s alergiemi na cedr, takže pilulky z jablečného výtažku byly podávány každý den po několik měsíců, se začátkem těsně před začátkem pylové sezóny. Výsledky zklamaly, možná trochu méně kýchání, ale nezdálo se, že by pilulky pomohly jejich ucpaným nosům nebo svědícím očím.
A co extrakt z rajčat? Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná osmnáctidenní studie dlouhodobé alergické rýmy. Tentokrát se nejednalo o sezónní pyl, ale o celoroční alergii na věci, jako jsou prachoví roztoči. Existuje spousta léků, ale možná byste je museli užívat každý den po celý rok, tak co si místo toho vzít rajčatový prášek? Výrazné zlepšení celkového skóre nosních symptomů, zahrnujících kýchání, rýmu a ucpání nosu bylo pozorováno po perorálním podání rajčatového extraktu po dobu 8 týdnů, a to bez zjevných nežádoucích účinků.
Fungovala by celá rajčata ještě lépe? Kdyby tak experimentátoři navrhli výzkum přímo srovnávající doplňky fytonutrientů se skutečným ovocem a zeleninou a jejich přímý vliv na astma, ale taková studie nebyla nikdy provedena. Až dosud.
Stejná úžasná studie, která porovnávala sedm denních porcí ovoce a zeleniny se třemi porcemi ovoce a zeleniny, byla pak následována paralelní, randomizovanou, kontrolovanou studií podávání kapslí rajčatového extraktu, které se chlubí silou pěti rajčat v jedné malé pilulce. Studijním subjektům byly podávány tři pilulky denně.
Takže kdo se zlepšoval? Skupina, která jedla sedm porcí skutečného ovoce a zeleniny denně, nebo skupina, která jedla tři porce denně, ale také dostávala 15 předpokládaných ekvivalentů ve formě pilulky? Pilulky vůbec nepomohly. Zlepšení funkce plic a zvládání astmatu bylo zřejmé až po zvýšení příjmu ovoce a zeleniny, což naznačuje, že intervence celistvou potravou jsou nejúčinnější.
Jak doplňky, tak i zvýšený příjem ovoce a zeleniny byly efektivní metody pro zvýšení koncentrace karotenoidů v krevním řečišti. Ale koho to zajímá? Klinické zlepšení, zlepšení kvality života, se prokázalo pouze v důsledku zvýšení příjmu ovoce a zeleniny, ne pilulek. Výsledky poskytují další důkazy, že k dosažení maximální účinnosti antioxidantů by měla být použita konzumace celých potravin.
A jestli takto funguje pouhá konzumace několika rostlinných potravin navíc, co by dokázala celá strava složená z rostlinných potravin? Na to se podíváme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- O Lindahl, L Lindwall, A Spangberg, A Stenram, P A Ockerman. Vegan regimen with reduced medication in the treatment of bronchial asthma. J Asthma. 1985 22(1):45 – 55.
- R J Troisi, W C Willett, S T Weiss, D Trichopoulos, B Rosner, F E Speizer. A prospective study of diet and adult-onset asthma. Am J Respir Crit Care Med. 1995 151(5):1401 – 1408.
- A Singh, S Holvoet, A Mercenier. Dietary polyphenols in the prevention and treatment of allergic diseases. Clin. Exp. Allergy. 2011 41(10):1346-1359.
- M Yoshimura, T Enomoto, Y Dake, Y Okuno, H Ikeda, L Cheng, A Obata. An evaluation of the clinical efficacy of tomato extract for perennial allergic rhinitis. Allergol Int. 2007 56(3):225 – 230.
- K Kishi, M Saito, T Saito, M Kumemura, H Okamatsu, M Okita, K Takazawa. Clinical efficacy of apple polyphenol for treating cedar pollinosis. Biosci Biotechnol Biochem. 2005 69(4):829 – 832.
- D G Cook, I M Carey, P H Whincup, O Papacosta, S Chirico, K R Bruckdorfer, M Walker. Effect of fresh fruit consumption on lung function and wheeze in children. Thorax. 1997 52(7):628– 633.
- L Chatzi, G Apostolaki, I Bibakis, I Skypala, V Bibaki-Liakou, N Tzanakis, M Kogevinas, P Cullinan. Protective effect of fruits, vegetables and the Mediterranean diet on asthma and allergies among children in Crete. Thorax. 2007 62(8):677 – 683.
- B K Butland, A M Fehily, P C Elwood. Diet, lung function, and lung function decline in a cohort of 2512 middle aged men. Thorax. 2000 55(2):102 – 108.
- S. Patel, C. S. Murray, A. Woodcock, A. Simpson, A. Custovic. Dietary antioxidant intake, allergic sensitization and allergic diseases in young children. Allergy. 2009 64(12):1766 – 1772.
- L G Wood, M L Garg, J M Smart, H A Scott, D Barker, P G Gibson. Manipulating antioxidant intake in asthma: A randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. 2012 96(3):534- 543.
Images thanks to Chatirygirl and “The owner” via flickr, and Brian Arthur via Wikimedia