Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba dny s třešničkou nahoře
Jak si stojí třešně v porovnání s lékem alopurinolem a nízkopurinovou dietou při léčbě bolestivé a zánětlivé artritidy dny?
Ovocnářský výbor státu Washington, našeho největšího výrobce třešní, si může zaplatit posudky zvýhodňující studie, které svědčí o protizánětlivých účincích třešní v Petriho misce a na zvířatech. My však potřebujeme studie na lidech. Pro představu, pokud nakrmíme potkany dávkou třešní, které by u člověka odpovídala porce 1 000 šálků, zdá se, že třešně mají protizánětlivý účinek. Jenže my jich tolik sníst nedokážeme. A kdybychom se o to přesto pokusili, mohli bychom dokonce skončit špatně. Tady je případová zpráva o nebohém muži, který snědl 500 třešní včetně pecek, nevyplivl je. Naneštěstí mu nakonec způsobily smrtelné ucpání tlustého střeva.
Ovšem studie na lidech jsme moc neměli. Tedy až dosud. Ženy a muži byli požádáni, aby jedli asi 45 třešní denně po dobu jednoho měsíce. Nevadilo by mi zúčastnit se takové studie. Došlo k 25% poklesu hladin C-reaktivních proteinů a zánětlivého proteinu s neurčitou zkratkou: RANTES. Jeho název je totiž vskutku dlouhý. Jak můžete vidět, i měsíc po konci studie evidentně přetrvala část protizánětlivého účinku hodování na třešních.
Všichni ti lidé byli zdraví, jejich počáteční hodnoty zánětu byly nízké. Nicméně stejných výsledků bylo dosaženo i v následné studii, která byla provedena na lidech s vyššími hodnotami zánětu. Pěkný 20% pokles C-reaktivního proteinu a řady dalších ukazatelů chronických zánětlivých onemocnění. A co vyzkoušet třešně na lidech, kteří už chronické zánětlivé onemocnění mají? Tak zjistíme, jestli jim mohou pomoci.
V roce 1950 bylo v téměř neznámém texaském lékařském časopise zveřejněno pozorování odpovědných lékařů, které hlásalo, že desítkám pacientů nemocných dnou pomohla konzumace čtvrt kila čerstvých nebo konzervovaných třešní. Třešně jim údajně pomohly zabránit propuknutí záchvatů akutní dny. Až do nedávné doby to však nebylo podrobeno řádnému testování. Dna je neuvěřitelně bolestivá zánětlivá artritida způsobená krystalizací kyseliny močové v kloubech. Dna postihuje osm milionů Američanů. Záchvaty dny způsobují obrovskou bolest. Tato karikatura to skvěle vystihla.
Byly zkoumány stovky pacientů se dnou a konzumace třešní byla spojena se snížením rizika záchvatů dny o 35 %. Riziko se zmenšilo dokonce o více než polovinu, pokud lidé během dvou dní snědli 3 porce třešní, což vychází asi na 16 třešní denně. To je účinek srovnatelný s dietou s nízkým obsahem purinů. Kyselina močová je látka vznikající při rozkladu purinů.
Stejná výzkumná skupina zjistila, že příjem purinů z živočišných potravin zvýšil pravděpodobnost opakovaných záchvatů dny téměř pětinásobně. Ani nepřiměřená konzumace alkoholu není dobrý nápad. Existují i potraviny s vysokým obsahem purinů, které nejsou živočišného původu, například houby a chřest. Vědci ovšem nenalezli žádnou významnou spojitost mezi dnou a rostlinnými zdroji purinů. Doporučili proto lidem snížit konzumaci masa a mořských plodů.
Tak své riziko můžeme snížit. Když k tomu ještě přidáme třešně, riziko můžeme snížit ještě více. Totéž platí pro nejběžnější lék. Allopurinol funguje, ale jeho kombinace se zdravými potravinami zřejmě funguje lépe.
Změna stravy a konzumace třešní přitom mohou být pro mnoho lidí jedinou možností, lékaři totiž neradi předepisují léky na snižování hladin kyseliny močové. Allopurinol a podobné léky totiž mohou způsobit vzácné, ale závažné vedlejší účinky, včetně toho ze všech nejobávanějšího: Stevens-Johnsonova syndromu. Ten může způsobit, že se vám začne pokožka odlupovat od těla. Fotografie vám raději neukážu.
Kromě toho, že třešně účinkují protizánětlivě, mohou dokonce pomoci snížit hladinu kyseliny močové. Během pěti hodin od snědení velké misky třešní hladiny kyseliny močové v krvi výrazně klesly. Současně dochází k nárůstu hladin antioxidantů v krvi, protože stoupají hladiny vitamínu C. Jde tedy pouze o antioxidační účinek? Mohlo by stejně dobře fungovat i jiné ovoce? NE! Vyzkoušeli hrozny, jahody a kiwi. Nic z toho výrazně nesnížilo hladinu kyseliny močové. To podporuje domněnku, že třešně jsou svými účinky proti dně jedinečné.
V současnosti už máme nové léky na dnu, jenže jedna dávka stojí až 40 000 Kč. I tyto léky však nesou riziko toxicity, jehož se můžeme vyvarovat tím, že se vyhneme farmakologické léčbě, nebo vzniku dny zabráníme. Vzhledem k možným škodám a vysokým nákladům by měla být pozornost zaměřena na léčbu pomocí úpravy jídelníčku, snížení konzumace alkoholu a masa, zejména sardinek a vnitřností. Když si navíc budeme pravidelně dopřávat misku třešní, můžeme své riziko opakovaných záchvatů dny významně snížit.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- L M McCune, C Kubota, N R Stendell-Hollis, C A Thomson. Cherries and health: A review. Crit Rev Food Sci Nutr 2011 51(1):1 – 12.
- Y H He, J Zhou, Y S Wang, C Xiao, Y Tong, J C O Tang, A S C Chan, A P Lu. Anti-inflammatory and anti-oxidative effects of cherries on Freund's adjuvant-induced arthritis in rats. Scand J Rheumatol. 2006 35(5):356 – 358.
- S Nikoli'c, V Zivkovi'c. Sweet summer cherries and fatal ileus: A story from the past. Forensic Sci Med Pathol 2012 8(4):477 – 478.
- D S Kelley, R Rasooly, R A Jacob, A A Kader, B E Mackey. Consumption of Bing sweet cherries lowers circulating concentrations of inflammation markers in healthy men and women. J Nutr 2006 136(4):981 – 986.
- D S Kelley, Y Adkins, A Reddy, L R Woodhouse, B E Mackey, K L Erickson. Sweet bing cherries lower circulating concentrations of markers for chronic inflammatory diseases in healthy humans. J Nutr 2013 143(3):340 – 344.
- A C Gelber, D H Solomon. If life serves up a bowl of cherries, and gout attacks are the pits: Implications for therapy. Arthritis Rheum 2012 64(12):3827 – 3830.
- Y Zhang, T Neogi, C Chen, C Chaisson, D J Hunter, H K Choi. Cherry consumption and decreased risk of recurrent gout attacks. Arthritis Rheum 2012 64(12):4004 – 4011.
- Y Zhang, C Chen, H Choi, C Chaisson, D Hunter, J Niu, T Neogi. Purine-rich foods intake and recurrent gout attacks. Ann Rheum Dis 2012 71(9):1448 – 1453.
- R Terkeltaub. Are cherries now ripe for use as a complementary therapeutic in gout? Appraisal of the state of evidence. Evid Based Med 2013 18(6):230 – 231.
- R A Jacob, G M Spinozzi, V A Simon, D S Kelley, R L Prior, B Hess-Pierce, A A Kader. Consumption of cherries lowers plasma urate in healthy women. J Nutr 2003 133(6):1826 – 1829.
- L W Blau. Cherry diet control for gout and arthritis. Tex Rep Biol Med. 1950;8(3):309-11.
Images thanks to NEW! Pink Sherbet via flickr, and James Gillray via Wikimedia